خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غیرحاضری های اعضای ولسی جرگه امور این جرگه را به چالش کشانده است

غیرحاضری های اعضای ولسی جرگه امور این جرگه را به چالش کشانده است

Oct 16, 2019 - 15:03

کابل (پژواک،۲۴میزان ۹۸): رئیس ولسی جرگه، در پی غیرحاضری دوامدار برخی وکلا و شکایات از نبود نصاب در بعضی جلسات این جرگه گفت که بعد از این، همه روزه نام اعضای غیرحاضر ولسی جرگه با رسانه ها شریک می گردد.

غلام حسین ناصری نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، درنشست امروز این جرگه گفت که غیرحاضری شماری از اعضای این جرگه، بر کار این جرگه تاثیرات منفی بر جا گذاشته است و باید اصول وظایف داخلی این جرگه تعدیل شود.

وی بدون ارایه جزییات گفت که شماری از نهاد های مدنی، در صحبت با رسانه ها گفته اند که ولسی جرگه طی اجلاس سال روان این جرگه، تنها در پنج جلسه نصاب داشته است که این موضوع پیامدهای منفی را در قبال جرگه و اعضای آن به بار آورده است.

به گفته موصوف؛ اصول وظایف داخلی باید به شکلی تعدیل شود؛ تا موارد جدی انضباطی در مورد غیرحاضری اعضای این جرگه وضع شود.

گل احمد نورزاد نماینده مردم نیمروز در این جرگه نیز خواستار تعدیل برخی ماده های اصول وظایف داخلی این جرگه شد و گفت که باید موارد کاراتر در مورد غیرحاضری اعضای جرگه در تعدیل اصول وظایف گنجانیده شود.

وی همچنان از هیئت اداری این جرگه خواست تا با آن عده از اعضای جرگه که غیرحاضری دارند، خویش خوری نکنند و نام های غیرحاضران را با ملت شریک سازد.

به اساس فیصله کمیته رؤسا قرار بود اعضای این جرگه، امروز روی فرمان تقنینی ۳۱۲ رئیس جمهور در مورد تعدیل ماده ۱۸ قانون ثبت احوال نفوس، بحث و رای گیری کند. 

اما محمد عارف رحمانی معاون کمیسیون امور امنیتی این جرگه که در مورد فرمان یادشده به جرگه معلومات ارایه می کرد، گفت که به دلیل غیابت اکثر اعضای کمیسیون های دایمی در جلسه مشترک کمیسیون ها، کار روی این ماده تکمیل نشده و به بحث بیشتر نیاز دارد.

وی بدون ارایه جزئیات در مورد ماده تعدیل شده، خواهان مهلت دو هفتۀ دیگر برای نهایی سازی این ماده تعدیل شده گرديد.

احمد شاه رمضان نایب دوم ولسی جرگه، در اشاره به فرمان یاد شده گفت: «بسیار متاسف هستیم که کمیسیون های ما در سه ماه نتوانستند در مورد یک ماده قانون تصمیم بگیرند، اعضای جرگه کار نمی کنند و مسئولیت شانرا بر هیئت اداری می اندازند.»

میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه، به منشی جرگه وظیفه داد تا بعد از این، همه روزه ليست اعضای غیرحاضر را با رسانه ها شریک سازد.

به گفته او در صورتی که اعضای جرگه خواهان تعدیل برخی ماده های اصول وظایف داخلی باشند، مراحل قانونی راطی کنند تا در مورد اقدام شود.

این درحالی است که اخیراً هیئت اداری این جرگه گفته است که بیش از یکصد قانون، فرمان تقنینی و موافقتنامه ها برای تعیین سرنوشت به این جرگه آمده؛ اما تاکنون شامل اجندا نشده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement