خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اگر به مشکل آب آشاميدنى صحى در فیروزکوه توجه نشود، فاجعه رخ خواهد داد"

اجتماع

آرشيف

"اگر به مشکل آب آشاميدنى صحى در فیروزکوه توجه نشود، فاجعه رخ خواهد داد"

Oct 07, 2019 - 15:18

فيروزکوه (پژواک،١٥ميزان٩٨): باشندگان شهر فیروزکوه غور مى گويند که در پی خشک شدن چاه‌های آب، دسترسى آنان به آب آشاميدنى صحى دشوار شده، و ناگزير از آبهای آلوده استفاده مى کنند؛ اگر توجه نگردد، فاجعۀ بزرگ رخ خواهد داد.  

باشندگان شهرفیروزکوه،‌ مرکزغور که در دامنه کوه های سفیدکوه و سیاه کوه قرار دارد، مى گويند که براى دسترسى به آب آشاميدنى، روزانه فاصله هاى زيادى را طى مى کنند، درصف هاى طويل ساعت ها انتظار ميکشند تا حد اقل چند بشکه آب به دست بياورند.

آنها مى گويند با آن که در گذشته برخی موسسات کمک کننده و شبکه های آبرسانی تلاش کردند تا باحفر چاه های عمیق و نیمه عمیق، دسترسى شهريان فيروز کوه به آب شاميدنى صحى را گسترش بدهند؛ اما طى سال هاى اخير به دليل پايين رفتن سطح آب، شمار زياد اين چاه ها خشک شده و دسترسى باشندگان اين شهر به آب آشاميدنى صحى مشکل شده است.

سید یحیی از باشندگان اين شهر، به آژانس خبرى پژواک گفت از مدتی به این سو آب تمام چاه‌هایی که طى سال هاى اخير حفر شده بود، خشک شده است و آنان اکنون از آب‌های آلوده و رودخانه استفاده می‌کنند.

به گفتۀ او، به دلیل استفاده از آب‌های غیرصحی، آنان و کودکان آنها به بیماری‌های زیادی مبتلا شده‌اند.

وى افزود: «از نبود آب صحى، بسیار به مشکل گرفتاریم از مجبوريت ازآب آلوده و آبی که کلاً مرض است استفاده می‌کنیم که باعث به وجود آمدن امراض مختلف شده است.» 

موصوف گفت که به نسبت استفاده از آب هاى آلوده، کودکان در خانواده خودش و برخى باشندگان محل به امراض مکروبى مصاب شده اند.

او افزود که اگر به اين وضعيت رسيدگى نشود، يک فاجعۀ بزرگ صحى رخ خواهد داد.

همچنان محمدنعیم يک تن ديگر از باشندگان شهرک مهاجران غور نيز از کاهش دسترسى به آب آشاميدنى صحى شکايت دارد.

موصوف گفت: «روزانه  ساعت ها راه هاى دور را مى پيمايم تا در يکجاى نل آب را يافت مى کنيم و در قطار ٣٠ تا ٤٠ نفرى ايستاده ميشويم تا نوبت ما مى رسد، بسيار زياد به مشکلات هستيم .»

وى افزود که این مشکل را بارها با ادارۀ محلی، شورای ولایتی و دیگر نهادهای مسئول در میان گذاشته‌اند؛ اما تا حال توجهی نشده است.

موصوف درحاليکه مى گفت از دوسال به اين طرف، چاه هاى آب در حال خشک شدن مى باشد افزود: «این جا ١٥٠ فاميل زندگی می‌کنیم،‌ آب نداریم به شورای ولایتی رفتیم، انکشاف دهات رفتیم، به عودت مهاجرین رفتیم، هیچ کس توجه نکرده است.»

جمعه‌ گل یعقوبی ريیس صحت عامه غور، به پژواک گفت که کمبود منابع آب، گرمی هوا وعدم استفاده ازآب ‌های صحی، باعث بیماری‌هایی مانند اسهال و بیماری‌های تنفسی شده است.

وى افزود: «آب دریا کاملا غیر صحی است، ما تعداد زیادی مریض داریم که از تکلیف‌های سیستم هضمی رنج می‌برند،  مريضى اکثر آنها وابسته به آب‌های غیرصحی مى باشد. »

با اينحال تمامى منابع يادشده، عدم دسترسى به آب آشاميدنى صحى را نگران کننده خوانده، حکومت را به بى تفاوتى متهم مى سازند و مى گويند که  اگربه حل اين مشکل توجه نشود، فاجعه رخ خواهد داد.

اما عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور، گفت که از ده سال به این سو، نهادهای مختلف دولتی وغیردولتی در تلاش انتقال آب از مناطق دوردست به شهر فیروزکوه هستند؛ اما به دلیل مداخله شماری از زورمندان نتوانسته‌اند که به مشکل کمبود منابع آب آشامیدنی پایان دهند.

وى افزود: «یک تعداد از ادارات، دست به‌ کار شدند به شمول موسساتی که در داخل شهر فیروزکوه سروی‌های انجام دادند. تصمیم بر این شد که آب را از دو رود "دهن تسرقی" و "بندامیر"، که در شهرفیروزکوه است انتقال بدهند. متاسفانه مردم اجازه ندادند  و گفتند که ذخیره آب کشت و زراعت آنان را خساره‌مند می سازد.»

موصوف در پايان صحبت هايش گفت که حکومت محلى، مصمم است با در نظر داشت امکانات مالى و همکارى موسسات همکار، به اين مشکلات شهريان فيروزکوه رسيده گى نمايد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking