خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اکثر باغداران هرات، به کشمش خانه‌های معیاری دسترسی ندارند

اکثر باغداران هرات، به کشمش خانه‌های معیاری دسترسی ندارند

Oct 16, 2019 - 18:42

هرات (پژواک، ٢٤میزان٩٨): بیشتر باغداران هرات، به کشمش خانه‌های معیاری دسترسی ندارند و هنوزهم انگور را به گونۀ سنتی به کشمش تبدیل می ‌کنند.

تبدیل نمودن انگور به کشمش، یکی از مهارت‌های دیرینۀ باغداران در کشور به ویژه هرات است که در گذشته ها بیشتر باغداران به روش‌های سنتی، انگور را در شعاع آفتاب ویا هم دربالاخانه های شان هموار می‌کردند؛ اما این روش سبب ضایعات و کاهش کیفیت کشمش می گردد.

غلام حضرت ٦٥ ساله یکی از باغداران در ولسوالی گذرۀ هرات است که از ٣٠ سال به این‌سو به شغل باغداری مشغول است.

این باغدار کهنه کار، به دلیل مشکلات اقتصادی هنوزهم به کشمش‌خانه های معیاری دسترسی ندارد و انگور را  به روش‌های عنعنوی به کشمش تبدیل میکند.

وی افزود: "انگور را از تاک مى چينيم و به چوب ها بسته میکنیم و سپس به خانه هايی که مينشینیم یا بالاخانه بسته میکنیم. ما کشمش خانه نداریم، به خانه هايی که زندگی میکنیم خشک میکنیم، یک کشمش خانه چهارلک افغانی مصرف دارد و به کشمش خانه، کشمش خراب نمیشود و به خانه ها که بسته میکنیم، خانه ها باد ندارد کشمش خراب و سیاه میشود."

غلام حضرت گفت که همه ساله یک تا دو تُن کشمش را به روش‌های سنتی تولید می‌کند و اگر کشمش خانه به دسترس داشته باشد، این مقدار به چهار تُن افزایش خواهد یافت.

سردار آقا پوپل منشی انجمن تولید کنندگان کشمش و انگور ولسوالی گذره و یکی از باغداران در این ولسوالی است.

او گفت که ساخت هر کشمش‌ خانه معیاری، ٤٠٠ هزار افغانى هزینه بر میدارد، بیشتر کشاورزان توان ساخت آنرا ندارند و انگور را به روش‌های سنتی به کشمش تبدیل میسازند.

وی تاکید کرد که اگر باغداران به کشمش‌‌خانه های معیاری دسترسی داشته باشند، ٥٠ درصد به تولیدات کشمش شان افزوده خواهد شد.

موصوف گفت: "متاسفانه کمبود کشمش خانه ها در سطح ولسوالی گذره خیلی زیاد است و تعداد کشمش خانه هايی که از سوی وزارت زراعت به ولسوالی گذره اختصاص داده شده، خیلی کم است و هیچ رسیدگی به این قسمت نشده است و اگر این کشمش خانه ها، به دسترش شان قرار گیرد، ٥٠ درصد سطح تولیدات کشمش شان افزایش خواهد یافت."

 مانند غلام حضرت وسردارآقا، باغداران زیادی اند که درحال حاضر انگور را به گونۀ سنتی تبدیل به کشمش می کنند.

ازسوی دیگر،  کشمش تولید شده امسال، بازار خوبی ندارد.

برخی از صادر کنندگان کشمش در هرات می گویند که به دلیل نبود بازار خارجی، روز به روز بهای کشمش کاهش می یابد.

این تاجران به تولید معیاری کشمش به وسیلۀ کشمش خانه‌ها، بسته بندی استندرد و بازاریابی جهانی به کشمش تاکید دارند.

عبداللطیف یک تن از تاجران کشمش به پژواک گفت: " امسال تاکنون حدود ٢٠ خروار کشمش خریداری کرده ام؛ اما پارسال به این موقع دو الی سه موتر کشمش را به قندهار به فروش رساندیم؛ اما امسال جرئت خرید آنرا نمی کنیم؛ چون ديده مى شود که با گذشت هر روز قيمت ارزان تر میشود."

او هچنان گفت: "سال پار یک من (چهار کیلو) را به ٧٠٠  افغانى میخریدیم و ٩٠٠ تا یک هزار هم می فروختیم؛ امسال کشمش خوب را به ٤٠٠  افغانى میخریم، فردا میبینم که به ٣٠٠  افغانى قيمت کاهش يافته است."

عزیز احمد یکی دیگر از تاجران کشمش  به پژواک گفت: "خواسته ما از دولت همین است که برای ما بازار یابی کند."

در این حال حمیدالله ناصری مدیر ترویج زراعت هرات، هر چند میپذیرد که هنوز هم بیشتر کشاورزان به روش های سنتی انگور را به کشمش تبدیل می سازند؛ اما می گوید که در جریان چند سال اخیر، بیش از ٤٠٠ کشمش خانه را برای باغداران ولسوالی های هرات توزیع نموده اند.

ناصری افزود که هر سال حدود ٤٠ کشمش خانه، از طریق برنامه ملی باغداری وزارت زراعت برای باغداران توزیع می گردد.

با این همه متخصصان بخش کشاورزی می‌گویند که کشمش خانه‌های معیاری، افزون بر کاهش ضایعات و افزایش کیفیت و بهای کشمش، راه را برای صادرات بیشتر نیز باز خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement