خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«اگر به اقوام دو طرف خط ديورند توجه نشود، این ساحات به گارنیزیون داعش مبدل مى گردد»

«اگر به اقوام دو طرف خط ديورند توجه نشود، این ساحات به گارنیزیون داعش مبدل مى گردد»

Aug 31, 2019 - 15:57

کابل (پژواک، ۹ سنبله ۹۸): رئیس اتحادیه سرتاسرى قبايل مى گويد که اگر به اقوام دو طرف خط ديورند توجه نشود، نه تنها در افغانستان صلح پایدار تامين نمى شود، بلکه این ساحات «به گارنیزیون داعش» مبدل مى گردد.  

در سال ۱۳۲۸هجری خورشیدی، سران پشتون های دو طرف خط دیورند و مقام هاى بلندپایه دولت افغانستان، در يک نشست؛ نهم سنبله را روز همبستگی پشتون ها و بلوچ ها نامگذارى کرد و تا حال از آن تجليل مى شود.

امروز مراسمى به اشتراک ده ها تن از بزرگان پشتون ها و بلوچ ها از افغانستان و آن طرف خط ديورند، به مناسبت روز يادشده در مهمانخانۀ وزارت سرحدات و قبايل در کابل برگزار شده بود.

زر جان شینواری رئیس اتحادیه سرتاسرى قبايل در اين مراسم گفت: «اگر به اقوام ما در دو طرف خط دیورند توجه نشود، نه تنها که در افغانستان صلح پایدار نخواهد آمد، بلکه این ساحات به گارنیزیون بزرگ داعش مبدل خواهد شد.»

او ضمن انتقاد بر کمرنگ شدن تجليل از روز همبستگى پشتون ها و بلوچ ها، خطاب به رييس جمهور افغانستان گفت که اگر به وزارت سرحدات و قبايل توجه نکند، دامن جنگ از قبايل و سرحدات برچيده نمى شود.

همچنان او گُفت: «تا که لوى افغانستان به پا ايستاده نشود، صلح آمدنى نيست.»

موصوف بر برگزارى انتخابات رياست جمهورى افغانستان تاکيد کرد و گفت که هزاران جوان افغان، آماده اند که از خاک شان دفاع کنند.  

وی از سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری خواست تا به صدای ميلیون ها انسانى گوش دهند که در دو طرف خط دیورند زندگی می کنند، زندگى آنها با خطر مواجه است و همه روزه کشته و زندانى مى شوند.  

محمد نادر بلوچ عضو مشرانوجرگه نيز در اين مراسم گفت که به تامين حقوق اين دو قوم، توجه نشده است.

وی افزود: «امروز مشکلاتی که ما در مناطق قبایلی داریم، اگر بزرگان قوم و حکومت به آن توجه نکند، در آتش جنگ خواهیم سوخت.»

او در مورد صلح در افغانستان گفت: «ما صلحی را می خواهیم که در آن عزت، قانون اساسی، ارزش های اسلامی و انسانی مردم افغانستان مراعات شود، ما صلح استخباراتی را نمی خواهیم، صلح دایمی سرتاسری و دوامدار را می خواهیم که درآن، منفعت همه مردم نهفته باشد.»  

همچنان محمديعقوب احمدزى معين وزارت سرحدات و قبايل افغانستان، دراين مراسم گفت که قبلا از روز همبستگى پشتون ها و بلوچ ها به شکل با شکوه تجليل مى شد؛ اما اکنون تحولات، تجليل از اين روز را کمرنگ کرده است.

او بر وحدت ميان پشتون ها و بلوچ ها و تامين حقوق آنها تاکيد کرد و گفت که جنگ استخباراتى بر مردم افغانستان تحميل گرديده و باعث جلوگيرى از پيشرفت و ترقى شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement