خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاين حمايتى افزايش آگاهى مردم در مورد شستن دست ها با صابون آغاز شد

کمپاين حمايتى افزايش آگاهى مردم در مورد شستن دست ها با صابون آغاز شد

Oct 15, 2019 - 16:27

کابل(پژواک، ٢٥ ميزان ٩٨): کمپاین حمایتی جهت بلند بردن سطح آگاهی مردم در مورد شستن دست ها با آب و صابون، درحالى آغازشد که ٦٤ درصد خانوادهاى افغان، براى شستن دست­هاى خود، به آب و صابون دسترسی ندارند.

اين کمپاين زيرشعار«دست های پاک برای همه»، از سوى وزارت­هاى معارف، صحت عامه، احیاء و انکشاف­ دهات به همکارى صندوق وجهى ملل متحد براى کودکان ( UNICIF)، و سازمان صحى ملل متحده ((WHO در ٣١٠ مکتب در ٢٦ ولايت کشوربرگزارگرديد.

درخبرنامۀ مطبوعاتى صندوق وجهى ملل متحد براى کودکان  که در دسترس رسانه ها قرار گرفته، آمده است که در اين کمپاين براى ١٩٥ هزار متعلم، ٤٨٠٠ معلم در مورد اهميت شستن دست ها آگاهى داده مى شود.

 

منبع نوشته است که شستن دست ها با صابون برای وقایه امراض حایز اهمیت زیاد است، این کار میتواند امراض اسهالی را تا ٤٤ درصد و انتانات حاد طرق تنفسی را تا ٢٤ درصد کاهش دهد. شستن دست ها با صابون، میتواند از سوء تغذی اطفال که ٤١ درصد اطفال زیر پنج سال افغانستان از آن متأثر مى شوند، جلوگیری نماید. 

دسترسى خانواد ها به آب و صابون 

در خبرنامه يونيسف آمده است که در افغانستان تنها ٣٦ درصد خانواده ها جهت شستن دست ها به آب و صابون دسترسی دارند.

منبع نوشته است که میزان دسترسی به تسهیلات شستن دست ها در گروپ های مختلف نفوس یکسان نمى باشد؛ طور مثال ميزان دسترسى روستاييان نسبت به شهرنشينان به آب و صابون، کمتر مى باشد.

 درادامه خبرنامه درحاليکه گفته شده که دردهات شمارى زياد مردم از آب جوى ها وچشمه ها استفاده مى کنند، عدم دسترسى به آب صحى، مشکلات اقتصادى و پايين بودن سطح آگاهى در مورد حفظ الصحه را از عمده ترين مشکلات در کشور خوانده است .

 اين درحاليست که از اثر عدم رعايت حفظ الصحه به ويژه خوردن غذا با دستان ناپاک، سالانه ميليون ها کودک در افغانستان به امراض مکروبى به ويژه اسهالات مصاب مى شوند.

در  ادامۀ خبرنامه يونيسف به نقل از فدا محمد پیکان معین وزارت صحت عامه نوشته شده است: «بدبختانه افغانستان هنوز هم درمیان کشور ها، دارای بلندترین میزان وفیات اطفال زیر پنجسال میباشد. براساس سیستم های معلومات صحی، افغانستان در سال ٢٠١٨ ميلادى، بیش از ٣.٥ میلیون واقعه اسهالات در میان اطفال زیر پنجسال گزارش داده شده است.»

منبع درادامه گفته است: «بنابرین، با تطبیق شعار های دست های پاک برای همه در زندگی روزمره خود، بیایید تأثیرات امراض ساری و میزان مرگ و میر در اطفال خود را کاهش دهیم. »

آيا مى توان با در نظرداشت مشکلات اقتصادى و پايين بودن سطح دسترسى به آب صحى، اين شعار را تطبيق کرد؟

اين درحالى است که درحال حاضر درسطح کشور، صدهاهزار کودک نسبت مشکلات اقتصادى، براى به دست آوردن پول در روى جاده ها، در مکان­هاى مختلف مصروف کارهاى شاقه هستند.

احمد سمير ١٤ ساله که روزانه  روى جاده ها خريطۀ پلاستيک مى فروشد، در مورد اينکه آيا قبل از خوردن غذا دستانش را با آب و صابون شستشو مى کند ياخير؟ گفت:» هر روز چاشت يک يا دو دانه بولانى مى خورم ، در روى سرک آب و صابون از کجا شد؟  در خانه خوب است، صابون داريم، از کار که ميروم دست هاى خوده با آب و صابون مى شويم. «

نه تنها احمد سمير، بلکه شمار زيادى ازکودکان که درسطح شهرمصروف کار اند درصحبت با آژانس خبرى پژواک گفتند که در محيط کار، زمينه رعايت حفظ الصحه براى شان مساعد نيست. 

با اين همه چالش ها تا چه زمانى به اين مشکلات نقطه پايان داده خواهد شد؟

محمد عیسی قدرت، معین برنامه وزارت احیاء و انکشاف دهات گفته است: «شستن دست ها آسان ترین، ارزان ترین و عملی ترین شیوه اسلامی است که هیچ کار دیگر جایگزین آن نمیشود؛ هرچند، آنچه من بر آن اصرار میورزم، شستن دست ها با صابون است. وزارت احیاء و انکشاف دهات متعهد است تا الی سال ٢٠٣٠ ميلادى، به تمام مردم روستايی آب آشامیدنی صحی و تسهیلات حفظ الصحه را فراهم نماید. »

شیما سن گپتا معاون نماینده یونیسف در افغانستان مى گويد که اداره یونيسف جهت حصول اطمینان ازاینکه اطفال افغان به آب آشامیدنی صحی و تسهیلات بهتر حفظ الصحه دسترسی داشته و در همه جا و همه وقت، روش های بهتر بهداشتی را عملی کنند، دولت افغانستان را حمایت نموده است.

وى مى افزايد که اداره یونيسف از طریق برنامه حفظ الصحه مرکز صحی، بر بهبود بخشیدن شیوه های شستن دست ها با صابون در مکاتب و مراکز صحی، بیشتر تأکید مینماید. بخاطر اینکه شستن دست ها موثر باشند، باید بشکل دوامدار در اوقات مهم، مانند بعد از استفاده از تشناب، بعد از تبدیل کردن دایپر اطفال، قبل از غذا دادن به اطفال یا قبل از دست زدن به غذا، صورت بگیرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement