خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

چهار ادارۀ دولتی در خوست از سوی زنان اداره میشود

چهار ادارۀ دولتی در خوست از سوی زنان اداره میشود

Oct 16, 2019 - 18:51

شهرخوست (پژواک، ۲۴ میزان ۹۸): چهار ادارۀ مهم دولتی در ولایت خوست، از سوی رؤساى زن اداره میشود و مردم از فعالیت شان رضایت دارند.

آمریت جندر مقام ولایت، حفاظت محیط زیست، مبارزه با حوادث و ریاست امور زنان در ولایت خوست، از سوی رؤسای زن اداره میشود.

مقامات ولایتی می گویند در ولایت خوست، رهبری چهار اداره مهم به خانم ها سپرده شده است و در موارد بیشتر، خانم نسبت به مردها اداره های دولتی ملکی را بطور خوب اداره می توانند.

محبوبه سعادت از جمع این رؤسا است که در حدود دو ماه پیش به حیث رئیس مبازه با حوادث در ولایت خوست به وظیفه گماشته شده است.

او در گفته هایش به پژواک گفت این اولین بار است که این اداره توسط یک خانم مدیریت می شود.

خانم سعادت به اساس تجربه خود افزود که در بیشتر موارد، خانم ها نسبت به مردها ادارات را خوب مديریت کرده می توانند.

او علاوه کرد: "زنها می خواهند کار ها را بطور شفاف و صداقت انجام دهند، و دراین هیچ مشکلی نیست که مردها یا کسان دیگر فکر بکنند که خانم ها مدیریت کرده نمی توانند. خانم ها در هر بخش بطور درست رهبری کرده می توانند."

شریف الله مدیر امور مالی و اداری این ریاست به پژواک گفت از زمانى که به این ریاست رئیس جدید معرفی شده است، کارهای آن سریع شده است.

او افزود: "در گذشته ها کارهای مالی و اداری و کارهای ریاست هر دو را مه به پیش میبردم، بسیار زیاد بود و خوب به پیش برده نمی شد."

شفیقه نورزی رئیس امور زنان در خوست، در گفته های خود به پژواک اطمینان داد که این رؤسا می توانند کارهای خود را بطور خوب به پیش ببرند.

او علاوه کرد: "مه اطمینان دارم که آنها رهبران خوب اند و در اجتماع بطور فعالان خوب خود را معرفی خواهند کرد. این باعث می شود که این اداره ها بطور بسیار خوب خدمات ارایه بکنند."

نادیه باوری مسئول آمریت جندر مقام ولایت گفت که دراین مدت کم، به چالش های زیاد خانم ها بطور خوب رسیده گی کرده است.

او به آژانس پژواک گفت که باید به این قناعت نشود و به خانم های دیگر باسواد هم در اداره های دولتی ملکی سهم داده شود.

باوری علاوه کرد: "خانم ها در گذشته در بخش های مختلف چالش هايى داشته اند، در گذشته نمی توانستند که به اداره ها بخصوص به مقام ولایت بیایند؛ اما در حال حاضر می توانند."

درهمین حال هیله نادر هم یک تن از خانم هايی است که برای اولین بار به حیث رئیس محیط زیست در ولایت خوست به وظیفه گماشته شده است.

او به پژواک گفت تا وقتی که در جانش توان کار باشد، مسئولیت داده شدۀ خود را بطور خوب به پیش می برند.

به گفته او: "درحالی که می گویند برای هر کار عمل به کار است و هر عمل به مبارزه سخت ضرورت دارد، و باز همان انسان می تواند کار واقعی خود را ثابت کند. به شعارها هیچ چیز نمی شود و مه تلاش می کنم تا کار خوب بکنم."

به گفته مقامات ولایتی، اداره مستقل ارگان های محل این اقدام را به اساس سفارش رئیس جمهور (در جریان سفر نزدیک به یک و نیم سال پیش وى به ولایت خوست)، انجام داده است.

محمد حلیم فدایی والی خوست گفت سهم مامورین خانم در رهبری و مدیریت، سبب پیش رفت جامعه می گردد و خانم ها حق خود را به دست می آورند.

فدایی به پژواک گفت: "در هیچ اجتماع تنها مردها و یا تنها زنها به تنهایی نمی توانند به مرحله عروج برسند. این هم از نگاه دینی و هم از نگاه انسانی یک حقیقت ثابت است."

نصیب الله یک باشنده خوست گفت که اراده برای کار و خدمت مهم است و کسی که اراده داشته باشد، او خدمت درست کرده می تواند.

او علاوه کرد که در ولایت خوست، به سبب مشکلات عنعنوی، بسیارى اوقات خانم ها به ادارات دولتی رفته نمی توانند؛ اما در حال حاضر با گماشته شدن خانم ها در چوکی ریاست، این مشکل کاهش پیدا کرده است.

بسم الله آرمان یک تن از فعالان مدنی به آژانس خبری پژواک، این را یک گام خوب دانست؛ اما گفت که با اين اقدام حقوق خانم ها بجا شده نمی تواند.  در کل باید در قسمت بالارفتن سطح زندگی خانم ها کار صورت بگيرد.

او علاوه کرد: "به باور مه این بسیار گام های عادی است و ضرور است که زنها به بست های دولتی گماشته شوند که بسیار فعال باشد، مثل معاونت ولایتی، ریاست اقتصادی وغيره."

به اساس معلومات، بطور عموم در ادارات دولتی ولایت خوست، سهم خانم ها ۹ درصد نشان داده شده است، که بیشتر آنها در سکتور معارف و صحت عامه، به وظیفه گماشته شده اند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement