خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اشتراک کننده گان سالیاد برهان الدین ربانی بر ختم جنگ در کشور تاکید کردند

اشتراک کننده گان سالیاد برهان الدین ربانی بر ختم جنگ در کشور تاکید کردند

Sep 20, 2019 - 16:51

کابل(پژواک،۲۹ سنبله ۹۸): سخنرانان مراسم هشتمین سالیاد ترور برهان الدین ربانی رییس جمهور پیشین و رییس سابق شورای عالی صلح، بر تامین صلح و ختم جنگ در کشور تاکید کردند.

در اين مراسم که در خيمه لويه جرگه در کابل برگزارشده بود، صدها تن به شمول شخصيت هاى جهادى و سياسى، مقام های دولتى، نمايندگان احزاب سياسى شرکت نموده بودند.

برهان الدین ربانی رهبر پیشین جمعیت اسلامی، هشت سال قبل در یک حمله انتحاری در منزل اش در کابل از سوی یک تن از اعضای گروه طالبان که خود را پیام رسان صلح معرفی می کرد، کشته شد.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در مراسم سالیاد ربانی گفت، با توجه به این که تا یک هفته‌ دیگر انتخابات ریاست ‌جمهوری برگزار خواهد شد، اما با آن‌ هم بحث انتخابات جدا است و روند صلح برای مردم افغانستان یک اولویت است.

عبدالله بدون این که از کسی نام ببرد گفت:«هر کسی که در برابر منافع ملی کشور قدعلم کرده و به ‌خاطر چوکی ایستادگی می ‌کنند، صلاحیت رهبری مردم افغانستان که در راه مبارزه با تروریزم قربانی داده‌ اند، را ندارد.»

وی در ادامه افزود:«کسی که در برابر صلح باعزت و قابل قبول و پایدار برای مردم افغانستان «صدای دیوانگی» خود را بلند می ‌کند، صلاحیت رهبری این کشور را ندارد.»

به گفته‌ او، وارثان اصلی این سرزمین کسانی اند که تعلق‌ شان «به خدا و به این سرزمین معلوم بوده و زیر سوال قرار ندارند.»

صلاح ‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه و پسر برهان الدین ربانی در این مراسم گفت که اساسی ‌ترین کار برای به موفقیت رساندن روند صلح شکل‌ گیری اجماع ملی در داخل نظام و کشور است، اما تا کنون گام ‌های موثری در این راستا از سوی نظام برداشته نشده است.

ربانی هرچند از کسی به طور مشخص نام نبرد، اما گفت که عده ‌ای در رهبری حکومت از قضیه‌ صلح برای کمپاین های انتخاباتی استفاده کرده و می‌ کنند.

او از جامعه جهانی خواست که با قضیه‌ صلح افغانستان به گونه‌ سطحی برخورد نکنند؛ در غیر آن پیامدش همان خواهد بود که پس از شکست کمونیزم در افغانستان رخ داد.

به گفته‌ او، پس از شکست کمونیزم در افغانستان جامعه‌ جهانی به هشدارهای دولت اسلامی افغانستان در قبال تروریزم «برخورد سطحی و ناسنجیده» کرد که باعث برهم خوردن ثبات و امنیت نظام بین‌المللی شد.

سرپرست وزارت خارجه، به رهبری کمیسیون ‌های انتخاباتی هشدار داده گفت:« در صورتی که جلو هر گونه تقلب در انتخابات ریاست‌ جمهوری ششم میزان گرفته نشود و با آن برخورد جدی نشود، مسوولیت هر فاجعه‌ به دوش آنان خواهد بود.»

صلاح الدین ربانی در خطاب به مسوولان کمیسیون های انتخاباتی گفت: «در آستانه‌  برگزاری انتخابات ریاست ‌جمهوری پیامم به کمیسیون ‌های انتخاباتی این است که اگر جلو تقلب گرفته نشود و با تقلب برخورد جدی صورت نگیرد، به اطمنان که این بار کسی کوتاه نخواهد آمد و هر فاجعه‌ که فردا در افغانستان رخ بدهد مسوول و پاسخده در برابر قانون، تاریخ و مردم شما خواهید بود.»

وی تامین صلح را جز خواست های مردم یاد کرد و گفت که باید حکومت آینده برای تامین صلح واقعی و ختم جنگ اولویت بدهد.

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح که در این مراسم حضور داشت، از برهان الدین ربانی به عنوان سیاست مدار با حوصله، عالم بی بدیل و مجاهد نامدار یاد کرد و گفت:«هر چه نیاز مردم به صلح بیشتر شود، یاد و خاطرات استاد جاویدانه می شود.»

او نیز ختم جنگ و تامین صلح را خواست مردم خواند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement