خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" به دليل فساد، کار چندين پروژه انکشافى در بدخشان متوقف است"

بازسازى

آرشيف

" به دليل فساد، کار چندين پروژه انکشافى در بدخشان متوقف است"

Oct 17, 2019 - 15:51

فیض آباد(پژواک،٢٥میزان ۹۸):منابع محلی بدخشان از عدم شفافیت و وجود فساد در تطبیق برخى پروژه هاى انکشافى خبر داده ازحکومت مى خواهند که هيئتى با صلاحیت را براى بررسی این پروژه ها به بدخشان بفرستد.

عبد الحسیب دقیق رییس اقتصاد ولایت بدخشان به آژانس خبرى پژواک گفت که به اساس ارزیابی های اين ریاست در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ ، کار بيش از ۳۰۰ پروژه انکشافی به ارزش ۳۰۰ ميلیون دالر حدود هشت سال قبل در بدخشان آغاز شده است.

اما وى افزود:«متاسفانه ارزيابى هاى ما نشان مى دهد که تعداد از این پروژه ها بنا بر دلایل ضعف شرکت پیمان کار وعدم نظارت ادارات ذیربط از تطبیق باز مانده اند.»

موصوف مى گويد که دو کلینیک صحی در ولسوالی های شکی و مایمی درواز، یک پروژه سرک در ولسوالی بهارک، همچنان در ولسوالی­های شهر بزرگ، ارغنج خواه، درایم و دو پروژه دیگر در ولسوالی وردوج بدلیل نا امنی از تطبیق باز مانده اند.

او گفت که کار سایر پروژه ها نيز بنا بر ضعف و ناتوانی شرکت های پیمان کار که خلاف معیارات و شرط نامه کار کرده اند بطى و تاهنوز تکميل نشده است.

موصوف افزود که شرکت ها باید طبق متن قرار داد وشرطنامه کار هایشان را به موقع انجام دهند ودر غیر آن به څارنوالی معرفی خواهند شد تا مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرند.

کامبیز قربانی ولسوال، ولسوالى مایمی درواز بدخشان نیز وجود فساد و کندى روند کار اين پروژه ها نگران است.

وى مى گويد:« کار ساخت کلینیک جامرچ بالا در حدود هفت سال آغاز گردیده بود ولى تاهنوز هم کار آن نا تمام است و قرار دادی بنام حاجی مجاهد تا حال بالای پروژه حاضر نگردیده وچندین بار موضوع را به مقام ولایت، ریاست اقتصاد و ارگان­های ذیربط خبر داده ایم که هیات این ادارات به ساحه آمدند وهیچ نوع اجراتی تاهنوز صورت نگرفته است.»

به گفتۀ او کلینيک صحی جامرچ به هزینۀ ۳۳ ميلیون افغانی قرارداد گردیده بود اما در اداره ولسوالی هیچ نوع اسنادی موجود نیست و کار شرکت با اداره ولسوالی هماهنگ نبوده است.

همچنان منبع مى افزايد:« سرک غزدره که چهار ولسوالی را به مرکز ولایت وصل می نماید به ارزش ۳۶ميلیون افغانی به طول ۲۰ کیلومتر و عرض ۵ متر قرار داد گردیده قراردادی فرار نموده و ما نماینده آن شرکت را که در ولسوالی حضورداشت به څارنوالی معرفی نموده ایم. »

موصوف در ادامه گفت:« خواهش ما از حکومت محلی و مرکزی این است که برای ما صلاحیت داده شود تا مطابق قانون نظارت نمایم و پروژه ها به صورت درست تطبیق گردد و قناعت مردم بدست آید.»

نورآقا نادی ولسوال بهارک اين ولايت مى گوید که کار سرک شش پل در ولسوالی در حدود ۴ ماه مى شود که متوقف و به حالت نیمه کاره باقی مانده است.

همچنان رافع معراجی ولسوال کوف­آب اين ولايت گفت که کار دو پروژه (دو پروژه یکی آن کلينیک صحی و دیگر آن سرک حلقوی در درواز) چند سال قبل آغاز گرديده بود ولى تا حال تکميل نگرديده است.

وى تکميل کار اين سرک ضرورى پنداشته مى افزايد:« همه ساله در اثر آب خیزی در یای پنج زیر آب مى گردد ومردم از این سرک استفاده کرده نمیتوانند، ما از حکومت مرکزی وحکومت محلی بدخشان میخواهیم که یک هیات با صلاحیت را بخاطر بررسی وارزیابی این پروژه ها به منطقه بفریستند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement