خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خشونت علیه زنان در سرپل ۳۱ درصد افزایش یافته است

خشونت علیه زنان در سرپل ۳۱ درصد افزایش یافته است

Oct 14, 2019 - 10:34

سرپل (پژواک، ۲۲ میزان ۹۸): ریاست امور زنان ولایت سرپل می گوید که در شش ماه اخیر سال گذشته، سی و نه مورد خشونت علیه زنان در این ریاست ثبت شده بود؛ اما در شش ماه اول سال روان این آمار به ۵۱ مورد رسیده است.

به گفته نبیلا حبیبی رئیس این اداره، در شش ماه اخیر سال گذشته ۶ مورد قتل، ۱۳ مورد لت و کوب، ۴ مورد آزار و اذیت، ۶ مورد ادعای تجاوز جنسی، ۳ مورد توهین وتحقیر، یک مورد خودکشی، یک مورد مجبور نمودن به فحشا، یک مورد منع تصرف در ارث، یک مورد ازدواج اجباری،  یک مورد خودسوزی، یک مورد ازدواج اجباری و یک مورد تهدید به مرگ ثبت شده بود.

اما در شش ماه اول سال ۱۳۹۸ این آمار تغيیر بلندی کرده است که عبارت از ۶ مورد قتل، ۲۱ مورد لت وکوب، ۵ مورد انزوای اجباری، ۴ مورد تهدید به مرگ، ۸ مورد آزار و اذیت، ۴ مورد ادعای تجاوز جنسی، یک مورد فریب، یک مورد خودکشی و یک مورد توهین و تحقیر مى باشد.

 حبیبی تصریح کرد که عامل بیشتر خشونت علیه زنان در این ولایت، ازدواج های اجباری، ازدواج زیر سن، بیسوادی، فرهنگ های ناپسند و معتاد بودن مردان به مواد مخدر می باشد.

او گفت که مردان به دلیل مشکلات اقتصادی، به بیرون از کشور به خصوص ایران برای کار می روند؛ اما آن جا معتاد به مواد مخدر شده برمی گردند که بار دوش زنان می شوند و به همین دلیل< مشکلات و خشونت در خانواده ها افزایش پیدا می کند.

در همین حال، گلاب سعیدی یک تن از  فعالین حقوق زن در سرپل، عامل خشونت علیه زنان را فقر، بیسوادی، تماشای برخی سریال های خارجی، استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و آگاه شدن زنان از حقوق شان عنوان می کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement