خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در شش ماه اول امسال ١٠٦ قضيۀ خشونت عليه زنان در دايکندى ثبت شده است

زنان

آرشيف

فيچرها

آرشيف

در شش ماه اول امسال ١٠٦ قضيۀ خشونت عليه زنان در دايکندى ثبت شده است

Sep 14, 2019 - 11:53

نيلى (پژواک،٢٣ سنبله ٩٨): مسئولان محلى در دايکندى مى گويند که قضاياى خشونت عليه زنان در شش ماه اول سال روان، نسبت به زمان مشابه درسال گذشته، بيش از ٣٠ درصد افزايش يافته است.

آمار ارایه شده از سوی ریاست امور زنان دایکندی، نشان میدهد که در شش ماه اول سال روان، ۱۰۶ قضیه خشونت علیه زنان شامل مواردى چون لت و کوب، تجاوزجنسی، ازدواج اجباری، بدل، بد وغیره ثبت شده است.

 درحالیکه در شش ماه اول سال گذشته، ۷۴ قضیه خشونت علیه زنان ثبت این ریاست شده بود.

قربانیان خشونت:

قمرگل٣٥ ساله باشنده ولسوالی کیتی دایکندی، به آژانس خبری پژواک گفت: «شوهرم معتاد است و هر زمانی‌که موادش تمام شد، یا پول نداشت مرا لت و کوب می کند.»

وی به آثار لت و کوب که در وجودش هویدا بود اشاره کرده  افزود: «با آنکه هر وقت لت و کوبم میکند، نفقه ام را نمیته؛ اما بخاطر ۶ اولادم، مجبور هستم، اگه نی با این قسم آدم، یک روز زنده گی کدن مشکل است.»

فیروزه ۳۷ ساله باشندۀ شهر نیلی، یک تن ديگر از زنانى است که  همواره مورد خشونت قرار میگیرد.

وی گفت که ۱۰ سال از عروسی اش میگذرد، دو سال قبل شوهرش با یک خانم دیگر ازدواج کرده و در این مدت، وی را همواره مورد لت و کوب قرار میدهد.

فیروزه افزو: «از روزیکه شوهرم دیگه زن گرفت، زندگی ام خراب شد، دلش که شد خرج به خانه میاره، که نشد طرف ما دور نمیخوره؛ اگر بگویم یک چیزبیار بدون این که فکر کنه حمله میکند، موی هایمه تار تار کده میره.»

وی در مورد دلیل خانم دوم گرفتن شوهرش گفت: «شش دختر دارم، خانه من بچه هم شد، خشویم گفت که بچه ام آینده دارد، باید دیگه زن بگیره، مه کتی دیگه زنش کار ندارم، خواست مه همی است خرچ و مصرف مارا بته، لت و کوبم نکند.»

این، تنها زنان دایکندی نیستند که ازخشونت رنج میبرند، بلکه روزانه ده ها زن در مرکز و ولایات کشور، از سالیان متمادی از انواع  مختلف خشونت بعنوان يک پدیدۀ شوم رنج می برند .

زیبا ۱۶ساله باشندۀخیرخانه شهر کابل، به پژواک گفت که دوسال قبل به طور اجباری از سوی خانواده اش با یک مرد ۴۰ ساله که تاجر بود عروسی کرده است.

 به گفته اين خانم جوان، شوهرش دو ماه قبل دریک حادثه به قتل رسید واکنون از سوی امباق و اولادهای شوهرش، از خانه اش بیرون رانده شده و در خانۀ یکی ازاقارب شان در منطقه خوشحال خان شهر کابل به سر میبرد.

وی به پژواک گفت: «از ترس پدرم خانه رفته نمیتانم، اینجا هستم اگه یک راه برابرشوه که مره خانۀ امن ببرند، بخی حیران ماندیم که چه کنم.»

 

اما چرا زنان مورد خشونت قرار میگيرند؟

آگاهان حقوق زنان، در مورد خشونت علیه خانم ها نظریات متفاوت دارند.

رقیه راسخ فعال حقوق زن در دایکندی، از افزایش خشونت علیه زنان در این ولایت اظهار نگرانی می کند .

وی گفت: «سطح سواد درجامعه ما پايين است و در مقابل آمار خشونت خیلی بالاست؛ امابه خاطر عرف نا درست، خانم ها نمی توانند به ار گانهای دولتی شکایت نمایند.»

همچنان لیلا حسینی فعال مدنی و یک تن از فعالان حقوق زن در دایکندی گفت: «متاسفانه در ولسوالی های نا امن، انواع خشونت ها بیداد می‌کند.»

به گفته او در نقاط دوردست دایکندی به ویژه مناطق نا امن، مواردى از ازدواج های اجباری، ازدواج زیر سن و بدل دادن بسیار زیاد می‌باشد.

موصوف افزود که در ولسوالی ها زنان مثل مردان کارهای شاقه را انجام می‌دهند و با آنهم با زنان رفتار انسانی و نیک صورت نمى گیرد.

استاد شهلا فرید استاد پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل، در این مورد گفت که فقر، وجود فرهنگ های ناپسند، بیسوادی، پایین بودن سطح آگاهی خانواده ها در مورد حقوق زنان از دیدگاه دین مبین اسلام وغیره، از عوامل عمده خشونت علیه خانم ها در سطح کشور می باشد.

همچنان وی افزود: «عدم مجازات عاملان خشونت و تطبیق قوانین در این عرصه، یکی دیگر از عواملی اند که خشونت ها افزایش یابد.»

راه حل چیست، چطور می توان با این پدیده مبارزه کرد؟

استاد شهلا گفت که در کنار افزایش برنامه های آگاهی دهی در مورد حقوق زنان، از دیدگاه دین مبین اسلام، نیاز است که در قسمت تطبیق قوانین اقدامات جدی صورت گیرد، باید عاملان خشونت علیه خانم ها مجازات شوند.

وی افزود که هرچند برنامه های آگاهی دهی در مورد حقوق زنان وجود دارد و زنان تا حدودی از حقوق شان آگاه شده اند و به همین دلیل، قضایاى خشونت علیه زنان افزایش یافته است.

به گفتۀ لطیفه سلطانی کميشنر حقوق زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تازمانی که مرتکبین قضایای خشونت مجازات نشوند، این مشکل در کشور وجود  ميداشته باشد و حتی افزایش خواهد یافت.

موصوف گفت که سالانه، حدود پنجهزار قضیه خشونت علیه خانم ها ثبت این کمیسیون می شود که اکثریت آن را خشونت های فزیکی تشکیل می دهد.

آیا مسئولان ياسخ قناعت دهنده دارند؟

بینظیر جعفری سرپرست ریاست امور زنان دایکندی نيز از افزايش قضاياى خشونت عليه خانم ها اظهار نگرانى کرد.

وى گفت که در شش ماه اول سال روان، ١٠٦ قضيه خشونت عليه زنان شامل لت و کوب، قتل، تجاوز جنسى، ازدواج اجبارى، بد و بدل وغيره ثبت اين رياست شده است.

موصوف خاطر نشان کرد که ازجمله رقم ثبت شده، ٥٠ درصد آن، خشونت هاى فزيکى  مى باشد و متباقى را ساير خشونت ها تشکيل مى دهد.

وى با بيان اينکه در شش ماه اول سال گذشته، ٧٤ قضيه خشونت عليه خانم ها ثبت شده است،  افزود که درتمام سال گذشته، ١٠٩قضيه خشونت عليه خانم ها ثبت اين رياست شده بود.

بينظير درادامه صحبت هايش گفت که  ممکن است تا ختم سال روان، رقم خشونت ها به شکل قابل ملاحظه افزايش يابد. 

وى فقر، ناداری، بیکاری، پايین بودن سطح آگاهی مردم‌ ‌در مورد حقوق زنان، بيسوادى، اعتياد به مواد مخدر و غيره را عامل عمدۀ  افزايش قضاياى خشونت عليه خانم ها در اين ولايت خواند.

 خانم جعفری علاوه نمود که این ریاست، برای کاهش خشونت علیه زنان، برنامه‌های آگاهی دهی را در قرا‌‌‌ء و قصبات، برای مردان و زنان راه اندازى کرده و روند رسیده گی به قضایای خشونت علیه زنان را در ارگانهای عدلی و قضایى، بصورت دوامدار و مستمر پیگیری نموده است.

وى گفت که به تعداد ۱۷ تن از بانوان که آسیب پذیری بیشتر داشته و حیات آنها در مخاطره بوده، در خانه هاى امن نگهداری مى شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement