خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​خانم باميانى که با دوهزار افغانى به کار آغاز کرد اکنون سه ميليون افغانى سرمايه دارد

​خانم باميانى که با دوهزار افغانى به کار آغاز کرد اکنون سه ميليون افغانى سرمايه دارد

Oct 15, 2019 - 20:35

باميان(پژواک،٢۳ ميزان ٩٨): يک زن باميانى که ١٤ سال قبل با دو هزار افغانى سرمايه، هنرگل دوزى را آغاز کرده و اکنون براى پنجاه زن ديگر زمينۀ کار را مساعد نموده است، مى گويد که زنان مى توانند سرمايه گذاران خوب شوند.

عذرا لعلی ٤٥ ساله باشندۀ شهر باميان، به آژانس خبرى پژواک گفت در سال ١٣٨٤ زمانى که  از پاکستان به کابل برگشت، از وضعيت اقتصادى خوب برخوردار نبود، اومجبورشد که در کنارشوهرخود دست به کارى بزند تا بتوانند مصارف خانواده خويش را مرفوع کنند.

وى افزود: «زياد فکر کردم که با چه کارى مى توانم عايد داشته باشم، کارى باشد که با سرمايه کم عايد خوبى داشته باشد؛ متوجه شدم که بافتن ليف، دوخت لباسهاى گل دوزى و خامک دوزى، به پول زياد ضرورت ندارد؛ سرانجام با دو هزار افغانى پول، مواد مورد نياز را خريدارى کردم.»

اين خانم به پژواک گفت که در آغازين روزهاى کارش، با يک کرشنيل و مقدار تار مخصوص به بافتن ليف پرداخت، که روزانه چندين ليف مى بافت و به بازار عرضه مى کرد و بعداز يک سال، به دوختن پيراهن هاى خامک دوزى نيز آغاز کرد.

موصوف درادامه صحبت هايش افزود که چهارسال را با مشکلات و مشقت هاى زياد سپرى کرد تا اينکه کارش رونق بيشتر گرفت و توليداتش فروش پيدا کرد و زمينه مساعد شد تا در شهر باميان يک دکان باز کند.  

عذرا که مادر شش فرزند مى باشد، گفت: «در آن ايام در کنار تربيه و نگهدارى فرزندانم اين کار را نيز پيش مى بردم که خيلى دشوار بود، ولى به اين مشکلات تن ندادم و به راه خود ادامه دادم.»

وى در ادامه اضافه کرد: «وقتى که کمى سرمايه ما زياد شد، فکرکردم که کار و بار خود را وسعت بدهم، متوجه شدم که صنعت چرم دوزى خوب است، مى توانم که با ساختن دستکول­ها، بکس ها، بوت و چپلى­ها از چرم، کار خود را رشد بدهم.»

به گفته او  در حال حاضر در کنار دکانش براى فروش توليدات خود، در يک حويلى جداگانه ماشين آلات و وسايل برش، دوخت و غيره را جا به جا کرده که در آن پنجاه زن مصروف کار اند.

موصوف گفت که در کارخانه اش، هشت نوع بیک چرمی و خامک دوزی، انواع کفش های زنانه خامک دوزی و چرمی را تولید مى کند.

 افزون برآن به گفته وى، درکارخانه اش روزانه حدود ١٥ بیک و ١٠ جوره پاپوش تولید مى شود که اکثريت توليدات فابريکه اش در دکان خودش به فروش مى رسد.

خانم لعلى گفت: «من با دو هزارافغانى کار را آغاز کردم و حالى سرمايه ام به سه ميليون افغانى رسيده، سه حويلى خريدارى کرديم، يک دکان دارم، اين برايم ثابت شد که زنان هم مى توانند سرمايه گذاران خوب شوند.»

شوهر خانم لعلى به خانم خود افتخار مى کند

عبدالحمید لعلى شوهر اين خانم به پژواک گفت که توليدات فابريکه خانمش را در يک دکان درشهر باميان، مى فروشد.

شوهر عذرا افزود: «خانمم با اين ابتکار و با شهامتى که داشت، توانست ما را از مشکلات اقتصادى بيرون کند، مه به وجود خانم خود افتخار مى کنم.»

او در خطاب به ساير زنان که مشکلات اقتصادى دارند گفت که استعداد خود را به کار اندازند و کوشش کنند، با سرمايه کم به کار آغاز نمايند و در اقتصاد خانواده و کشور شان نقش اساسى بگيرند.

همکاران خانم لعلى نيز همت او را مى ستايند

زهرا یک تن از زنانى است که در کارخانۀ عذرا لعلى در بخش بسته بندى توليدات اين فابريکه کار مى کند. وى به پژواک گفت: «آفرين به همت خانم لعلى، يک خانم قهرمان است. درحال حاضر مثل مه ده ها زن ديگر با خانم لعلى کار مى کنند.»

موصوف افزود که روزانه توليدات فابريکه را در خريطه هاى مخصوص بسته بندى مى کند و در بدل آن ماهانه سه هزار افغانى برايش داده مى شود.

وى به سوالى که آيا از اين مقدار معاش راضى است؟ گفت: «سه هزار افغانى برايم بسيار غنيمت است، حداقل قلم و کتابچه فرزندانم را خريدارى مى کنم  و يگان کارهاى دوخت و برش را هم ياد مى گيرم.»

مرضیه خانمى که حدود سه سال در کنار خانم لعلى کار کرده، از خانم لعلى برعلاوۀ ياد گرفتن برش و دوخت، تجارت و سرمايه گذارى را نيز آموخته است.

وى که اکنون در بازار باميان يک دکان دارد، پژواک گفت: «من به استادم خانم عذرا لعلى افتخار مى کنم، من همه چيز را از او آموختم،  امروز به پا ايستاده ام، همه داشته هايم مديون کمک هاى خانم لعلى است.»

موصوف افزود که در دکانش لباس­هاى دست دوزى زنان را مى فروشد و از اين بابت، ماهانه ١٥ هزار افغانى عايد به دست مى آورد. 

به اساس معلومات عذرا لعلى، در حال حاضر در ولايت باميان در بخش تجارت هاى کوچک، ٥٠ کارخانه از سوى زنان رهبرى مى شود. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement