خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حمایت و مخالفت با نامزدان انتخابات در داخل مشرانوجرگه ممنوع اعلام شد

حمایت و مخالفت با نامزدان انتخابات در داخل مشرانوجرگه ممنوع اعلام شد

Sep 15, 2019 - 16:05

کابل (پژواک، ۲۴سنبله ۹۸): مشرانوجرگه بعد از آن که برخى سخنان گلبدين حکمتيار، سبب مشاجره ميان برخى اعضاى جرگه شد، فيصله کرد که نبايد در داخل اين جرگه به حمایت و یا مخالفت نامزدان ریاست جمهوری سخن گفته شود.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ششم ميزان، شب گذشته در مصاحبه با تلويزيون طلوع، در پاسخ به سوالی گفت که به نظر او امان الله خان و احمدشاه مسعود قهرمانان ملی نیستند.

لويه جرگه اضطراری افغانستان که در پايان دولت موقت در سال ١٣٨١ تشکيل شد، به احمد شاه مسعود يک تن از فرمانده هان جمعيت اسلامى افغانستان، لقب قهرمان ملی داده است و هجدهم سنبله سالروز کشته شدن وی، در افغانستان "روز شهيد" و تعطيل رسمی اعلام شده است.

جنگ اول افغان انگليس در سال ١٨٣٩، جنگ دوم در سال ١٨٨٠، و لشکرکشى هاى اخير انگليس ها در سال ١٩١٩ ميلادى بود، که بعد از آن به تاريخ ٢٨ اسد سال ١٢٩٨هجرى شمسى، انگليس ها مجبور به امضاى معاهده استقلال افغانستان گرديدند و امان الله خان استرداد استقلال افغانستان را اعلام کرد.

امروز در نشست مشرانو جرگه، سخنان حکمتيار در پيوند به امان الله خان و احمد شاه مسعود با واکنش رو به رو شد.

زلمی زابلی نماینده مردم در مشرانو جرگه گفت که امان الله خان در مقابل انگلیس ها ایستاده گى کرد و آزادی افغانستان را گرفت.

او در مورد امان الله خان افزود: «دستاورد هم داشت و مشکلات هم داشت؛ اما امان الله خان قهرمان است و نامش در تاریخ به خط زرين ثبت شده است.»

وی در اشاره به سخنان حکمتيار در پيوند به احمد شاه مسعود گفت: «اختلافات تنظیمی شان را در میان شان حل کنند، بهتر است به جای همچو اظهارات که مردم را مایوس بسازد، برای نجات افغانستان و اتحاد افغان ها نیروی شان را استفاده کنند.»

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه، امان الله خان را بانی استقلال سیاسی و احمد شاه مسعود را مبارز در مقابل کمونیزم و تروریزم خواند و خطاب به حکمتیار گفت: «با احساسات مردم بازی نکنید.»

او افزود که این اظهارات برعلاوه اينکه به نفع شخص حکمتیار نیست، به نفع افغانستان نیز نمی باشد و باید او هر آنچه لویه جرگه و مجلسین شورای ملی در پیوند به احمدشاه مسعود تصمیم گرفته اند را احترام بگذارد.

فیصل سمیع نایب منشی مشرانو جرگه، بدون ارایه جزییات گفت: «از زمانی که حکمتیار آمده است صحبت هايی کرده که عکس العمل منفی در پی داشته است؛ امیدوار هستیم که به عنوان یک رهبر از اظهاراتی که سبب بر انگیختن احساسات مردم می شود جلوگیری کند.»

رحمت الله اڅکزی عضو ديگر اين جرگه گفت که پسر ضياء الحق رييس جمهور وقت پاکستان، بر شانه هاى حکمتيار چپن انداخته است و حکمتيار، هيچ وقت به نفع افغانستان صحبت نکرده است.

اين سخنان اڅکزى، با واکنش غیرت بهیر عضو ارشد حزب اسلامى و عضو مشرانوجرگه رو به رو شد.

وى گفت که اڅکزى، بايد سخنانش را ثابت سازد.

بهير افزود که اگر اڅکزى سخنانش را ثابت کرد، او از سمتش استعفا مى دهد؛ در غير آن اڅکزى بايد از ملت و جرگه معذرت بخواهد. 

 موصوف گفت که حکمتیار، آنچه در مصاحبه گفته است درست است؛ زيرا به گفته بهير، امان الله خان می خواست برنامه های غربی ها را در کشور عملى کند.

اما این اظهارات بهیر، با مخالفت شماری از اعضای جرگه مواجه شد و مایک او قطع شد.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه، بعد از مشاجره لفظی که میان غیرت بهیر و رحمت الله اڅکزی رخ داد، گفت که مشرانوجرگه باید در پروسه انتخابات، مانند گذشته بیطرفی خود را حفظ کند.

مسلمیار گفت که اعضای جرگه می توانند در بیرون از جرگه، در حمایت و یا در مخالفت با نامزدان ریاست جمهوری و یا احزاب صحبت بکنند؛ اما در داخل تالار هیچ عضو جرگه این حق را ندارد.

سر انجام اعضای جرگه، با اکثریت آرا تصمیم گرفتند که بعد از این، هیچ عضو جرگه نمی تواند با استفاده از مایک و جایگاه مشرانوجرگه، به حمایت و یا عدم حمایت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در جرگه صحبت کند.

رييس مشرانوجرگه گفت که به حکمتیار منحیث یک رهبر احترام دارد و نباید او در برابر ملت قرار گیرد.

وی افزود: «ملت حالا امان الله خان و احمدشاه مسعود را منحیث قهرمانان پذیرفته اند؛ حالا اگر هر کسی با تصمیم ملت مخالفت بکند، مردم در مقابل آنها ایستاده گی خواهند کرد.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement