خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طى سال روان بيش از ده ميليون نهال جلغوزه و پسته در کشور غرس شده است"

زراعت

آرشيف

"طى سال روان بيش از ده ميليون نهال جلغوزه و پسته در کشور غرس شده است"

Sep 12, 2019 - 16:22

کابل (پژواک، ۲۱سنبله ۹۸): وزارت زراعت، حاصلات سال گذشتۀ جلغوزه و پسته در کشور را نزديک به ٥٠ هزار تن خوانده ميگويد که به هدف ازدياد حاصلات، درسال روان بيش از ده ميليون اصله نهال جلغوزه و پسته در افغانستان غرس شده است.

حشمت الله غفوری معین وزارت زراعت آبیاری و مالداری، امروز(٢١ سنبله) در" نشست ملی توسعه تولیدات و صادرات جلغوزه و پسته افغانستان به بازار های جهانی" که در کابل تدويريافته بود، گفت که سال گذشته از جنگلات جلغوزه افغانستان، بیش از ۲۳ هزار تن محصول به دست آمده است.

اين مقام وزارت زراعت، همچنان افزود که سال گذشته، بیش از ۲۵ هزار تُن محصول از این جنگلات به دست آمده است.

وى علاوه کرد که  اين وزارت، به هدف افزايش حاصلات جلغوزه و پسته،  دريک اقدام بى سابقه در سال روان ۶.۶ میلیون نهال جلغوزه و۳.۵ میلیون نهال پسته را در کشور غرس کرده است.

 منبع، جلغوزه وپسته را از محصولات عمده زراعتی درافغانستان خوانده گفت که اين محصولات، از ده ولايت شمال کشور و ولايت هرات به دست آمده است.

به اساس معلومات  معين وزارت زراعت، در حال حاضر ۳۵۷۱ هکتار جنگل پسته در این ولايات موجود است .

غفوری درادامه صحبت هايش گفت  که وزارت زراعت، تصميم دارد  در آينده بزرگترین باغ پسته در ولايت هرات را در مساحت ۳۰ هزار هکتار زمين ایجاد کند.

افزون براين او افزود که به اساس  پلان اين وزارت، قراراست ۱۰ هزار هکتار باغ پسته در شمارى از ولایات نیزايجاد گردد.

درعين حال، خان ولی بشرمل معاون تخنیکی اداره امور گفت که در این نشست، روى  احیای جنگلات پسته و جلغوزه، ایجاد جنگلات تازه، جمع آوری و بسته بندی معیاری و صادرات این دو محصول به بازارهای جهانی، بحث صورت می گیرد؛ تا نتایج آن به مقام ریاست جمهوری پیشکش گردد.

بشرمل با تأکید بر ضرورت مشارکت بین مردم و حکومت افزود که نیاز است تا میزان تولیدات پسته در شمال وجلغوزه در جنوب کشور، انکشاف داده شود.

جنگلات جلغوزه، در ۹ ولایت افغانستان وجود دارد و تا اکنون ۴۴ هزار هکتار زمین را احتوا می کند.

همچنان  اجمل حمید عبدالرحیمزی معین وزارت صنعت و تجارت گفت که جلغوزه، پسته و زعفران، از اقلام مهم صادراتی افغانستان است و در حال حاضر، از ۱۶ کشور جهان تقاضا برای خرید جلغوزه وجود دارد.

وى افزود که وزارت صنعت و تجارت، در تلاش آن است تا گراف صادرات افغانستان افزایش یابد و تا ختم سال روان، میزان مجموعی صادرات، به حدود یک میلیارد دالر برسد.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت وسرمایه گذاری افغانستان، در این نشست با سپاسگزاری از توجه رئیس جمهور به سکتور خصوصی، گفت وعده هایی که از سوی رئیس جمهور به این سکتور صورت گرفته بود، به ویژه در بخش تولیدات داخلی عملی شده است.

او به نماینده گی از سکتور خصوصی اطمینان داد که در زمینه افزایش میزان تولید، پروسس وصادرات محصولات داخلی، تلاش صورت می گیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement