خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ماه گذشتۀ اگست در افغانستان حدود ٢١٠٠ تن کشته و زخمی شده اند

ماه گذشتۀ اگست در افغانستان حدود ٢١٠٠ تن کشته و زخمی شده اند

Sep 04, 2019 - 15:58

کابل (پژواک، ١٣ سنبله ۹۸): در جریان ماه گذشتۀ اگست در افغانستان، حدود ٢١٠٠ تن کشته و زخمی شده اند و این میزان، نسبت به ماه گذشتۀ جولای، ٤٢ درصد کاهش یافته است که یکی از عوامل آن، روزهای عید خوانده میشود.

همچنان در ماه جولای، مجموعاً ٢٤٦ حمله صورت گرفته بود؛ اما در ماه اگست این رقم ٣٢ درصد کاهش یافته است.

گزارشات نشر شدۀ آژانس خبری پژواک که بر اساس اظهارات منابع مختلف تهیه شده است، نشان میدهد که در جریان ماه گذشته "اگست" سال جاری میلادی، از جمله ٣٢ ولایت، در ۳۰ ولایت کشور، حدود ١٦٧ حمله صورت گرفته است که از سبب آن ١٠٤٥ تن کشته شده و ١٠٦٧ تن دیگر زخم برداشته اند.

از جمله این حملات، ٤٨ حمله از سوی مخالفان مسلح، ٤٧ حمله از سوی نیروهای امنیتی، ١٦ حمله از سوی نیروهای خارجی و ٥٥ حمله از سوی افراد مسلح ناشناس صورت گرفته است و در حملۀ راکتی از سوی پاکستان نیز تلفات وارد شده است.

همچنان معلومات به دست آمده نشان میدهد که در جریان ماه گذشته، از هر ۲۲ تن، ۱۱ تن در درگیری های رویاروی، چهار تن در حملات انتحاری، سه تن در انفجارها و دو، دو تن در حملات هوایی و هدفی کشته و زخمی شده اند.

در جریان ماه گذشته، حملات بیشتر (۲۲) حمله در ولایت فاریاب، ۱۵ حمله در ولایت ننگرهار، ۱۴ حمله در ولایت لوگر، ۹ حمله در ولایت کابل و ۱۰۷ حملۀ باقی مانده در ۲۶ ولایت دیگر کشور رخ داده است.

در اپریل از ولایت های بامیان، پکتيکا ، نميروز، و نورستان، گزارش های حملات به دست نیامده است.

تلفات

گزارش های پژواک نشان میدهد که درحملات برج گذشته، ١٠٤٥ تن کشته شده و ١٠٦٧ تن دیگر زخم برداشته اند.

درمیان کشته شدگان و مجروحین؛ مخالفین مسلح، نیروهای دولتی و افراد ملکی شامل اند؛ اما پژواک آمار دقیق آن را بدین جهت پخش نمی کند که منابع مختلف، در مورد اظهارات ضد و نقیض داشته و تفکیک همۀ آنها ممکن نیست.

در ماه گذشته، هر روز حمله صورت گرفته که تلفات و جراحات نیز در پی داشته، ولی تلفات و جراحات بیشتر، به تاریخ ١٨این برج در چهار حمله وارد شده است.

در حملات متذکره، ٨٣ تن کشته و ١٨٧ تن دیگر مجروح شده اند.

بر اساس گزارشات، حملۀ خونین تر از همه، به تاریخ ۲۷ ماه اسد در یک هوتل در مراسم عروسی در کابل صورت گرفت، که از اثر آن به شمول زنان و کودکان، ۶۳ تن کشته شده و ۱۸۲ تن دیگر زخم برداشتند.

مسئولیت این رویداد را گروه داعش بر عهده گرفته است.

تحلیلگران میگویند که نظر به نوعیت و تاکتیک جنگ، میزان تلفات و جراحات، گاه در یک منطقه و گاه در منطقۀ دیگر افزایش می یابد.

به قول آنها، حملات و جنگ های جبهه یی که در مناطق مزدحم صورت میگیرد، تلفات و جراحات در آن نیز زیاد میباشد.

عوامل کاهش جنگها

در جریان ماه گذشته به طور اوسط ، همه روزه ۶۸ تن کشته و زخمی شده اند؛ اما در چهار روز اول عید و دو روز قبل و یک روز بعد از عید، میزان تلفات بسیار کم بود.

در جریان هفت روز ذکرشده، ۹۰ تن کشته و زخمی شده اند؛ اما اگر میزان اوسط تلفات در این روزها به طور ماه گذشته میبود، در هفت روز یادشده، میزان تلفات ۵۰۰ تن خواهد بود.

ایمل ستانکزی باشندۀ مرکز ولایت میدان وردک گفت که در روزهای عید، درگیری و حملات کم میشود؛ زیرا جانبین درگیر نیز روزهای عید را تجلیل می نمایند.

اما وی افزود: "خدا کند صلح دوامدار در کشور ما بر قرار شود، هر روز ما عید شود و درگیری به پایان برسد."

این در حالیست که دور نهم مذاکرات بین طالبان و امریکا، طی هفتۀ جاری در قطر به پایان رسید و میگویند که بالای موارد بيشتر توافق کرده اند و ممکن است در آیندۀ نزدیک به امضا برسد.

جنرال متقاعد عتیق الله امرخیل مبصر امور سیاسی گفت که هرچند بالای مذاکرات جاری صلح باورمند نیست؛ اما ممکن است تا یک اندازه بر گفتگوهای صلح تاثیر داشته باشد، یا سبب افزایش و یا سبب کاهش آن گردد؛ زیرا برخی جوانب در جریان مذاکرات صلح، میزان حملات را بالا میبرند تا در مذاکرات صلح، امتیاز به دست بیاورند؛ و بعضی اوقات، مذاکرات صلح سبب کاهش جنگ میشود.

وی در مجموع افزود: "جنگ، مشابه به زندگی روزمره انسان ها نیست، بعضاً شدید و بعضی اوقات سرد میشود."

وی گفت که کاهش جنگ، میتواند عوامل بيشتر داشته باشد، و بعضی اوقات درگیری کم ميشود؛ بخاطرى که جانبین به آمادگی ها و تامين اکمالات مصروف مى شوند.

از حدود ۱۷ سال گذشته بدینسو، طالبان و افراد مسلح دیگر، در برابر حکومت افغنستان و نیروهای  خارجی مستقر در افغانستان جنگ میکنند.

در میزان تلفات هشت ماه اول امسال میلادی، نسبت به هشت ماه اول سال پار، ١٢ در صد کاهش به میان آمده است.

بر اساس گزارشات آژانس خبری پژواک، طی سال ٢٠١٧ میلادی، حدود ۲۵ هزارتن، در جریان سال ۲۰۱۸ حدود ۲۷ هزار تن و در جریان هشت ماه اول امسال میلادی، حدود ١٥٨٠٠ تن کشته و زخمی شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement