خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود ٣٠ مکتب در غور به نسبت ناامنى ها مسدود مى باشد

حدود ٣٠ مکتب در غور به نسبت ناامنى ها مسدود مى باشد

Sep 04, 2019 - 18:20

فيروزکوه (پژواک، ١٣ سنبله ٩٨): مسئولين معارف غور مى گويند که در حال حاضر، حدود ٣٠ مکتب در اين ولايت نسبت ناامنى ها مسدود مى باشد که تلاش ها براى باز شدن آن جريان دارد.

احمد صابر نوری رييس معارف غور، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين مکاتب مسدود شده، در نقاط دوردست اين ولايت موقعيت دارند که نسبت ناامنى ها مسدود مى باشند.

به گفتۀ او، در سال روان از جمله ٨٥٠ مکتب فعال در اين ولايت، ٣٠ مکتب مسدود شده و ٥٠ مکتب ديگر، با ديگر مکاتب مدغم شده است.

موصوف افزود که رياست معارف، در همکارى با موسفيدان و بزرگان محل، براى بازگشايى اين مکاتب تلاش ها را آغاز کرده است.

اما مجتمع جامعه مدنی غور، وضعيت آموزش و پرورش در غور را نگران کننده خوانده، مى گويد که ششصد مکتب در اين ولايت مسدود است.

محمد حسن حکیمی هماهنگ کننده نهادهای جامعه مدنی غور، امروز در يک نشست خبرى گفت که يافته هاى آنان، نشان مى دهد که حدود ششصد مکتب دراين ولايت مسدود است که در نتيجه آن، حدود هشتاد هزار دانش آموز، از فرا گيرى درس و تعليم محروم مى باشند.

وى افزود که اين مکاتب نسبت ناامنى ها، حضور افراد مسلح خودسر، رسم و رواج‌های ناپسند و ضعف مدیریتی مسئولان ریاست معارف، مسدود مى باشند.

حلیمه پرستش رئیس امور زنان غور درا ین نشست گفت: «واقعا وضعیت مکاتب در غور نگران کننده است؛ چون نظارت جدی وجود ندارد، مکاتب دخترانه عملاً بسته است و صدها دختر از رفتن به مکتب محروم می شوند.»

وى در ادامه افزود: «عدم دسترسى دختران به مکتب، اگر امروز به حد نگرانی است، فردا بیسوادی این ها به حد ویرانی خواهد بود، من واقعا نگران هستم.»

احمد صابر نوری رئيس معارف غور، سخنان حکيمى را رد نموده، گفت: «آن قدر که گپ ها است، وضعیت خراب نیست، ببینید ما تعداد ٧٧٠ مکتب فعال داریم.»

موصوف به تاکيد افزود که رياست معارف غور، براى بازگشايى ٣٠ مکتب ديگر تلاش مى کند.

اما وى گفت که حدود هفتاد درصد مکاتب، دراين ولايت تعمير ندارد و در زير خيمه، فضاى آزاد و تعميرهاى کرايى فعاليت دارد.

از سويی هم اعضای شورای ولایتی غور نیز میگویند که وضعیت معارف در این ولایت، به دلیل تهدیدات بلند امنيتی نگران کننده است. به گفتۀ آنان، آمار بلند مکاتب در این ولایت مسدود میباشد.

عبدالحمید ناطقی عضو شورای ولایتی غور، به پژواک گفت: "شورای ولایتی کدام ارزیابی کلی ندارد؛ اما دیدگاه من منحیث نماینده مردم چیزیکه معلومات دارم، یک بخش زیادی از مکاتب مسدود است یا نیمه فعال است؛ اما آمار نداریم که چقدر مسدود است."

عبدالحی خطیبی سخنگوى والی غور، با آنکه آمار ارایه شده جامعه مدنی غور را تايید نکرد؛ اما گفت که معارف این ولایت، با چالش های فراوانی مواجه میباشد.

به گفته وی، والی غور بارها از کیفیت درسی در مکاتب این ولایت انتقاد کرده است و به مسئولین مربوط هدایت داده تا نظارت های شان را جدی تر نمایند.

او افزود: " به اساس گزارش های ارایه شده اعضای نظارت ریاست معارف، از ٧٧٠ باب مکتب در این ولایت، ما فقط ٣٠ باب آن را مسدود گزارش داریم، ٢٥ مکتب ادغام شده، متباقی مکاتب فعال است و دروس ادامه دارد،؛ اما واقعا کیفیت درسی در معارف قابل قبول اداره محلی غور نبوده، والی بارها به مسئولین هدایت داده که نظارت خود را جدی نمایند."

موصوف، حضور کمرنگ دختران به دلیل ناامنی ها در مناطق ولسوالی ها را تاييد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement