خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سناتوران: صلح از طریق گفتگوهای بین الافغانی در افغانستان تامین شده می تواند

سناتوران: صلح از طریق گفتگوهای بین الافغانی در افغانستان تامین شده می تواند

Oct 06, 2019 - 16:19

کابل (پژواک، ۱۴میزان ۹۸): برخی اعضای مشرانوجرگه، ضمن انتقاد بر سفر هیات طالبان به پاکستان، برای تامین صلح در کشور، بر گفتگوهای بین الافغانی صلح تاکید مى کنند. 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا در ۱۷ سنبله سال ­روان، پس از کشته شدن یک تن از نیروهای امریکایی در حملۀ طالبان در کابل، گفتگوهای نُه ماهۀ صلح میان امریکا و طالبان را متوقف کرد.

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پس از توقف گفتگوهای امریکا با طالبان، روز گذشته برای نخستین بار با نماینده گان این گروه در پاکستان دیدار کرده است.

امروز در نشست مشرانوجرگه، روی این موضوعات بحث شد.

محی الدین منصف نماینده مردم کاپیسا در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه گفت: « باز طالبان علاقمند شده اند که صلح کنند، باز در یک کشور دیگر مذاکره می کنند، این نتیجه نمی دهد، ابتدا آتش بس شود و پس از آن طالبان وادار ساخته شوند که با حکومت افغانستان مذاکره کنند.»

انارکلی هنریارعضو دیگر مشرانو جرگه هم، نتیجه مذاکرات طالبان را در پاکستان ناکام خوانده گفت: «ما منتظر استیم که نتیجه انتخابات معلوم شود و رییس جمهور جدید ما در رابطه با  مذاکرات صلح با طالبان تصمیم بگیرد.»

محمد نادر بلوچ نماینده مردم نیمروز در مشرانو جرگه، با انتقاد از سفرهای متعدد خلیلزاد به کشورهای مختلف پیرامون  صلح افغانستان گفت که خلیلزاد، نُه بار به کشورهای مختلف سفر کرده است؛ اما این سفرها جز اینکه جنگ را در افغانستان بیشتر سازد، دستاورد دیگری در پی نداشته است.

او ضمن ابراز نگرانی از تلفات ناشی از جنگ در افغانستان گفت که نباید گفتگوهای صلح در خفا انجام شود.

این درحالی است که وزارت خارجه افغانستان گفته است که سفر هیات طالبان به اسلام آباد، هیچ رابطه ای با گفتگوهای صلح افغانستان ندارد.

بلوچ افزود: «تا زمانی که نتیجه انتخابات معلوم نشود و یک آتش بس عمومی اعلان نشود و مذاکرات بین الافغانی نشود، مذاکرات صلح نتیجه نمی دهد. »

عبدالله قرلق منشی مشرانو جرگه گفت که اگر خلیلزاد، هزار بار هم سفر کند  تا زمانی که  طالبان آتش بس نکنند و خشونت ها را کاهش ندهند، مذاکرات صلح نتیجه نمی دهد .

قرلق، بر راه اندازی گفتگو ها میان نماینده گان طالبان و دولت افغانستان تاکید کرد و افزود تا زمانی که زمینه سازی برای گفتگوهای بین الافغانی نشود، صلح در افغانستان تامین نمی شود.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه، در اشاره به سفر هیات طالبان به پاکستان، دادن پاسپورت برای طالبان را مورد انتقاد قرار داده گفت: «به این گروه تروریستی که هزاران افغان را به قتل می رسانند، کدام قونسلگری پاسپورت می دهد؟ این باید مشخص شود.»

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه نیز گفت که پاکستان نمی تواند میزبان گفتگوهای صلح باشد؛ زیرا این کشور از «ترورستان» حمایت می کند. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement