خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شاهراه غور- هرات به دليل ماین گذاری مخالفين مسلح مسدود شده است

شاهراه غور- هرات به دليل ماین گذاری مخالفين مسلح مسدود شده است

Sep 12, 2019 - 15:59

  فيروزکوه (پژواک،٢١ سنبله ٩٨): منابع محلى در غور مى گويند که شاهراه غور- هرات، به اثر ماين گذارى توسط مخالفين مسلح، از دوهفته به اين طرف، به روى رفت و آمد و انتقال مواد اولیه و تجارتی مسدود مى باشد.

حبیب الله رادمنش معاون ولایت غور، به آژانس خبرى پژواک گفت پس از آنکه در نتيجۀ عمليات تصفيوى «ضرب١٧» نيروهاى امنيتى درغرب شهر فيروزکوه، تلفات سنگينى به طالبان وارد نمودند، آنان در مسير اين شاهراه يکتعداد ماين ها را جاه سازى کردند.

وی افزود: «گروه طالبان شکست بزرگ را متقبل شدند، بیش از يکصد کشته و اضافه از پنجاه زخمی دادند؛ حالا کار ديگه از دست شان ساخته نیست؛ جز اينکه ماین گذاری کنند.»

موصوف گفت که هم اکنون، طالبان چندین محل مهم این شاهراه را در منطقه درۀ جام، ماین گذاری و تخریب کرده اند.

عبدالحميد ناطقى عضو شوراى ولايتى غور، به پژواک گفت که طالبان با اين اقدام شان، یگانه راه وارداتی مواد اولیه به آن ولایت را مسدود نموده اند.

افزون برآن، وى افزودن ان که طالبان با اين عمل شان، براى مسافرين نيزمشکلات جدى را به بار آورده اند و درپى اين اقدام طالبان، قيمت مواد اوليۀ ضرورى نيز افزايش يافته است.

ناطقى، شاهراه غور-هرات را به عنوان شاهرگ اقتصاد و معیشتی  ميان اين دو ولایت خوانده گفت که  تمام نيازمندى هاى اقتصادی و مواد اولیه مردم اين ولايت، ازین مسیر تامین مۍ شود.

همچنان موصوف گفت که مسدودیت این مسیر، روند اقتصادی و کار و بار تجار را نيز متاثر ساخته و سبب افزایش قیمت ها شده است.

از سويی هم فعالین مدنی این ولایت میگویند که طالبان، از این طریق میخواهند شهروندان ولایت غور را محاصره اقتصادی نمایند.

آنان از حکومت خواهان راه اندازی عملیات گسترده برای بازگشایی شاهراه غور-هرات هستند.

محمد حسن حکیمی يک تن از فعالان مدنى غور به پژواک گفت: «بیشتر نیازهای مردم از شاهراه هرات- غور  تامین میشود؛ اما طالبان اين مسیررا ماین گذاری و تخریب کرده اند.»

حکيمى افزود که طالبان با چنين عملکرد شان، میخواهند مردم غور را از لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار بدهند و محاصرۀ اقتصادی نمایند.

سید معروف سیدی یک تن ديگر از فعالین مدنی غور، به پژواک گفت: «از حکومت میخواهیم که عملیات را برای نابودی طالبان به راه بيندازد.»

هردو منبع يادشده از حکومت خواستند که هرچه زودتر اين  شاهراه را از وجود ماين ها پاکسازى کند؛ تا اين مسير به روى ترافيک باز شود.

آژانس خبرى پژواک، اين مسئله را با ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان در ميان گذاشت و نظر اين گروه را خواست؛ اما وى در اين مورد اظهار نظر نکرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan