خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"شستن دست با صابون بايد به يک فرهنگ تبديل شود"

"شستن دست با صابون بايد به يک فرهنگ تبديل شود"

Oct 15, 2019 - 15:50

هرات (پژواک ، ٢٣میزان٩٨): در ولايت هرات از روز جهانی شستن دست ها در حالی گرامی داشت صورت گرفت که شماری از شاگردان و مدیران، از نبود آب صحی و مواد شوینده در مکاتب شاکی اند.

از روز جهانى شستن دست ها (١٥ اکتوبر) همه ساله درافغانستان  تجلیل به عمل مى آيد .

حفیظ الله هروی مدیر مکتب ذکور تجربوی هرات در اين نشست گفت: " ٢٥سال می شود که در معارف هرات کار می کنم؛ در اين مدت حتا یک قالب صابون هم از سوی ریاست معارف خریداری و براى ما داده نشده است."

وى افزود که بیشتر مواد شوینده از سوی اولیاى شاگردان تهیه می گردد.

مسلم  یک تن از متعلمین ولایت هرات به پژواک گفت: "خواهش ما شاگردان از معارف هرات این است که بودجه برای صحت هم داشته باشد؛ چون بودن صابون ومواد شوینده و آب صحی در مکاتب ضرورى است."

امید الله یکی دیگر از متعلمین به پژواک گفت: "کوشش می کنيم که شستن دستها وحفط الحصه بدنی از اول. از خود بعدا خانواده و در جامعه خود این فرهنگ را ادامه بدهیم تا نهادینه شود ."

مسئولان معارف هرات که برگزار کننده این برنامه بودند، نبود بودجه را برای وسایل صحی می پذیرند. اما آنان تاکید می کنند که باید این عمل تبدیل به یک فرهنگ شود.

به گفته آنان تلاش ها در این راستا جریان دارد.

روح الله ازهد رییس معارف ولایت هرات گفت: "تلاش داریم تا برنامه ها وکمپاین های مختلف را برگزار کنیم که این فرهنگ در بین شاگردان مکاتب نهادینه شود."

در این حال، عالمان دینی که در این برنامه حضور داشتند می گویند که در دین اسلام هم بر نظافت تاکید زیاد شده است.

سید محمد شیرزادی رییس حج و اوقاف هرات گفت: "باید این فرهنگ را از زمان طفولیت برای فرزندان شان تطبیق بکنند تا عادت بگيرند با صابون شستن دستهای شان."

به باور شیرزادی، شستن دست نه تنها به لحاظ بهداشتی اهمیت دارد، بلکه از نگاه دینی هم عمل پسندیده و تعریف شده است.

کبیر ایثار یک تن از اعضای شورای ولایتی هرات در اين مورد گفت: "دولت افغانستان باید در این مسئله توجه بکند و این مورد را به یک فرهنگ عمومی تبدیل نماید. "

درحالی از این روز تجلیل می شود که تاکنون کمتر به شستن دست در طول روز اهمیت داده می شود. این عمل، نه تنها در روستا ها بل در شهرها و حتی از سوی بزرگسالان هم کمتر رعایت می گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement