خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"رئیس فیفا در ولایت پکتیا به نفع یک تکت انتخاباتی کمپاین کرده است"

"رئیس فیفا در ولایت پکتیا به نفع یک تکت انتخاباتی کمپاین کرده است"

Oct 06, 2019 - 16:56

شهر خوست(پژواک، ١٤ میزان ۹۸): فعالان مدنی و اعضای تیم دولت ساز می گویند که رئیس ادارۀ فیفا در ولایت پکتیا، به نفع تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی کمپاین کرده است.

موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا)، یک ادارۀ بیطرف و غیرانتفاعی است که برای قانونی ساختن دموکراسی از طریق انتخابات آزاد و عادلانه، بلند بردن میزان اشتراک رای دهندگان و افزایش اعتماد مردم بالای روندهای سیاسی در کشور فعالیت میکند.

جنت گل خان منگل رئیس تکت انتخاباتی دولت ساز در ولایت پکتیا گفت که احسان الله حمیدی مسئول ادارۀ فیفا در این ولایت، در یک نشست کمپاینی تکت ثبات و همگرایی حضور یافته و به نفع وی سخنرانی کرده است.

وی افزود که این عمل موصوف، خلاف قانون انتخابات و قوانین دیگر کشور است و با این کار، مشروعیت ادارۀ فیفا را زیر سوال آورده است.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که فیفا یک ادارۀ بیطرف است و وظیفۀ نظارت از انتخابات را بر عهده دارد و باید افرادی در ادارۀ فوق کار کنند که به اصول این اداره متعهد بمانند.

وی افزود: "ما احسان الله حمیدی را می شناسیم که از چند سال بدینسو عضویت ادارۀ فیفا را دارد، در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، به صفت مسئول این اداره ایفای وظیفه میکرد؛ اما در جریان انتخابات گذشته ریاست جمهوری، به طور مستقیم به نشست کمپاینی عبدالله عبدالله رفته و به نفع این تیم سخنرانی کرده است؛ بدین معنی است که نامبرده مسئول ادارۀ فیفا نه بلکه مسئول یک نامزد بوده است."

در عین حال عبدالرووف ثابت یک تن از فعالان مدنی ولایت پکتیا، به آژانس خبری پژواک گفت که احسان الله حمیدی، ضمن عضویت ادارۀ فیفا در ریاست معارف ولایت پکتیا نیز وظیفه رسمی دارد.

به گفتۀ موصوف بر اساس قانون انتخابات، هیچ مامور رسمی دولت اجازه ندارد که در نشست های انتخاباتی اشتراک کند؛ اما این اصل قانون، از سوی احسان الله حمیدی مسئول فیفا در ولایت پکتیا نقض شده است.

وی افزود: "وی یک کمپاینر تیم ثبات و همگرایی است؛ در حالیکه وظیفۀ فیفا را نیز به پیش میبرد."

در عین حال نقیب الله حیدری رئیس کمیسیون انتخابات در ولایت پکتیا، هرچند در مورد موضوع احسان الله حمیدی چیزی نگفت؛ اما افزود که ادارۀ فیفا باید در بخش انتخابات بیطرف باشد و نظارت صادقانه داشته باشد.

وی به آژانس خبری پژواک گفت: "این عمل جرم پنداشته میشود که یک ادارۀ بیطرف مثل فیفا، در جریان انتخابات برای شخص معین کمپاین کند؛ زیرا فیفا نهاد مدنی است که باید در عرصۀ انتخابات بيطرف باشد."

از سوی دیگر، ممتاز کرخیل عضو شورای ولایتی پکتیا، در مصاحبه با آژانس خبری پژواک گفت که مردم در این ولایت، ادارۀ فیفا را بیطرف نمی خوانند.

به گفتۀ وی، احسان الله حمیدی رئیس ادارۀ فیفا در این ولایت، به نفع تیم ثبات و همگرایی کمپاین کرده است.

وی افزود: "موسسۀ فیفا یک ارگان بیطرف است و زمانیکه کارمندان و یا افراد به سطح رهبری این اداره طرفدار یک تیم انتخاباتی باشد، به هیچ صورت نمی تواند قضاوت آنها عادلانه باشد."

با این حال، احسان الله حمیدی مسئول ولایتی موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانه در افغانستان نیز تایید کرد که عکسى که در خانۀ عبدالله عبدالله در حالت سخنرانی وی با یک نشست جوانان گرفته شده، حقیقی است.

اما وی افزود که در آن وقت، کمپاین های انتخابات نامزدان ریاست جمهوری آغاز نشده بود و هدف وی نیز تقاضای انتخابات شفاف و عادلانه بود، نه حمایت از نامزد مشخص.

نامبرده گفت: "در جریان جلسه تصادفا من به ستیج دعوت شدم؛ در حالیکه از اجندای نشست اطلاع نداشتم. دو کلمه حرف زدم، که هرکسی که به قدرت رسیده است، به ولایت پکتیا هیچ کار نکرده است و انتخابات باید شفاف باشد که دوباره به سوی بحران نرود؛ دیگر موضوع حمایت از هیچ کس مطرح نبود."

وى افزود: "شماری از افراد در این ولایت قصد تخلف در انتخابات داشتند، زمانیکه جلو تقلب آنها را میگیرید، حتماً با ادعا ها مواجه میشوید و این تنها یک ادعا است و هیچ حقیقت ندارد."

با این حال شریف مخلص رئیس تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی در ولایت پکتیا، به آژانس خبری پژواک گفت که احسان الله حمیدی مسئول ادارۀ فیفا در این ولایت، برخی سندهای تقلب در انتخابات را جمع آوری کرده است و برای پنهان کردن این اسناد، بالایش چنین اتهام بسته میشود.

به گفتۀ موصوف، افراد زيادی از ولایت پکتیا به ملاقات داکتر عبدالله رفتند؛ اما در مورد رفتن و ملاقات احسان الله حمیدی با داکتر عبدالله عبدالله، هیچ معلومات ندارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement