خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور غنی: جنگ تحمیلی مردمان هردو سوی خط دیورند را متضرر ساخته است

رئیس جمهور غنی: جنگ تحمیلی مردمان هردو سوی خط دیورند را متضرر ساخته است

Sep 20, 2019 - 15:33

کابل (پژواک، ۲۹ سنبله ۹۸): رییس جمهور افغانستان، در دیدار با اشتراک کننده گان کنفرانس جهانی "امن افغان" گفته است که جنگ تحمیلی مردمان هر دو سوی خط دیورند را متضرر ساخته و باید جلو آن گرفته شود.

 در خبرنامه دفتر مطبوعاتی رییس جمهور آمده است که رییس جمهور غنی شام روز گذشته با سیاسیون و بزرگان خیبر پښتونخوا، کویته و افغان های مقیم خارج، که در کنفرانس جهانی "امن افغان" در کابل اشتراک کرده بودند، دیدار کرد.

منبع می نویسد که ابتدا، عطاالله خان حیران و اسفندیار ولی خان رهبر حزب نشنل عوامی در مورد این کنفرانس جهانی دو روزۀ و بحث های انجام شده در کمیته های مختلف این کنفرانس در رابطه به عوامل جنگ، از بین بردن عوامل جنگ و تامین صلح، به رئیس جمهور غنی معلومات دادند.

بر بنیاد خبرنامه اسنفدیار ولی خان در این دیدار با تاکید گفته است که مذاکرات صلح باید به مالکیت دولت افغانستان انجام شود. وی از تلاش های رئیس جمهور غنی در عرصه صلح، قدردانی نموده است.

رئیس جمهور غنی در این دیدار گفته است:« جنگ حد و حدود ندارد، چون این جنگ تحمیلی مردمان هر دو سوی خط دیورند را متضرر ساخته است، به شمول زنان و کودکان، بزرگان نیز در این جنگ قربانی شده اند و هنوز هم، همه روزه قربانی می دهیم.»

او همچنان گفته است که جنگ جاری مانع اصلی ثبات، رفاه و انکشاف می باشد و مردمان هر دو سوی خط دیورند باید به خاطر تامین صلح باعزت و پایدار به این جنگ و بحران نقطه پایان بگذارند.

رئیس جمهور غنی گفته است که در جریان سفر اخیرش به اسلام آباد، برای مقامات پاکستانی گفته است که اگر می خواهند پاکستان را از فقر، کمبود انرژی و مشکلات دیگر نجات دهند، باید به افغانستان دست دوستی صادقانه بدهند و در این بخش تعهدات شان را به عمل مبدل نمایند.

رئیس جمهور همچنان گفته است که آثار نویسندگان پشتو، محقیقن و دانشمندان آن سوی خط دیورند در افغانستان به چاپ و در اختیار مردم قرار خواهند گرفت.

رییس جمهور افغانستان گفته است: «آغوش برادری ما برای همیشه باز است و برای حل مشکلات فعلی باید باهم دست به کار شویم، زیرا صلح برای همۀ ما خواست مهم و اولویت است.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement