خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تلفات افراد ملکی در غور به تناسب سال گذشته افزایش یافته است

تلفات افراد ملکی در غور به تناسب سال گذشته افزایش یافته است

Oct 17, 2019 - 17:52

فيروزکوه (پژواک، ٢٥ ميزان ٩٨): اعضای شورای ولایتی، شورای علما، کمیسیون حقوق بشر و نهاد های مدنی غور از تلفات افراد ملکی در طی هفت ماه سال جاری نگرانی کردند.

آنان امروز در يک کنفرانس خبرى ضمن انتقاد از حکومت از مخالفین خواستند که دست از کشتار افراد ملکی بردارند.

محمد حسن حکیمی هماهنگ کننده نهاد های جامعه مدنی غور در این کنفرانس گفت که از آغاز سال تا اکنون ٧٨ تن افراد ملکی که شامل ٥٨ مرد، ١٠ زن و ١٠ طفل کشته و ٧٢ تن که شامل ٤٨ مرد، ١٦ زن و ٨ طفل زخمی گردیده ؛ اما در ١٢ ماه سال قبل تنها ٦١ تن کشته و ٩٧ تن دیگر زخمی گردیده اند.

به گفته حکیمی، این آمار از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر این ولایت ثبت گردیده است.

او ميگويد:" طالب ها شاهراه غور-هرات و غور کابل ماین گزاری کردند، ما هر روز شاهد قربانی شدن شهروندان خود هستیم، ازاول سال تا اکنون  ٧٨ تن افراد ملکی که شامل ٥٨ مرد، ١٠ زن و ١٠ طفل کشته و ٧٢ تن که شامل ٤٨ مرد، ١٦ زن و ٨ طفل زخمی شده اند نظر به آمار کمیسیون حقوق بشر این آمار در سال گذشته ٦١ کشته و ٩٧ زخمی بوده تا آخر سال ١٣٩٧ ."

عبدالحمید ناطقی عضو شورای ولایتی غور میگوید که بیشترین تلفات را افراد ملکی در جنگ های مسلحانه، انفجار ماین های کنارجاده و ترورهای سازمان یافته دیده اند.

وى افزود:" ما بیشتر تلفات در سال جاری داشتیم از افراد بیگناه و بی فاع در انفجار ماین ،درگیری های مسلحانه و ترورهای سازمان یافته که جای خیلی ها نگرانی است."

سجاد ساحل سرپرست کمیسیون حقوق بشرو مولوی سیف الدین مرتضوی نماینده شورای علما غور نیز تلفات افراد ملکی را خلاف ارزش های دینی و حقوق بشری عنوان کرده و از گروه های درگیر خواستند تا در درگیر های شان قوانین جنگی را مرعات کرده تابه افراد ملکی ضررنرسد.

سجاد ساحل سرپرست کمیسیون حقوق بشرمی افزاید : "این رویداد هایکه شاهد بودیم در ولایت غور نشان دهنده نقض حقوق بشر، نقض حیات و گشتگزار و آزادی امنیت بوده این قضایا خلاف ارزش های انسانی قوانین ملی وقواعید بشر دوستانه بین الممللی میدانیم."

مولوی سیف الدین مرتضوی عالم دین نیزمیگوید: "از بعد دینی تلفات ملکی یا افراد که شامل جنگ نیستند مردود است در قرآن هم آمده است که قتل نکنید و کسانیکه چی از اردو باشد چی از طالب که اسیر میشود قرآن گفته نکشید مخصوصآ مردم بی گناه و بی دفاع را سریع منع کرده."

مقامهای محلی غور نیزتلفات افراد ملکی را در این ولایت تاکید میکنند و میگویند که مخالفین از طریق ماین گذاری های کنار جاده این تلفات را به مردم ملکی وارد کرده است.

غلام ناصر خاضع والی غور نیز تلفات افراد ملکی را در این ولایت نگران کننده عنوان میکند و میگوید این تلفات بیشتردر انفجار ماین های کنار جاده اتفاق افتاده است.

به گفته موصوف، آنان به دلیل عدم همکاری قول اردو ٢٠٧ ظفر اکنون توان تامین امنیت شاهراه های عمومی این ولایت را ندارند.

وى گفت: " ما بیشتر تلفات در نتیجه ماین گذاری در ساحات مردمی از سوی مخالفین که توان جنگ رویا روی ندارند، داریم که این یکی از تلاش های خصمانه دشمن است که افراد بیگناه را مورد هدف قرار میدهد. اکنون راه ها وشاهراه را ماین فرش کردند و ما به دلیل عدم همکاری قول اردو قادر به تامین امنیت در شاهراه نیستیم."

این در حالیست که هم اکنون شاهراه های عمومی غور-هرات و غور- کابل به دلیل فرش نمودن ماین ها به روی رفت آمد مسافرین از چندین ماه به اینطرف مسدود میباشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement