خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دو حلقه چاه گاز در شبرغان به بهره بردارى سپرده شد

دو حلقه چاه گاز در شبرغان به بهره بردارى سپرده شد

Sep 01, 2019 - 16:48

شبرغان (پژواک،١٠ سنبله ٩٨): دو حلقه چاه گاز با ظرفيت ٢٤٠هزار مترمکعب گاز در٢٤ساعت، که به هزینه ١٢میلیون دالر امريکايى بازسازى شده است، امروز به بهره بردارى سپرده شد.

اين دوحلقه چاه گاز(نمبر٣١ و نمبر٣٧) در ساحه يتيم تاق شهر شبرغان موقعيت دارد، و امروز(١٠ سنبله) توسط نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پتروليم افتتاح شد.

خانم نهان بعد از افتتاح اين دو حلقه چاه گفت که هر کدام اين چاه ها که ظرفيت استخراج ١٢٠ هزار مترمکعب گاز را در يک شبانه روز دارد، به هزينۀ ١٢ ميليون دالر امريکايى بازسازى شده است.

وى اضافه کرد: «ما در نظر داریم تا بالای برخی از چاه های گازی دیگر، این ساحه نیز سرمایه گذاری نماییم و سطح استخراج گاز را بالا برده برای مستهلکین خود، در این راستا سهولت های لازمه را فراهم نماییم .»

موصوف گفت به زودى کار ترمیم چاه های نمبر سی و دو و سی و شش نیز به پروسه داوطلبی سپرده مى شود تا با احیای آن، ظرفیت پروسس گاز در یک شبانه روز به یک میلیون مترمکعب بالا برود .

وى افزود: «تلاش های ما بر آن است تا بتوانیم بالای منابع زیر زمینی کشور کار نماییم و از این طریق، برای تودۀ عظیمی[ازمردم] زمینه اشتغال را فراهم نماییم.»

موصوف در ادامه گفت: «درنظرداریم که جاده ساحه یتیم تاق را تا کمربند امنیتی شهرشبرغان اسفالت نموده واز حیث امنیتی نیز برای کارگران و انجنیران تدابیری را اتخاذ نماییم.»

همچنان مولوی لطف الله عزیزی والی ولایت جوزجان، در اين مراسم از بازسازى اين دو حلقه چاه ابراز خوشى نمود و از سرپرست وزارت معادن خواست که اين چنين پروژه ها گسترش داده شود. 

وى مشکلات انجنيران و کارگران  ریاست هایدروکاربن های شمال در ولایت جوزجان را با سرپرست وزارت معادن شریک ساخت.

والى جوزجان خاطرنشان ساخت که حداقل چهار صد و پنجاه تن از کارگران و انجنیران این اداره، از سوی وزارت معادن و پترولیم تنقیص شده اند و در حالت بلا تکلیف قرار دارند.

موصوف از سرپرست وزارت معادن خواست که به اين موضوع توجه نموده و براى حل آن، اقدامى را روى دست گيرد.

همچنان وى افزود که ساحه خواجه گوگردک و یتیم تاق، ازحیث داشتن منابع گازی خیلی غنی است و ایجاب میکند تا دراینجا کندکی براى تامین امنیت در آن مناطق توظیف شود.

به گفته موصوف ولایت جوزجان، منابع طبیعی فراوان دارد؛ يعنى بر علاوه گاز، سمنت کافى نيز در اين ولايت موجود است که از کيفيت عالى برخوردار مى باشد.

وزیرمعادن و پترولیم، باالمقابل به والی ولایت جوزجان گفت که در زمینه  مشکلات کارمندان تنقيص شده اين وزارت، اقدامى را روى دست خواهد گرفت.

انجنیرمحمد ایوب نیوند مسئول پایپ لاین گاز ریاست تصدی افغان گاز گفت که چاه های گازی افتتاح شده، میتواند در یک شبانه روز ٢٤٠ هزارمترمکعب گازاستخراج نماید.

وی تصریح کرد که از گاز استخراج شده این چاه ها، برای سوخت استیشن توربین برق بیات گروپ در شهرشبرغان و فابریکه شیشه سازی جت گیلاس در مزارشریف، استفاده  صورت خواهد گرفت.

نیوند اضافه نمود که به زودی توربین های گازی بیات گروپ، به فعالیت آغاز میکند که درمرحله اول ٤٢ میگاوات برق تولید خواهد کرد، که برای باشنده گان ولایت فاریاب، سرپل و جوزجان کفایت خواهد کرد.

او همچنان گفت که بعداً تولید برق در فاز دوم به یک صد میگاوات افزایش خواهد یافت و درمرحله سوم، به دو صد میگاوات برق میرسد.

نیوند  درادامه خاطرنشان ساخت: «اگر قرارباشد قیمت گازرا از بابت صادرات و فروش آن اندازه کنیم، قیمت یک هزارمترمکعب گاز به استندرد جهانی ١٢٠ دالرتثبیت شده است؛ بناءً ما از بابت تقویت اقتصاد کشور، منبع سرشار مالی را نسبت ذخیره های گازی دراختیارداریم.»

انجنیرمحمد قاسم یکی از مسئولین ساحه گازی یتیم تاق به پژواک گفت که در این ساحه، قرار سروی که صورت گرفته، حداقل شش میلیارد مترمکعب ذخیره های گازی موجود است .

وی خاطرنشان ساخت که  برمه کاری در این ساحه برای استخراج گاز، سال ها پیش توسط روس ها  آغاز شده بود که بعداً کارگران و انجنیران افغانی آنرا ادامه دادند.

او گفت که دو حلقه چاه که امروزبه بهره برداری سپرده شد،  قبلا ٧٢٠ متر توسط روس ها برمه کاری شده بود و کار آن، بنابرمعاذیری نا تمام مانده بود و سرانجام توسط انجنیران چینایی، در سال گذشته به پایه اتمام رسید.

 اين درحاليست که درولایت جوزجان، ١٣٦ حلقه چاه گازی موجود است که ذخیره های گازی آن یکصد میلیارد مترمکعب گازتخمین شده است؛ درحال حاضر از چهل حلقه چاه، گاز استخراج مى گردد که از آن، باشنده گان شهرشبرغان برای تسخین منازل شان بهره برده و در تولید کود کیمیاوی در فابریکه کود و برق شهرمزارشریف، استفاده صورت مى گيرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement