خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حامد کرزی: انتخابات آزاد بدون صلح ممکن نیست

حامد کرزی: انتخابات آزاد بدون صلح ممکن نیست

Sep 19, 2019 - 14:38

کابل (پژواک، ۲۸ سنبله ۹۸): حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور، خواستار آغاز گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا و همچنان گفتگوهای بین الافغانی صلح شد و گفت که انتخابات آزاد، بدون صلح ممکن نیست.

حامد کرزی، امروز در یک نشست خبری در کابل، با اشاره به توقف پروسه صلح از سوی رئيس جمهور امریکا گفت: «از دولت امریکا می ‌خواهیم که مذاکرات صلح با طالبان و مردم افغانستان را به زودترین فرصت آغاز کند.»

او افزود که صلح، از خواسته ‌های اساسی مردم افغانستان است و امریکا باید مذاکرات صلح با طالبان را به زودترین فرصت ممکن از سر گیرد.

وی گفت که باید این مذاکرات؛ شفاف، واضح و برای افغانستان و صلح افغانستان باشد.

این درحالی است که قصر سفید، دیروز با نشر اعلامیه ای به نقل از دونالد ترمپ رئيس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که اگر طالبان به حملات شان ادامه دهند، امریکا برای از سرگیری مذاکرات با طالبان حاضر نخواهد شد.

ترمپ، بعد از نُه دور گفتگوهای صلح میان نماینده گان امریکا و طالبان و نهایی شدن مسوده موافقتنامه، این گفتگوها را به دنبال کشته شدن یک تن از نیروهای امریکایی در حملۀ طالبان در کابل، متوقف کرد.

کرزی، خطاب به گروه طالبان گفت: «به جای تاکید بر مذاکره با دولت امریکا و خارجی ها در مورد صلح افغانستان، نخست با مردم افغانستان مذاکره کنید و سپس با خارجی ‌ها مذاکره کنيد.»

موصوف افزود: «گروه طالبان، باید درک کند که در معامله با امریکا نمی ‌توانند در افغانستان حکومت کنند و صاحب این خاک شوند.»

او مذاکره‌ بین‌ الافغانی را تنها را ه حقیقی استقرار صلح در افغانستان خوانده گفت که پس از توافق صلح بین ‌الافغانی، دو طرف می ‌توانند با قوت بهتر، صدای محکم ‌تر و با درنظرداشت منفعت افغانستان، با خارجی‌ها صحبت کنند.

وی افزود: «اگر طالبان خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند، باید با افغان ها مذاکره کنند و از کشتن مردم بی گناه دست بکشند، با اتحاد و اتفاق امریکا بیرون خواهد شد؛ اما با افزایش حمله بر مردم عام امریکا را کشیده نمی توانند.»

کرزی گفت: «صلح زمانی می آید که امریکا صداقت داشته باشد و بر آنچه می گوید متعهد باشد، یا امریکا می رود به دل خود شان می رود و صلح می آید و یا مردم قیام خواهد کرد تا صلح تامین شود.»

کرزی افزود در نشست هایی که در روزهای اخیر با اقشار مختلف جامعه به خصوص خطیبان مساجد شهر کابل داشته، همه از توقف مذاکرات صلح مایوس شده اند و همۀ آنها تاکید داشته اند تا مذاکرات از سر گرفته شود.

رئيس جمهور پیشین افغانستان، افزایش تلفات افغان ها را تاسف بار خواند و گفت که در شرایط فعلی، افغان ها بیشتر از همه به صلح نیاز دارند.

وی از روسیه، چین و آلمان که اخیراً بعد از توقف روند صلح صدای شانرا بلند کرده اند، تشکر کرد و از آنها خواست که برای تامین صلح در افغانستان، گام های بیشتری را بردارند.

کرزی گفت: «این یک حقیقت است که در افغانستان قتل عام روان است، مردم افغانستان در خانه، مسجد، عروسی، مکتب و بازار قتل عام می شوند، این بی عزتی است و افغان ها به این بی عزتی پایان دهند.»

او از رهبری حکومت وحدت ملی خواست که با پروسۀ صلح مخالفت نکنند و برای از سرگیری این روند، اقدامات لازم را روی دست گیرند.

موصوف انتخابات شفاف، سرتاسری و عادلانه را در شرایط فعلی، نا ممکن دانسته گفت در حال حاضر که روزانه صد ها تن از افغان ها کشته می شوند، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نا ممکن است.

کرزی افزود که در انتخابات پیش رو، از هیچ نامزدی حمایت نمی کند؛ زیرا این پروسه تا زمانی که صلح در کشور تامین نشود، شفاف، سرتاسری و آزاد نخواهد بود.

وی در اشاره به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۹۳ گفت که در آن زمان، وزیر خارجه امریکا سرنوشت را تعیین کرد و مردم هم به خاطر منافع علیای کشور آن را پذیرفتند.

او گفت در صورتی که انتخابات ششم میزان در شرایط فعلی برگزار شود، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

وی بر حکومت انتقاد نموده افزود: «روز به روز به طرف ضعف روان است، در صلح عزت حکومت است و باید به صلح اولویت داده شود.»

کرزی، جنگ فعلی کشور را جزء سیاست های امریکا و پاکستان خواند و گفت هر زمانی که امریکا بخواهد، جنگ خاتمه پیداند می کند.

او افزود که صلح آمدنی است؛ اما پاکستان به زور سیاست امریکا بر افغاسنتان حاکم شده است .

وی در پاسخ به سوالی منبی بر اشتراک مقام های حکومت افغانستان در افتتاح بندر تورخم گفت: «رفتن مامورین حکومتی خیانت به افغانستان است، افغان ها هیچ گاه خط دیورند را به رسمیت نشناخته است، حکومت ها هر چه بکنند، مردم آنرا نمی پذیرد.»

موصوف در مورد اینکه محمد اشرف غنی رئيس جمهور کشور گفته است که بعد از توقف مذاکرات صلح، یک هزار طالب کشته شده است، گفت: «هم طالب و هم حکومت بشرمند که اعلان قتل مردم افغانستان را می کنند، هر جانبی که افغان ها را به قتل می رساند ظلم است.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نماینده خاص امریکا کاپی مسوده موافقتنامه صلح با طالبان را به حکومت افغانستان نداد؟ گفت: "«روش امریکا با ما، ضعف ما را نشان میدهد؛ امریکا به عنوان دولت ما را نمی شناسد برای ما ارزش قایل نیست و این نقص ما است.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement