خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمایشگاه صنایع دستی بانوان روستایی حوزه غرب در هرات برگزار شد

نمایشگاه صنایع دستی بانوان روستایی حوزه غرب در هرات برگزار شد

Aug 29, 2019 - 11:36

شهر هرات (پژواک، ٧ سنبله ٩٨):نمایشگاه صنایع دستی بانوان روستایی ولایت‌های حوزه غرب کشور در ولايت هرات برگزار شد.

برگزار کننده‌گان این نمایشگاه می‌گویند که این نمایشگاه به هدف رشد صنایع دستی زنان روستایی چهار ولایت، هرات، فراه، غور و بادغیس راه اندازی شده است.

محمد وحید ابراهیم زاده معاون عملیاتی برنامه انکشاف روستایی وزارت احیا و انکشاف دهات امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که  در این نمایشگاه ٦٥ غرفه از صنایع گوناگون زنان به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود، این پنجمین نمایشگاه محصولات صنایع دستی زنان روستایی حوزه غرب است که در شهرهرات راه اندازی می‌شود.

به گفته موصوف، قالین، پارچه های گوناگون، لباس های دست دزی، جواهرات، اسباب بازی دستی برای کودکان، لبنیات، شرینی باب، عسل و زعفران از انواع صنایع است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

او افزود:"یکی از راه های که برای محصولات روستایی ما میتوانیم مارکيت و بازاریابی بکنیم، برگزاری نمایشگاه ها است که ما امروز در هرات اینکار را کردیم. "

اما شماری از بانوان روستایی که در این نمایشگاه اشتراک کرده‌اند از بی‌مهری حکومت نسبت به تغیر وضعیت شان سخت انتقاد می‌کنند.

این زنان می‌گویند که صنایع دستی و تولیدی که دارند بدون فروش در خانه‌‌های شان باقی می‌ماند وحکومت هیچ گونه برنامۀ را برای فروش صنایع شان ندارد.

شاه بی بی یکی از زنان روستای از ولایت غور است که صنایع دستی اش را در یک غرفه به نمایش گذاشته است.

او به پژواک گفت:"خانم ها هنرها و صنایع زیادی بلد هستند اما جای برای نمایش یا فروش آن وجود ندارد و این نمایشگاه ها میتواند این محصولات ما را بفروش برساند. "

زینب عزیزی یکی دیگر از بانوان روستای در هرات است که در مورد این نمایشگاه به پژواک گفت:"ما قالین ها را در خانه میبافیم و از این طریق خرج خانه خود را بدست می آوریم و این نمایشگاه میتواند برای قالین های ما بازاریابی کند. "

در همین حال سکینه حسینی، عضو شورای ولایتی هرات تاکید دارد که باید حکومت برای بهتر شدن وضعیت زنان صنعت پیشه گام‌های مثبت و عملی را بردارد.

وی افزود: "ظرفیت سازی حکومت در سطح بومی بوده است و متاسفانه در سطح ملی و محلی و حتى بین المللی نمایشگاه ها برگزار نشده و به همین خاطر بیشتر صنایع دستی خانم ها در خانه ها مانده و رشد نکرده است. "

اما پیش از این حکومت بار ها گفته است که برنامه های زیادی را در راستای بهبود وضعیت زنان تجارت پیشه روی دست گرفته اند.

قابل يادآورى است که این نمایشگاه برای سه روز در پارک "بوستان لاله" در شهر هرات به روی بازدیدکننده گان باز است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan