خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کمیسیون مستقل انتخابات، باید شفافیت را در نظر بگیرد نه سرعت را"

"کمیسیون مستقل انتخابات، باید شفافیت را در نظر بگیرد نه سرعت را"

Oct 15, 2019 - 19:48

کابل (پژواک، ۲۳ میزان ۹۸): شورای نامزدان ریاست جمهوری می گوید که کمیسیون مستقل انتخابات، باید شفافیت را در نظر بگیرد نه سرعت را؛ تا انتخابات ششم میران ریاست جمهوری، مثل انتخابات گذشتۀ ریاست جمهوری به بحران نرود.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. مردم در این انتخابات به ۱۳ نامزد رای دادند؛ اما تا حال نتایج این انتخابات اعلام نشده است.

امروز از میان ۱۳ نامزد، رحمت الله نبیل احمدولی مسعود و محمدشهاب حکیمی، در نشست مشترک خبری در کابل شرکت کردند. 

رحمت الله نبیل گفت که شورای نامزدان ریاست جمهوری فیصله کرده است که اگر یک رای غیربایومتریک در سیستم داخل ساخته شود، نتایج انتخابات را نمی پذیرند.

او افزود: «هر چند آرای بایومتریک شده هم مشکلات خود را داشت؛ اما برای ما قابل قبول است.»

کمیسیون مستقل  انتخابات نیز گفته است که تنها به آرای بایومتریک شده، اعتبار می دهد.

 نبیل، تقلب در انتخابات را دستبرد در دموکراسی خواند و ضمن تاکید بر دقت در شمارش آرا گفت ضرور نیست که در اعلان نتایج، از عجله کار گرفته شود.  به گفته او مهم این است که شفافیت در نظر گرفته شود. 

احمد ولی مسعود نامزد دیگر ریاست جمهوری گفت که  شورای نامزدان، در ۱۳ سنبله اعلامیه ای را نشر کرد که  انتخابات با تاخیر برگزار شود؛ تا شفافیت در آن تامین شود؛ اما این خواست قبول نشد و « ما به خاطر آرمان های مردم تن به یک انتخابات غیرشفاف و تقلبی دادیم.»

وی از کمیسون های انتخاباتی و جامعه جهانی خواست تا در اعلان نتايج انتخابات،  شفافیت را در نظر بگیرند نه سرعت را؛ تا چالش های مانند انتخابات سال ۲۰۱۴ تکرار نشود.

محمد شهاب حکیمی نامزد دیگر، در این نشست گفت که در انتخابات سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری، تقلب شد و تقلب باعث شد که انتخابات به بحران کشیده شود و با پا درمیانی وزیر خارجه امریکا حکومت وحدت ملی  تشکیل شود.

وی افزود که این حکومت "وحدت ملی"، به خواست مردم نه، بلکه به خواست امریکا به وجود آمد.

حکیمی از کمیسیون های انتخاباتی خواست که برای شفافیت انتخابات ششم میزان ریاست جمهوری تلاش کنند؛ تا بار دیگر انتخابات به بحران نرود.  

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement