خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسوالى­هاى پنجاب، یکاولنگ، سیغان وشیبرولسوالى هاى پاک اعلام شدند

ولسوالى­هاى پنجاب، یکاولنگ، سیغان وشیبرولسوالى هاى پاک اعلام شدند

Oct 15, 2019 - 19:56

باميان( پژواک، ٢۳ ميزان ٩٨):والى باميان، ازبالا رفتن ميزان رعايت حفظ الصحه محيطى در ولسوالى­هاى پنجاب، یکاولنگ، سیغان و شیبر خبر داده و آنها را ولسوالى­هاى پاک اعلام کرد.

محمد طاهر زهیر والی بامیان امروز در مراسم که به همين مناسبت در شهر باميان تدوير يافته بود، گفت که میزان رعايت حفظ الصحه محيطى در این ولسوالی ها بالا رفته است؛زيرا در اين ولسوالى رفع حاجت در فضاى باز کلا از بين رفته است.

وى مى گويد که قبلا در اکثر مناطق اين ولسوالى ها مردم در فضاى باز رفع حاجت مى کردند که اين سبب انتقال امراض مختلف مکروبى دربين باشندگان آن مى شد. 

 موصوف گفت که ولسوالی پاک به ولسوالی های گفته میشود که تشنابهای صحرايى نداشته و در تمام قریه های آن رفع حاجت در فضای بسته صورت گیرد.

به گفته وى به هدف رفع اين مشکل برنامه ساخت تشناب هاى سربسته و آگاهى دهى در مورد اهميت رعايت حفظ الصحۀ محيطى و ايجاد تشناب هاى سربسته از سوى رياست هاى صحت عامه، احيا و انکشاف دهات به همکارى اداره انکشاف ايالات متحده امريکا(USAIDinfo-icon) يکسال قبل آغاز و امروز تکميل گرديد.

محمد رضا پیمان ریيس انکشاف دهات بامیان در اين مراسم گفت که قبلا شصت در صد در این چهار ولسوالی رفع حاجت در فضای باز صورت میگرفت و در این برنامه مردم تشویق شده اند تا برای خود مبرز بسازند .

وی گفت بودجه مشخص براى ساخت در این برنامه اختصاص به تیم های آگاهی و مامورین و نیز ترانسپورت آنان بوده است ودر اکثریت قریه ها مردم خود شان در ساخت تشناب هاى سربسته سهم گرفتند.   

به گفته او اين برنامه ادامه دارد تا در ساير ولسوالى هاى اين ولايت تشناب هاى سربسته ساخته شود.

فضل احمد فضل ريیس مووسسه آقا خان در اين ولايت گفت که تنها موسسه آقا خان در اين ولسوالى ها ٣١٨ تشناب عمومى براى مکاتب، تکيه خانه ها و مساجد ساخته است.

احمد یکی از رؤسای شورای ولسوالی پنجاب که به نمایندگی از شوراهای چهار ولسوالی صحبت میکرد گفت:" قبلا در قریه ها مریضی زیاد بود وما نمیدانستیم که این امراض مانند اسهال چه علت دارد.

وی افزود:" این تیم های آگاهی به ما فهمانید که اکثریت امراض ناشی از رفع حاجت در فضای باز است که باعث انتقال انواع میکروب به ساکنین قریه میشود.

وی گفت:" ما امید واریم که از این به بعد با ساختن تشنابها این مشکل حل گردد."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement