خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آرای ۱۸۱۷ محل رایدهی برای شمارش مجدد به کمیسیون انتخابات راجع شده است

آرای ۱۸۱۷ محل رایدهی برای شمارش مجدد به کمیسیون انتخابات راجع شده است

Oct 16, 2019 - 18:42

کابل (پژواک، ۲۴جوزا ۹۸): کمیسیون شکایات انتخاباتی، از پایان رسیدگی به شکایات در دفاتر ولایتى خود خبر داده می گوید که آرای ۷۷ محل رای دهی باطل شده و از ۱۸۱۷ محل رای دهی دیگر، باید شمارش مجدد شود.

در انتخابات ششم میزان ریاست جمهوری، در سطح کشور ۴۹۰۵ مرکز رای دهی فعال بود و هر مرکز دارای چند محل رای دهی بود. در هر محل رای دهی تا ۴۰۰ تن رای داده می توانستند. 

مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، امروز در یک نشست خبری مشترک با اعضای دیگر این کمیسیون در کابل گفت که در ۳۴ دفتر ولایتی این کمیسیون، ۴۵۲۸ شکایت و اعتراض مربوط به روز انتخابات ثبت شده است.

عظیمی افزود که از این جمله ۶۲۳ شکایت در دفتر مرکزی و ۳۹۰۵ شکایت در دفاتر ولایتی ثبت شده است، که تا هنوز در ۱۲۸ مورد استیناف خواهی شده است.

او افزود که کمیسیون های ولایتی، در ظرف پانزده روز که در قانون انتخابات به عنوان میعاد قانونی تعیین گردیده، به این شکایت ها و اعتراض ها رسیدگی کرده و مهلت رسیدگی به شکایات در دفاتر ولایتی این کمیسیون پایان یافته است.

مسئولان در این کمیسیون می گویند کسانی که شکایت درج کرده اند و یا شکایت علیه شان درج شده، حق استیناف خواهی را دارند و استیناف خواهی تا ۱۸ روز دیگر ادامه دارد.

به اساس معلومات وی، ۱۷۸۰ شکایت بنابر نبود دلایل و مدرک کافی رد شده، آرای ۱۸۱۷ محل رای دهی جهت شمارش مجدد به کمیسیون مستقل انتخابات راجع شده، آرای ۷۷ محل رای دهی که مسدود گزارش شده بود باطل شده، ۵۴ شکایت منجر به جریمه نقدی شده، ۸ قضیه منجر به انفکاک افراد از وظیفه شده، ۹۰۷ شکایت به ارگانهای عدلی و قضایی راجع شده و ۱۷۹ شکایات استثنایی می باشد.  

داکتر محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتى گفت که کمیسیون مرکزی شکایات، مکلفیت قانونی دارد که موارد اعتراض بر تصامیم کمیسیون های ولایتی شکایات را به روایت اسناد و مدارک بررسی مجدد نماید.

او افزود که هر گاه نامزد شاکی یا معترض به تصمیم کمیسیون ولایتی شکایات، قناعت نداشته باشد، در مدت سه روز کاری بعد از نشر تصمیم می تواند شخصاً و یا توسط نماینده با صلاحیت خود طور کتبی در کمیسیون مرکزی شکایات اعتراض درج نماید.

زهره بیان شینواری رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، به جوانب ذیدخل در انتخابات و نامزدان ریاست جمهوری اطمینان داده گفت که این کمیسیون، متعهد است که عدالت انتخاباتی را تامین نماید.

وی از تمام جوانب ذیدخل در پروسه انتخابات خواست تا به کمیسیون های انتخاباتی فرصت دهند که وظایف و مسئولیت های شان را بر اساس قانون انجام دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement