خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ورزشکاران فارياب از عدم توجه حکومت به ايجاد مکان هاى ورزشى دراين ولايت شاکى اند

ورزشکاران فارياب از عدم توجه حکومت به ايجاد مکان هاى ورزشى دراين ولايت شاکى اند

Oct 17, 2019 - 16:17

ميمنه (پژواک، ٢٥ ميزان ٩٨):ورزشکاران فاريابى از افزايش علاقه مندى جوانان به ورزش خبرداده اما مى گويند که به نسبت عدم توجه حکومت به ورزش وايجاد سهولت ها براى جوانان، مجبوراند که خود شان به ایجاد کلپ های ورزشی اقدام کنند.

عبدالوهاب مجیدی آمر تربیت بدنی و ورزش فاریاب به آژانس خبرى پژواک گفت:«خوشبختانه که علاقه مندى جوانان فاريابى به ورزش، روز به روز بيشتر شده مى رود اما متاسفانه که مکان هاى ورزشى بسيار کم است وحکومت هم چندان علاقه اى به ايجاد اين چنين مکان ها ندارد.»  

وى افزود که اين عدم توجه حکومت و بيشتر شدن علاقه مندى جوانان به ورزش باعث شده است که ورزشکاران خود شان به ايجاد مکان ها ورزشى اقدام کنند.

به گفته او، در یک هفتۀ  اخير چهار کلپ ورزشی کانفوتوا و فتنس را که از سرمایه های شخصی مربیان ایجاد گردیده بود، افتتاح و به بهره برداری سپرده اند. 

وى می گوید که براساس تقاضای شماری از زندانیان و مدیریت محبس فاریاب، یک کلپ ورزشی کانفوتوا را در محبس افتتاح کردند تا زمینۀ برای ترک اعتیاد زندانیان فراهم شود.

همچنان سمونیار یارمحمد مدیر محبس فاریاب مى گويد که در اين محبس  ٨٥ زندانى معتاد نيز موجود است و مشکلاتى را براى پرسونل محبس از نگاه نگهدارى ايجاد کرده اند.

وى افزود:« ما تصميم گرفتيم که براى رهايى اين معتادين از اعتياد، یک کلپ ورزشی کانفوتوا را تحت نام " بیرلیک" ایجاد نمایم تا بدینوسیله زندانیان معتاد ترک اعتیاد کنند.»   

وی افزود که، کلپ ورزشی با امکانات نا چیز ساخته شده حدود ٣٠ تن مصروف تمرینات هستند در صورتی که رهبری ولایت و مسوولین امور همکاری و حمایت نمایند او مصمم است از جوانان زندانی را از اعتیاد نجات و آماده شرکت در مسابقات ملی نماید.

رییس تربیت بدنی و ورزش فاریاب همچنان علاوه کرد که دو کلپ کانفوتوا را سه روز قبل دو ورزشکار از امکانات شخصی شان ایجاد کردند.

به گفته او، یک کلپ فتنس تحت نام " بیگ" به هزینه ١.٢ميليون افغانى به پول شخصی یک جوان افتتاح شد که بیش از یکصد جوان در آن مصروف تمرینات اند.

سنجر بیک مسوول کلپ " بیک" می گوید که زمین شخصى خود را فروخت و از پول آن اين کلپ را ایجاد نمود.

به گفته او در حال حاضر در اين کلپ ١٠٠ جوان مصروف تمرينات ورزشى است.

وى مى گويد که روز به روز علاقه مندى جوانان به ورزش بيشتر مى شود ولى حکومت به ايجاد مکان هاى آموزشى و تمرينى ورزشى اقدام نمى کند.

موصوف افزود: « هفت سال است که ورزش می کنم درچندین مسابقه کابل و فاریاب شرکت کرده ام قطعا از جانب حکومت و مسوولین ورزش تشویق و حمایت نشديم از این بابت خیلی مایوس استم؛ اما اینکه به قشر جوان کار می کنم، آنانرا از رفتن به بیراهه مانع و بخاطر داشتن یک جامعه سالم فعالیت می نمایم بی نهایت خوشحال استم. »  

روح الله نیازیار مسوول کلپ ورزشی ذولفقار می گوید که هفته قبل کلپی را تحت نام ذولفقار با سرمایه شخصی ٣٠٠ هزار افغانی ایجاد کرد در حال حاضر حدود ٦٠ جوان در اوقات مختلف در آن مصروف تمرین مى باشند.

موصوف، نبود امکانات ورزشی و جای را از عمده ترین مشکلات ورزشکاران عنوان می کند و مى گويد که اين معضله سبب شده است که ورزشکاران خودشان به ايجاد اين چنين مکان ها اقدام کنند.

وحیدالله گلستانی یکی دیگر از جوانان است که، مربی گری ورزش را از ایران فرا گرفته و کلپ فتنس را با سرمایه ٢٥٠ هزار افغانى ایجاد نموده است.

موصوف می گوید که ورزش به او اعتماد و باور داده سالم و تنومند می باشد.

نامبرده گفت که می خواهد با ایجاد کلپ جوانان را از اعتیاد، انجام کارهای نایشته فاصله دهد.

اما نقیب الله فایق والی فاریاب می گوید که ورزش در فاریاب رشد چشمگیر دارد ده ها کلپ ورزشى ايجاد شده و هزاران جوان در رشته های مختلف مصروف ورزش اند از مسابقات ملی و بین المللی برای افغانستان افتخارات را کسب کرده اند.

فایق مى افزايد از زمانى که در کرسی ولایت فاریاب تکیه کرده هر آنچه در توان داشته از ورزشکاران حمایت و تشویق نموده و در آینده نیز حمایت خواهد کرد.

به گفته موصوف، قبلاً ورزشکاران فاریاب به منظور شرکت در مسابقات در مزارشریف و کابل خواسته می شدند شب و روز شانرا در کنج اتاق سرای ها و تانک تیل ها با خواری و ذلت سپری می کردند فدراسیون های مربوطه شان در مرکز قطعا توجه نداشتند؛ اما پس از این او نمى خواهد جوانان ورزشکار فاریاب در چنین حالت قرار گیرند.

وی از ورزشکاران سایر ولایات خواست تا محل برگزاری مسابقات شان فاریاب را انتخاب نمایند و آماده است ميزبانى خوب از آنها نمايد.

به اساس معلومات آمر تربیت بدنی و ورزش فاریاب، در چوکات اين آمريت، ٣٠ فدراسیون در رشته های مختلف ورزشى، ٨٠ کلپ ورزشی با ١٠٧٥٠ ورزشکار فعالیت دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement