خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از مسیر راه ولسوالی دوربابای ننگرهار قاچاق مواد تجارتی به پاکستان جریان دارد

از مسیر راه ولسوالی دوربابای ننگرهار قاچاق مواد تجارتی به پاکستان جریان دارد

Sep 17, 2019 - 19:53

جلال آباد (پژواک، ۲۶ سنبله ۹۸): در ولسوالی دورباباى ولایت ننگرهار همه روزه صدها بار قاطر اموال تجارتی به طور قاچاق به پاکستان انتقال می شود؛ اما والی ننگرهار صحبت کردن در این مورد را ضیاع وقت می داند.

ساحه گورکو دوربابا مرکز بزرگ این اموال است که حدود چهل سرای برای نگهداری اموال در آن اعمار شده است.

همه روزه اموال ده ها کانتینر بار در لاری ها در این جا تخلیه میشود و بعد از آن توسط صدها قاطر از راه کندو چچوبی به پاکستان قاچاق میشود. 

اگر چه انتقال دهندگان این اموال میگویند که این مال ها در هرات و ننگرهار گمرک میشود، اما انتقال توسط قاطرها نگران کننده است و آشکار میکند که این کار غیر قانونی است.

میاخان در ساحه گورکو رئیس کمیته تنظیم این کار است.

وی میگوید، این کار تقریباً از پنج دهه بدینسو ادامه دارد و اموال که در هرات و ننگرهار گمرک میشود، به پاکستان انتقال میشود.

رخت، تایرهای موتر، تلویزیون ها، چای سیاه و حدود ۵۰ قلم مواد خوراکی گوناگون اموال است که روزانه از این راه به پاکستان انتقال میشود.

موصوف از صحبت کردن در این مورد خودداری میکند که چرا این کار از راه تورخم نمىشود، اما میگوید که در این جا به صدها تن زمینه کار برابر شده است.

وى افزود، فیصله قومی کردند که کسی که از این راه به پاکستان چیزی را انتقال کند و یا هم از آنسو مواد مخدر را انتقال کرد، خانه اش از سوی قوم سوختانده میشود.

حضرت نبی بزرگ قومی ساحه گورکو میگوید، این اموال است که از سوی افغانستان گمرک شده، اما به پاکستان بدون محصول انتقال میشود.

به گفته وی، تمام اموال از چین، ایران و کشورهای دیگر مى اید و به پاکستان انتقال میشود.

اما جالبتر از همه این است که یک راننده موتر تیلر تازه از بندر کراچی پاکستان اموال تجارتی را آورده بود و از این جا دوباره توسط قاطرها به این کشور انتقال میشد.

این راننده موتر بنام ارمان جان، نمیداند که چرا این کار میشود، اما میگوید، ممکن این کار برای فرار از محصول گمرکی انجام خواهد شد.

حیات ولی که از حدود ۲۰ سال بدینسو در ساحه گورکو توسط قاطرها اموال تجارتی را به پاکستان انتقال میکند، میگوید، صدها قاطر روزانه به اجازه پوسته های پولیس سرحدی اموال را انتقال میدهد.

وی میگوید، یک قاطر هر پیره را تا ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ انتقال میکند.

ولی مسلم یک عضو شورای ولایت ننگرهار که باشنده این منطقه است، می پذیرد که این کار انجام میشود و اموال که در گمرک های ننگرهار و هرات محصول میشود، انتقال میگردد.

اما نامبرده در پاسخ این پرسش که چرا این کار از راه قیر و بندر تورخم انجام نمى شود، گفت: ((از زمان ظاهرشاه این کار جریان دارد، برای بسیار مردم زمینه کار مساعد شده است، ما نمیدانیم که چرا از این راه به پاکستان مال میرود؛ اما میدانیم که از این طرف قانونی میرود، اما از آن سو به یک موتر خاصه دار پاکستانی تا بیست هزار کلدار میگیرد.))

پژواک تلاش کرد که در این مورد نظر شاه محمود میاخیل والی ننگرهار را با خود داشته باشد؛ اما نامبرده در این موضوع صحبت کردن را ضیاع وقت قلمداد کرد.

جنرال محمد ایوب حسین خیل قوماندان نیروهای سرحدی در این مورد از صحبت خودداری میکند و میگوید که در این مورد با اداره ولایتی صحبت شود.

اما عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به پژواک گفت، به هیچ کس اجازه قاچاق در این ولایت داده نمیشود، نیروهای امنیتی جلو آن را میگیرد.

او میگوید: ((ما اجازه قاچاق نمیدهیم، در گذشته هم جلو آن را گرفتیم، حالا هم میگیریم و آینده هم خواهیم گرفت.))

نگرانی هم وجود دارد که از همین راه توسط قاطرهای مذکور از آنسو مرز مواد منفجره نیز وارد میشود، اما تیم خبری پژواک هنگام سفر به این ساحه چیزی را در این رابطه نیافته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement