خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شیرینی های تولید شده در ولایت ننگرهار جای شیرینی پاکستانی را گرفته است

شیرینی های تولید شده در ولایت ننگرهار جای شیرینی پاکستانی را گرفته است

Sep 21, 2019 - 20:38

جلال آباد (پژواک، ٣٠ سنبله ۹۸): فابریکه های شیرینی سازی در ولایت ننگرهار ضمن این ولایت در ولایات دیگر نیز جای شیرینی های پاکستانی را گرفته است.

بر اساس معلومات، این فابریکه ها روزانه تا ۵۰۰ بوجی شیرینی تولید میکند که در بازارهای ولایات ننگرهار، لغمان، کونر و نورستان دست به دست میشود.

مالکین فابریکه های میگویند که اگر به آنها برای کارخانه ها جای مناسب داده شود و مشکل برق رفع شود، تولیدات خویش را به ولایات دیگر نیز رسانیده میتوانند.

همچنان فعالیت این فابریکه های برای صدها تن فرصت های شغلی ایجاد میشود و مسئولان میگویند که اگر تولیدات بیشتر میشود فرصت های شغلی نیز بیشتر میشود.

در جامعه افغانی خورن شیرینی با چای یک رواج است و خانواده های بیشتر به علت اقتصاد ضعیف از این گونه شیرینی استفاده میکنند.

غلام قریشی رئیس اتحادیۀ مالکان فابریکه های شیرینی سازی در ننگرهار به آژانس خبری پژواک گفت که در این ولایت بیش از ۲۰ فابریکۀ شیرینی سازی فعالیت دارد.

او میگوید، هر فابریکه روزانه تا ۲۵ بوجی شیرینی تولید میکند که تولید مجموعی روزانۀ  تمام فابریکه های به ۵۰۰ بوجی میرسد و به تمام ولایت شرقی کفایت میکند.

قریشی که حدود چهار سال قبل این کار آغاز کرده است، میگوید که با گذشت هر سال کارهای بهتر میشود.

به گفتۀ وی، در هر فابریکه حداقل ۱۰ تن مصروف کار اند و در تمام فابریکه ها بیش از ۲۰۰ تن کار میکنند.

نامبرده می افزاید، با فعال شدن این فابریکه ها از یک طرف جلو واردات شیرینی از کشورهای همسایه گرفته شده است و از سوی دیگر جوانانی که بیکار بودند مصروف کار شده اند.

وی میگوید که مواد خام را از پاکستان وارد مکینند؛ اما اگر فابریکه های ساخت مواد خام در کشور ایجاد شود، کارهای شان بیشتر منظم خواهد شد و تمام فایده به کشور خود خواهد رسید.

به گفتۀ موصوف، بیشتر فابریکه ها از سبب نبود برق در مناطق دوردست، در داخل شهر جلال آباد ایجاد شده است و با حل مشکلات برق و جای تولیدات آنها بیشتر میشود و با مردم زمینۀ کاری فراهم میشود.

قاری فرهاد قبلا در شهر جلال آباد کراچیوانی میکرد؛ اما اکنون در فابریکۀ شیرینی سازی مصروف کار است.

او میگوید که این کار امکانات بیشتر ندارد؛ اما نسبت به کراچیوانی زیرا خوب است که روزانه مزدوری خود را بدست می آورد.

نبی الله یک تن از کارگران دیگر این فابریکه از سرمایه گذران میخواهد که در این محل با ایجاد فابریکه ها از بیکاری جوانان جلوگیری کند و از حکومت میخواهد که برای تاجران زمینۀ سرمایه گذاری مساعد کند.

اجمل در منطقۀ وچ دند بر سر سرک دوکان شیرینی دارد.

اجمل که در منطقۀ "وچ ډنډ غاړه" بر سر سرک دوکان شیرینی دارد، میگوید که در ولایت ننگرهار همه شیرینی وطنی به فروش میرسد؛ هر کسی که شیرینی میخرد، حتماً تاکید میدارد که شیرینی وطنی بدهم.

وی میگوید که قبلاً شیرینی از کشور پاکستان وارد میشد که ضمن بلند بودن قیمت مزه و کیفیت خوب نداشت؛ اما شیرینی وطنی در کنار قیمت پایین مزه و کیفیت بهتر دارد.

عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار اطمينان میدهد که برای حل مشکل برق فابریکه های این ولایت بالای یک پروژه بزرگ برق برشنا آفتابی کار جریان دارد که در آیندۀ نزدیک کارهای شان تکمیل خواهد شد.

وی میگوید که شهرک های شیخ مصری و حصارشاهی برای فابریکه های صنعتی تخصیص یافته و هر کس میتواند در آنجا فابریکه های ایجاد کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement