خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نبود اجندای نشست های ولسی جرگّه و غیرحاضری وکلا مورد انتقاد قرار گرفت

نبود اجندای نشست های ولسی جرگّه و غیرحاضری وکلا مورد انتقاد قرار گرفت

Sep 18, 2019 - 16:08

کابل (پژواک، ۲۷ سنبله ٩٨): در نشست امروز ولسی جرگه که هشتاد درصد وکلا در آن حضور نداشتند؛ نبود اجندای نشست های این جرگّه و غیرحاضری وکلا، مورد انتقاد قرار گرفت.

رمضان بشردوست نماینده مردم کابل در ولسی جرگه, درنشست امروز این جرگه ضمن انتقاد بر هیئت اداری جرگه گفت که این مجلس شورای ملی، در شش ماه اخیر نصاب نداشته و نباید وکلايى که خود تصویب کننده قانون هستند و بر آن عمل نمی کنند، بر دیگران انتقاد داشته باشند.

او افزود که اکثریت وکلا در نشست های کمیسیون ها و جلسات عمومی جرگه، حضور ندارند و این کار سبب شده است که این جرگه، جایگاه خود را از دست دهد.

به گفته موصوف، به جز دفتر نایب منشی، دفاتر اعضای دیگر هیئت اداری، به روی مراجعین بسته است و همه در فکر کارهای شخصی شان می باشند.

وی از هیئت اداری خواست تا تدابیر انضباطی را بر آن عده از اعضای جرگه عملی کند که غیرحاضری دارند و پابند به اصول نیستند.

اما این اظهارات بشردوست، با خشم احمد شاه رمضان نایب دوم این جرگه رو به رو شد.

وى در پاسخ به بشردوست گفت: «دیگر نام من را نگیری، من از او وکلا نیستم که صدای خود را بلند نکنم، اگر خیستم باز برایت نشان می دهم.»

اما عبیدالله کلیمزی وردک نماینده مردم کابل، ضمن تایید گفته های بشردوست، مدعی شد که هیئت اداری در مدیریت ناکام بوده است و نباید اعضای جرگه را مجبور سازند که مانع کار هیئت اداری شوند.

وی بدون ارایه جزییات خطاب به معاون دوم جرگه گفت: «هر آنچه به بشردوست گفتی شنيدیم، هر چه گفتی خلاف قانون و اصول بود، تو حق نداری که یک عضو جرگه را دشنام ناموسی بدهی.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز بر هیئت اداری انتقاد کردند و گفتند که با توجه به وضعیت حساس کشور، نباید اجندای نشست امروز جرگه را بحث آزاد تشکیل می داد.

اما امیرخان یار نایب اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت: «مشکلات را می پذیریم؛ اما تمام مشکلات به هیئت اداری بر نمی گردد؛ چون وقتی در کمیسیون ها کار نشود، ما چگونه می توانیم به غیر از بحث آزاد، دیگر موضوعات را شامل اجندا بسازیم.»

او افزود که در حال حاضر، بیش از ۱۲۰ سند تقنینی و اسناد برخی نامزد وزراء به جرگه رسیده است؛ اما کمیسیون ها به دلیل نداشتن نصاب، نتوانسته اند اسناد تقنینی را بررسی و شامل اجندا سازند.

به گفته موصوف، در نشست امروز دوصد تن از نماینده گان حضور نداشتمړ و هیئت اداری هم نمی تواند با زور نماینده گان را به مجلس حاضر سازد.

یار افزود: «حالا که شما می گویید هیئت اداری بالای اعضای جرگه تدابیر انضباطی را عملی می کند.»

در ماده هفتاد و سوم اصول وظایف داخلی ولسی جرگه آمده است: «اعضای جرگه در صورت ارتکاب تخلفات ذیل، مستوجب تطبیق تدابیر انضباطی می شوند: حمل هر نوع سلاح در محوطه شورای ملی، عدم پابندی به حاضری، پاره کردن اسناد به عنوان اعتراض، دادن شعارهای تخریش کننده و بی مورد، عدم رعایت اصول وضایف داخلی، تهدید و تخویف عضو، بستن افتراء و اتهام به دیگران، توهین و هتک حرمت به هیئت اداری.»

همچنان در ماده یادشده آمده است که برای تخلفات فوق، توصیه، اخطاریه، نشر نام عضو متخلف در جریده رسمی  جرگه، اخراج عضو متخلف از شرکت در جلسه همان روز، اخراج عضو متخلف از جلسه بیش از یک روز الی بیست روز، تدابیر انضباتی را اعمال می نماید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement