خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مظاهره کننده ها در بدخشان خواستار محکمه فردى شدند که به ارزشهاى دين اسلام توهين کرده است

مظاهره کننده ها در بدخشان خواستار محکمه فردى شدند که به ارزشهاى دين اسلام توهين کرده است

Oct 12, 2019 - 16:56

فیض آباد(پژواک،۲۰ میزان ٩٨): صد­ها تن از باشندگان بدخشان، در پیوند به آنچه که اهانت به ارزشهای دین مقدس اسلام توسط يکى از نمایندگان کمیته مصئونیت خبر نگاران بدخشان خوانده شده، دست به راهپیمایی زدند و خواهان به محاکمه کشانيدن او از سوى حکومت شدند.

اين مظاهره کننده گان که امروز در ميدان ورزشى شهر نو فيض آباد جمع شده بودند، ادعا کردند که بلاش تاجک نماينده کميتۀ مصئونيت خبرنگاران افغانستان در بدخشان، اخيراُ از طريق صفحۀ اجتماعى فيسبوک خود، به ارزشهای دین مقدس اسلام اهانت کرده است.

سعدالله ابو امان رئیس شورای علماى بدخشان در اين مظاهره، گفت: «ما از تمام علما، دانشمندان، جوانان، محصلین و مردم متدین بدخشان مى خواهیم که در برابر این توطیه های دهری و کمونیستی بایستند، هدف این گمراهان منحرف ساختن ذهنیت جوانان مسلمان است که باید این مرتد، به محاکمه کشانیده شود و اعدام گردد.»

عبدالقیوم کریمی استاد پوهنتون بدخشان در حاليکه مى گفت این افراد به هیچ دینی پایبند نیستند و به حساب و کتاب روز آخرت باور مند نیستند و معتقداند که دین به آزادی ما هیچ کاری نداشته باشد افزود: «ما از حکومت محلى میخواهیم که این افراد را به ارگانهای عدلی و قضایی معرفی نموده و به پنجۀ قانون بسپارند.»

مفتی نعمت الله خطیب مسجد جامع ناحیه ششم شهر فیض آباد، گفت: «ملتى که در ۴۰ سال، بیشتر از یک ميلیون شهید داده و در برابر کفر والحاد ایستادگی نمودند و یک ابرقدرت جهانی را به زانو درآوردند و حالا برخى افراد تلاش دارند تا افکار بی دینی را در میان مردم و جامعه ترویج نمایند و این آرمان شوم شان را به گور خواهند برد.»

در آخر، قطعنامه یی از طرف اين مظاهره کنندگان صادر گردید که از دولت محلى ومرکزى خواسته شده تا جلو افراد بی دین را گرفته و آنانى را که با اظهارات کفرآمیز شان جامعه را به گمراهی مى کشانند به ارگانهاى عدلی و قضایی بسپارند.

موصوف گفت درصورتى که حکومت به اين خواست آنان رسيدگى نکند، به حرکت هاى مدنى شان ادامه خواهند داد.

نيک محمد نظرى سخنگوى والى بدخشان، به آژانس خبرى پژواک گفت که کاپى قطعنامه اين مظاهره کنندگان، به دسترس آنها قرارگرفته و به ارگان هاى امنيتى، عدلى و قضايى هدايت داده شده است تا درزمينه اقدمات جدى را روى دست گيرد.

از سويى هم کميتۀ مصئونيت خبرنگاران افغانستان، در صفحۀ فيسبوک خود کاپى اعلاميه اى را در پيوند به اين مسئله نشرکرده و درآن گفته شده است که بلاش تاجک، خبرنگارآزاد و شخص ارتباطى قبلى اين کميته مى باشد.

منبع نوشته است: «کمیته مصئونیت خبرنگاران، هرنوع اهانت به مقدسات و معتقدات اسلامی را نکوهش می‌کند. بلاش تاجک خبرنگار آزاد و شخص ارتباطی قبلی کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان در بدخشان، طبق ادعای برخی باشندگان ولایت بدخشان، به مقدسات و معتقدات دین مبین اسلام از طریق صفحه فیس‌بوک خویش اهانت نموده است.)

کمیته مصئونیت خبرنگاران افغان، به این باور است که حق آزادی بیان در افغانستان در چارچوب ارزش‌ها و اصول دین مقدس اسلام و قوانین نافذۀ کشور معنا پیدا می‌کند.

به اساس گفته هاى منبع، هرگونه توهین به مقدسات اسلامی عمل غیرمشروع و غیرقانونی بوده و براساس قوانین جزایی، قابل پیگرد قانونی می‌باشد.

درعين حال، بلاش تاجک در صفحۀ فيسبوک، اين ادعا ها را يک دسيسه عليه خودش خوانده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement