خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دو نهاد رسانه یی: دولت افغانستان و طالبان مذاکرات صلح را به سرعت آغاز کنند

دو نهاد رسانه یی: دولت افغانستان و طالبان مذاکرات صلح را به سرعت آغاز کنند

Sep 18, 2019 - 16:03

کابل (پژواک، ۲۷ سنبله ۹۸): فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه های افغانستان، و سازمان گزارشگران بدون مرز؛ مردم افغانستان و جامعه جهانی را به حمایت از برقراری صلح عادلانه و پایدار در افغانستان فرا می خوانند.

متن این فراخوان که امروز چهارشنبه در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت در کابل بیان شد، بر صلحی تأکید شده است که تأمین کننده امنیت، حقوق و دستاوردهای ١٨ سال گذشته مردم باشد؛ تا تعهد طالبان به حفاظت از آزادی رسانه ها و خبرنگاران و رعایت حقوق بین المللی بشردوستانه و در صدر آن، کنوانسیون های ژنيو را پیش شرط مذاکره قرار دهند.

در فراخوان آمده است که عدم شفافیت درمذاکرات صلح، مذاکرات مخفیانه قدرت های بزرگ و پنهان کردن نتایج این مذاکرات از افکار عمومی، خبرنگاران و رسانه ها را به آینده ای که در آن دموکراسی و آزادی ها قربانی به اصطلاح صلح ناپایدار و معاملات داخلی وخارجی شود، شدیداً نگران می سازد.

منبع تاکید داشته است که صلح و همزیستی مسالمت آمیز در افغانستان را، بدون مشارکت جامعه نمی توان تامين کرد و تضمین آزادی برای رسانه های آزاد و مستقل، بازتاب دهنده صدا و نظر مردم و تضمین کننده این مشارکت به شمار می رود.

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه های افغانستان و سازمان گزارشگران بدون مرز، همزمان با راه اندازی کمپاین "بدون تضمین آزادی رسانه ها، صلح عادلانه وپایدار ممکن نیست"، برای بسیج افکار عمومی ملی و بین المللی، در دفاع از آزادی رسانه ها و تضمین امنیت شهروندان غیر نظامی و از این میان خبرنگاران و کارمندان رسانه ها، از دولت افغانستان و طالبان خواسته اند که مذاکرات صلح را به سرعت آغاز کنند.

همچنان نهادهای یادشده، جامعه مدنی و سیاسی در افغانستان به ویژه همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را نیز به حمایت از  اين فراخوان و ابراز نظر در باره آن را فرا خوانده اند.

در این فراخوان از شرکت کننده گان داخلی و خارجی مذاکرات صلح افغانستان، خواسته شده است تا همه تلاش شان را برای تضمین حفاظت از آزادی رسانه ها و خبرنگاران بر بنیاد قانون اساسی و سایر اسناد تقنینی مرتبط جمهوری اسلامی افغانستان و موازین جهانی ناظر بر حقوق بشر، به کار گیرند.

آنها همچنان از طالبان خواسته اند که تعهدات بین المللی بنیادین و رعایت حقوق بین المللی بشردوستانه و بیش از هر چیز، کنوانسیون های ژنيو که رسانه ها و خبرنگاران را از حمله نظامی حفاظت می کند،  رابپذیرند.

در فراخوان از شرکت کننده گان مذاکرات صلح خواسته شده است که در مذاکرات، باید دستاوردهای ١٨ سال گذشته را حفظ و در تقویت و استحکام آن بکوشند.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement