خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تا دو هفته شبکه مخابراتی «سلام» با سیستم «رییل تایم» وصل می شود

تا دو هفته شبکه مخابراتی «سلام» با سیستم «رییل تایم» وصل می شود

Oct 15, 2019 - 20:04

کابل (پژواک،۲۳ میزان ۹۸): تا دو هفته آینده شبکه مخابراتی «سلام» به شکل امتحانی و بعد از آن تمامی شبکه های مخابراتی، برای شفافیت بیشتر در جمع آوری ده در صد محصول مخابراتی، با سیستم «رییل تایم» وصل می شوند.

به اساس فیصله شورای وزیران و فرمان رييس جمهور؛ ده درصد محصول خدمات مخابراتی، بالای تمام استفاده کنندگان خدمات مخابراتی وضع گردیده و از تاریخ اول میزان سال ۱۳۹۴ اجرایی شده است.

در آن زمان ولسی جرگه این فرمان را لغو و مشرانوجرگه آنرا تایید کرد و به وزارت مخابرات شش ماه فرصت داد تا سیستم «ریل تایم» برای جمع آوری شفاف این محصول را نصب کند؛ اما تا کنون این سیستم نصب نشده است.

اما در ماه دلو سال گذشته قرارداد نصب آن با یک شرکت امریکایی به امضا رسیده است.

به اساس این سیستم، محصول اخذ شده مخابراتی مشترکین به شکل خودکار وارد سیستم می شود؛ اما در حال حاضر شرکت های مخابراتی در مورد وضع محصول ده درصدی مخابراتی از مشترکین، به وزارت مخابرات گزارش می دهند.

این وضعیت سبب نگرانی شماری از اعضای شورای ملی و مردم از حیف و میل شدن عواید ملی در این بخش شده است.

محمد فهیم هاشمی سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که نظارت از روند جمع آوری محصول مخابراتی ادامه دارد و هر شرکتی که در ارایه گزارش اشتباهی را انجام دهد جریمه می شود.

او افزود که  روند جمع آوری ده درصد محصول مخابراتی به شکل شفاف به پیش می رود؛ اما با آن هم رهبری حکومت همواره بر نصب سیستم «ریل تایم» تاکید کرده است و آنرا به شکل جدی دنبال می کند.

هاشمی گفت که تمام وسایل مورد نیاز این سیستم، توسط شرکت قراردادی امریکایی به کابل منتقل شده و قرار است تا دو هفته آینده، به شکل امتحانی شرکت دولتی مخابراتی سلام با این سیستم وصل شود.

او افزود که بعد از وصل شدن شبکه سلام، شبکه های دیگر نیز با این سیستم وصل می شود تا محصول اخذ شده به شکل خودکار وارد سیستم و در حساب مخصوص در وزارت مالیه گردآوری شود.  

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه گفت که این جرگه برای تامین شفافیت در این پروسه همواره همکار حکومت بوده و می باشد.

وی در خطاب به  وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افزود: «جمع آوری عواید داخلی می تواند افغانستان را خود کفا بسازد، بناءً شما باید بیشتر تلاش کنید تا عواید به شکل شفاف جمع آوری و وارد خزانه دولت شود.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement