خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در شفاخانۀ ولايتى غور داکتر متخصص اطفال وجود ندارد

در شفاخانۀ ولايتى غور داکتر متخصص اطفال وجود ندارد

Sep 01, 2019 - 11:26

فيروزکوه(پژواک،١٠ سنبله ٩٨): برخى باشندگان غور؛ از نبود داکتر متخصص اطفال، کم بود بستر و بى توجهى داکتران به اطفال بيمار در شفاخانۀ ولايتى آن ولايت شکايت دارند و خواهان حل اين مشکل اند. 

آنان مى گويند که در بخش اطفال شفاخانۀ ولايتى غور، هيچ داکتر متخصص اطفال وجود ندارد و  اطفال بيمار، از سوى داکتران داخله عمومى معاينه و تداوى مى شوند.

شفاخانه ولايتى غور که در سال ۱۳۸۵ تاسيس شده، داراى ١٥٠ بستر مى باشد؛ خدمات جراحی عمومی، نسايی ولادی، داخله عمومی، اطفال، نوزادان، سوءتغذی، سراپا، واقعات عاجل و تشخيصیه از سوى ٢٠٩ کارمند صحى پيش برده مى شود، که از اين جمله ۲۲ تن را داکتر، ۵۲  تن را نرس و ۱۲ تن را قابله تشکيل مى دهند.

دربخش اطفال اين شفاخانه که داراى ۶۰ بستر مى باشد، شش داکتر و ۱۲ نرس مصروف عرضه خدمات صحى مى باشند.

اما اين درحالى است که شمارى از باشندگان غور، از عرضۀ خدمات صحى دربخش اطفال اين شفاخانه شاکى اند .

علی محمد نبی زاده باشندۀ روستاى پای کمر فیروزکوه، به آژانس خبرى پژواک گفت که پسرش نسبت بيمارى قى و اسهال دراين شفاخانه بستر است.

وى افزود: «مدت ١٥ شب شده که در شفاخانه هستیم، طفلک مه به مريضى اسهال و استفراغ دچار شده، داکترها درست رسیدگی نمى کنند، هر روز دوا خریداری میکنم؛ اما هیچ فايده ندارد.»

موصوف گفت که در شفاخانه داکتر متخصص اطفال نيست، اطفال بيمار ازسوى داکتران داخله عمومى تداوى مى شوند.

سورگل اميرى باشندۀ  قریه تقه تیمور شهر فیروز کوه، يک تن از کسانى است که پسر سه ساله اش را از ده روز به اينسو در اين شفاخانه بستر کرده است.

او که خريطۀ دوا به دست داشت گفت: «پاکت پاکت دوا ميخريم، ولى کجا باشد که بچيم جور شود.»

موصوف نيز از عدم رسيدگى درست داکتران به کودکان مريض شکايت نموده افزود: «ده روز شد که طفلکم در همى شفاخانه بستر است، داکتران هيچ توجه ندارند، يک داکتر شب یک دفعه میایه و دگه که رفت، مى رود؛ به همى خاطر، بچه گکم هيچ جور نمى شود.»

سيما زن ٣٥ ساله مادرى که دخترش را نسبت تب شديد به شفاخانه آورده است به پژواک گفت: «پول نداشتم که به شفاخانه شخصى مى بردمش، آنقدر تب زور دارد که بى هوش است، دو ساعت است که در شفاخانه اين سو و آنسو سرگردان مى گرديم، ولى داکتران توجه نمى کنند.»

او نيز افزود که در بخش اطفال اين شفاخانه، داکتر متخصص اطفال وجود ندارد و مريضان از سوى داکتران داخلۀ عمومى معاينه و تداوى ميشوند.

موصوف گفت که در حال حاضر، در يک بستر دو مريض  ويا سه مريض است، براى طفلش بستر يافت نمى شود.

همه اين مصاحبه کننده ها از وزارت صحت عامه مى خواهند که در کنار استخدام داکتران متخصص و افزايش بستر در بخش کودکان، در قسمت تهيه برخى دواها نيز توجه داشته باشند.

با اينحال سرپرست شفاخانه ولايتى غور، ادعاهاى اين والدين را رد مى کند و مى گويد که پرسونل صحى در اين شفاخانه، با صداقت خدمات صحى را عرضه مى کنند. 

داکتر نصیر پارسا سرپرست شفاخانۀ ولایتی غور، به پژواک گفت که همه ساله درهمين ماه ها امراض فصلى افزايش پيدا مى کند و رقم مراجعين بلند مى رود و به همين دليل، سبب بلند شدن سرو صداى برخى خانواده ها مى شود.

وى افزود: «باوجودى که ما در شفاخانه در بخش اطفال، داکتر متخصص نداريم؛ اما داکتران ما به حد اعظم تلاش مى کنند و خدمات خوبى را براى مريضان شان عرضه مى کنند.»

موصوف گفت که روزانه بيش از يکصد طفل مصاب به امراض فصلى، به اين شفاخانه مراجعه مى کنند، از جمله حدود ٢٠ تن قابل بستر مى باشند و پرسونل صحى اين شفاخانه مکلف اند براى همه به طور يک سان خدمات صحى را عرضه نمايند. 

وى افزود: «برخى اوقات مجبورا به خاطر نبود جای، دریک چپرکت دو طفل مريض را بستر مى کنیم که نسبت نبود متخصص، برخى اوقات به اين چنين مريضان رسيدگى درست تر صورت نمى گيرد و مريضان، از کار ما شکايت مى داشته باشند.»

همچنان جمعه گل یعقوبی رئیس صحت عامه غور نیز نبود داکترمتخصص اطفال در شفاخانه ولایتی غور را پذیرفت و گفت که کودکان بيمار، توسط داکتران داخله عمومى معاينه  وتحت تداوى قرارميگيرند.

وى افزود هرچند وزارت صحت عامه، قبل از این تلاش کرده است تا متخصصین بخش اطفال را دراین ولایت استخدام نماید؛ اما هیچ داکتر به دلیل امتیاز ناچیز، تا هنوز حاضر به انجام وظیفه دراین ولایت نشده است.

به گفتۀ يعقوبى، رياست صحت عامه غور، و وزارت صحت عامه درجستجوی حل این مشکل مى باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan