خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات کچالو امسال در باميان افزايش يافته است

زراعت

آرشيف

حاصلات کچالو امسال در باميان افزايش يافته است

Oct 05, 2019 - 16:20

کابل (پژواک، ١٣ ميزان ٩٨): مسئولان محلى دربامیان می‌گویند که به اساس ارزیابی ها، حاصلات کچالو در سال روان دراين ولايت  به۳۷۰هزار تن ميرسد، که نسبت به سالهاى قبل، بيش از٢٠ تن افزايش را نشان ميدهد.

عبدالوهاب محمدی رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان گفت که سالانه حدود ۱۷ تا ۱۸هزار هکتار زمین در ولایت بامیان کچالو کشت می‌شود، که سال گذشته نيز ساحه تحت کشت به همین منوال (۱۷ تا ۱۸ ‌هزار هکتار زمین) بود؛ اما به دلیل خشک سالی در این ولایت ميزان حاصلات کچالو اندکی پایین آمد.

وی افزود: "امسال آب فراوان است، بارنده‌گی خوب بوده و هم‌چنان برنامه‌های حمایتی وزارت زراعت تطبیق شده و امسال سطح حاصل‌خیزی بالاست."

به گفته او، هرچند فصل برداشت حاصلات ختم نشده؛ اما بر اساس نشانه‌ها توقع ميرود که حدود ۳۷۰ هزار تن حاصل کچالو، از این ولایت برداشته شود.

وى با بيان اينکه از پنج‌ سال به این طرف، سه‌هزار و ۶۰۰ ذخیره‌گاه کچالو در بامیان ساخته شده، افزود که هر یک از این ذخیره‌گاه‌ها به طور متوسط ، ظرفیت نگهداری حدود ۲۰ تن کچالو را دارد.

محمدی از کاربالاى ۳۶ نوع جدید کچالو در فارم تحقیقاتی «ملا غلام» خبرداده، افزود: "در بامیان در دسترس دهقانان ۱۴ نوع نژاد کچالو هست که کشت می‌شود. در فارم تحقیقاتی ملاغلام، بالای ۳۶ نژاد کچالو تحقیقات انجام می‌دهیم که یک‌ سال یا دو سال بعد، یک نژاد برتر که حاصل‌دهی خوب‌تر و با محیط توافق داشته باشد، به دهقانان معرفی و تکثیر می‌کنیم."

کشت و تولید کچالو با حمایت وزارت زراعت، طی سال‌های اخیر در بامیان رونق زیادی یافته و بیش‌تر دهاقين دراين ولايت، به کشت و تولید کچالو روی آورده‌اند.

به اساس معلومات منبع، کچالو در اکثر مناطق بامیان کشت و تولید می‌شود؛ اما مناطق مربوط به مرکز و ولسوالی‌های یکا‌ولنگ و شیبر، مراکز عمدۀ تولید کچالو در بامیان به شمار می‌رود.

وی درادامه خاطرنانشان کرد که نزدیک به ۹۰ درصد کچالوی بامیان، به ولایات دیگر صادر می‌شود وعمده‌ترین مرکز فروش کچالوی بامیان، مارکیت‌های کابل، ولایات شمالی و شرقی و هم‌چنین مرکز کشور مى باشد.

به اساس معلومات منبع، افغانستان سالانه  حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کچالو مصرف دارد که نزدیک به ۶۰۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement