خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"مبارزه با موادمخدر در افغانستان بايد همگانى شود"

"مبارزه با موادمخدر در افغانستان بايد همگانى شود"

Aug 25, 2019 - 16:06

کابل(پژواک،۳ سنبله ۹۸): در يک نشست در کابل، ضمن ارائه دستاوردهاى حکومت در راستاى مبارزه با مواد مخدر و نگرانى از افزايش روزافزون معتادان در افغانستان، بر مبارزۀ همگانى بر ضد اين پديده در کشور تاکيد شد. 

اين نشست، امروز از سوى «صداى امريکا» تحت نام «نقش رسانه ها در مبارزه با مواد مخدر»، به اشتراک مقام هاى دولت افغانستان تدوير شده بود. 

محمد هاشم اورتاق معیين مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، در اين نشست گفت که در سال جاری ۴۳۵ هزار هکتار زمین از وجود تریاک پاک شده، ۵۷۳ تـُن مواد مخدر ضبط و در پيوند به آن ۱۷۴۰ تن بازداشت گرديده و شصت لابراتوار پروسس مواد مخدر تخریب شده است.

وى علاوه کرد که در سال روان ۲۳۳ عراده واسطه و ۱۷۵ میل سلاح مختلف النوع قاچاقچيان مواد مخدر نيز به دست پوليس افتاده است.  وى افزود که اين دستاوردها نتيجۀ۱۴۶۰ عملیات در سطح کشور بوده است.

موصوف گفت که در این عملیات ها ۱۵ تن از منسوبین پولیس مبارزه با مواد مخدر، جان داده و ۴۲ تن دیگر زخمی شده اند.

بنا بر معلومات موصوف، در میان بازداشت شده گان که به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت گرديده، ۳۳ منسوب پولیس ملی، یازده منسوب اردوی ملی، پنج کارمند ریاست عمومی امنیت ملی و ۷ تبعه خارجی شامل می باشند.

وى گفت به اساس سروى که در سال ۲۰۱۵ اعلام شده ۳.۶ میلیون تن در افغانستان معتاد به مواد مخدر هستند که ۱.۴ میلیون تن آنها از هیروئین استفاده می کنند.

اورتاق آگاهی عامه را در راستای مبارزه با مواد مخدر مهم خواند و گفت که باید مبارزه با مواد مخدر همگانی شود؛ زیرا گراف اعتیاد روز به روز افزایش پیدا می کند.

میرویس یاسینی نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه، در نشست امروز گفت که نقش حکومت و شوراى ملى در راستای مبارزه با مواد مخدر بسیار کمرنگ است و اگر رسانه ها هم در این بخش آگاهی ندهند، خطر مواد مخدر نسبت به خطر تروریزم بیشتر خواهد شد.

وی بر کار مشترک و مبارزه ملی در برابر مواد مخدر تاکید کرد و گفت تا زمانی که امنیت تامین نشود، این پدیده از بین نمى رود و قانون تطبیق نمى شود.

کشت مواد مخدر در افغانستان، نسبت به سال ٢٠٠١ به مراتب بيشتر شده است.

به اساس گزارش ها، در سال ٢٠٠١ در هشت هزار هکتار زمين؛ اما سال گذشته در ٢٦٣ هزار هکتار زمين کوکنار کشت شده بود.   

معينيت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، گفت آمارى از کشت مواد مخدر امسال در کشور را در اختيار ندارد.

محمد الف عرفانی رئیس څارنوالی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر، وجود تقاضا براى موادمخدر، مافیای مواد مخدر، عدم همکاری های منطقوی، استفاده جویی مخالفین از موادمخدر، فقر دهاقین و کمبود امکانات و بودجه را از عوامل افزایش مواد مخدر خواند و افزود: «تا زمانی که همکاری های بین المللی در بخش های تخنیکی و مالی، کمک های منطقوی و دیگر ادارات نباشد، با این پدیده مبارزه دشوار خواهد بود.»

او نیز خواستار سهم گیری دولت و ملت در راستای مبارزه با مواد مخدر شد و گفت که باید نهادهای غیر دولتی نیز در مبارزه با مواد مخدر حضور داشته باشد.

داکتر محمد شاه پور یوسف رئیس کاهش تقاضای مواد مخدر وزارت صحت عامه، ضمن نگرانی از افزایش روزافزون معتادان مواد مخدر، در اين نشست گفت مراکز تداوی که در کشور وجود دارد بسنده نیست.

به گفته موصوف در حال حاضر ۱۱۰ مرکز تداوی معتادین در کشور وجود دارد و این مراکز، در کل سالانه ظرفیت تداوی ۴۰ هزار معتاد را دارد.

او بر افزایش ظرفیت تداوی معتادان مواد مخدر، پولیس مبارزه با مواد مخدر و دیگر ادارات حکومتی تاکید کرد و گفت که وقایه نسبت به تداوی موثر است و باید برنامه های آگاهی عامه بیشتر شود.

وی خواهان بسیج ملی در راستای مبارزه با مواد مخدر شد و گفت که تنها وزارت صحت و امور داخله، کافي نيست؛ تا اینکه ملت و تمام ادارات حکومت در این پروسه دخیل نشوند، مبارزه با مواد مخدر به جایی نمى رسد.

یوسف افزود که در حال حاضر، ۱۱ درصد نفوس کشور را معتادان تشکیل می دهند که يک امر نگران کننده است.

رحیم گل څارنوان مسئول هماهنگی پروژه مبارزه با مواد مخدر صدای امریکا نیز خواهان مبارزه ملی با مواد مخدر شد و گفت که صداى امريکا به همین منظور، تا کنون سه کنفرانس یک روزه در کندهار، بلخ و ننگرهار را راه اندازی کرده است؛ تا رسانه ها و حکومت به گونۀ مشترک با این پدیده مبارزه کنند.

وی نقش رسانه ها را در راستای آگاهی دهی و وقایه از مواد مخدر، موثر خواند و از رسانه ها خواست که در این راستا سهم شان را ادا کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan