خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یوناما: حملات و انفجارها بر روند انتخابات ۴۵۸ کشته و زخمی برجاگذاشته است

یوناما: حملات و انفجارها بر روند انتخابات ۴۵۸ کشته و زخمی برجاگذاشته است

Oct 15, 2019 - 20:08

کابل (پژواک، ۲۳ میزان ۹۸): یافته های یوناما نشان میدهد که در اثر حملات بر روند انتخابات، ۴۵۸ غیرنظامی کشته و زخمی شده و از این جمله، تنها در روز برگزاری انتخابات، ۲۸ فرد ملکی کشته و ۲۴۹ تن دیگر که یک بر سه بخش آن اطفال بوده اند، زخم برداشته اند.

انتخابات ریاست جمهوری، در ششم میزان برگزار شد و مردم به ۱۳ نامزد این انتخابات رای دادند.

در خبرنامه اى که از سوی هیئت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به نشر رسیده، آمده است که خشونت وابسته به انتخابات بخصوص کمپاین خشونت و ترس که از سوی طالبان برای برهم زدن روند انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته است، مردم ملکی را شدیداً متاثر ساخته است.

بر اساس خبرنامه، یافته های یوناما نشان میدهد که در جریان حملات بر روند انتخابات، به ۴۵۸ تن تلفات وارد شده است، که از این میان ۸۵ تن کشته شده و ۳۷۳ تن دیگر زخم برداشته اند.

منبع افزوده است که از جمع کشته و زخمی شدگان فوق، تنها در روز برگزاری انتخابات، به ۲۷۷ تن تلفات وارد شده است که از این میان ۲۸ تن کشته شده و ۲۴۹ تن دیگر که یک بر سه بخش آن را اطفال تشکیل میدهند زخم برداشته اند.

در خبرنامه آمده است: "این گزارش نه تنها خسارات ناشی از حملات پر از خشونت طالبان برای اختلاط روند انتخابات که ۸۰ در صد تلفات ملکی مربوط به انتخابات است را مستند می سازد، بکه  نشان دهندۀ تهدیدات، اختطاف، ترساندن و اذیت کردن افراد ملکی از سوی طالبان در جریان کمپاین های انتخاباتی و در روز برگزاری انتخابات است."

تدامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: ((این حملات و خبرنامۀ رسمی طالبان نشان میدهد که آنها قصداً میخواستند که روند انتخاباتی را به چالش بکشند و افغان ها را از حق اشتراک آزاد در این پروسۀ مهم  سیاسی محروم نمایند.))

وی افزوده است: "بیشتر افراد باوجود تهدیدات بلند امنیتی، به پای صندوق های رای رفتند و من از این عمل شجاعانۀ آنها ستایش میکنم."

منبع گفته است که حملات بر مراکز انتخاباتی و خبردادن عدم اشتراک به مردم در انتخابات، بر اساس قانون بشردوستانۀ بین المللی منع گردیده است.

رئیس یوناما در افغانستان افزوده است: "عمل خشونت قصدی در برابر مراکز رای دهی، نشست های انتخاباتی، کمپاینران، کارمندان انتخاباتی و رای دهندگان، کاملاً قابل پذیرفتن و تحمل نیست."

وی گفته است که حملات سیستماتیک و گسترده بر افراد ملکی، ممکن جنایت در برابر بشریت خوانده شود و سازمان ملل متحد این کار را محکوم مینماید.

منبع گفته است که بر اساس قانون بین المللی حقوق بشر، هر کس حق دارد که بدون تبعیض و محدودیت منطقی در امور عام اشتراک ورزد، رای دهد، به حکومت انتخاب شود، تمام اتباع اگر رای دهنده باشند، نامزد و یا کارمند انتخاباتی باشند، حق دارند که در تمام پروسۀ انتخاباتی از ترس مصئون باشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement