خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پنج طرح خلاقانۀ محصلین انستیتيوت زراعت هرات رونمایی گردید

پنج طرح خلاقانۀ محصلین انستیتيوت زراعت هرات رونمایی گردید

Oct 06, 2019 - 18:01

هرات (پژواک، ١٤میزان ٩٨) از نوآوری های محصلین انستیتيوت زراعت  ولايت هرات، در بخش جلوگیری از ضایعات و پروسس زعفران و انگور، امروز رونمایی شد.

اخيرا شمارى از محصلین انستیتيوت زراعت هرات، دستگاه‌هايی را برای  پروسس زعفران، انگور و جلوگیری از ضایعات آن ساخته اند.

این محصلین، دستگاه هايی را ساخته اند که به وسیلۀ آن میتوان زعفران را  پروسس، خشک وضد عفونی نمود.

آنان تاکید دارند که این نوآوری ها می تواند نیاز مبرم زعفران کاران را برطرف سازد.

گلثوم نور  یک تن از محصلین انستیتيوت زراغت هرات،  به آژانس خبرى پژواک گفت: "ما سه ماه روی نوآوری های خود کار کردیم، برای ما ٧ محصول معرفی شد که ما محصول زعفران را انتخاب کردیم ، یک دستگاه است و سه کار را انجام می دهد. در بخش لابراتوار، خشک کردن و ضد عفونی کردن زعفران کار می کند."

 سُمیه حفیف یکی دیگر از محصلین این انستیتيوت گفت: "ما در قسمت پروسس وبسته بندی زعفران نوآوری های داریم که برای دهقانان مفید است."

در برنامه امروزی، از پنج طرح خلاقانۀ محصلین انستیتيوت زراعت رونمایی صورت گرفت.

برگزار کننده های برنامه ی امروزی، به پژواک گفته اند که این پنج طرح، در قسمت جلوگیری از ضایعات زعفران و انگور است و میتواند در راستای پیشرفت زعفران و انگور در کشور کمک کند.

حامد خسروی مسئول دفتر "کای" وبرگزارکننده برنامه امروزی، به آژانس خبری پژواک گفت: "ما در قسمت این برنامه با همکاری دفتر "یو اس ای دی"  پنج طرح را به معرفی گذاشتیم که سه طرح آن، برای زعفران و دو طرح دیگر برای انگور است که این طرحها از ضایعات زعفران و انگور جلوگیری می کند. "

دراین حال اتحادیۀ زعفران کاران افغانستان در ولایت هرات ، ضایعات درصنعت زعفران را بزرگترین چالش زعفران کاران میداند و امیدوار است که این طرح ها بتواند راهگشایی برای این چالش ها باشد.

بشیراحمد رشیدی رییس اتحادیه زعفران کاران افغانستان درهرات، به پژواک گفت: "نظر به تجاربى که ما داریم در هر کیلو زعفران، ٤٠ گرام ضایعات دارد که شامل گرد زعفران، خود میده گی زعفران وآشغالی که در زعفران وجود دارد جدا می شود و گاهی هم رطوبت هم شامل میشود وگاهی بیشتر از این فیصدی هم ضایعات دارد. "

موصوف همچنان گفت که با ایجاد این دستگاه پروسس معیاری، می توانند از ضایعات زعفران جلوگیری کنند.

بنا به گفته مسئولان ریاست زراعت، هرات ٩٠ در صد زعفران کشور را تولید می کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement