خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کنفرانس گفتگوهاى امنيتى هرات برگزار شد

کنفرانس گفتگوهاى امنيتى هرات برگزار شد

Oct 18, 2019 - 16:42

هرات (پژواک، ۲۶ میزان ۹۸): هشتمین دور کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات امروز جمعه  با اشتراک نماینده های ۱۵ کشور و سه سازمان بین المللی برگزار شد.

داوود مرادیان رییس انستیتيوت مطالعات ستراتیژیک نخستين سخنران اين نشست، هدف از این گفتگو ها امنیتی را کمک به رسیدن اجماع فکری می داند.

وی افزود، الگوی آنان در این نشست کنفرانس مونیخ است.

بگفته مراديان، در این نشست نماینده های تمام طرف های درگیر، احزاب سیاسی و نماینده های کشور های پاکستان، روسیه، هند، تاجکستان، ترکمنستان، ایران اتحادیه اروپا، المان، فرانسه و امریکا شرکت دارند .

وی افزود که دست اورد این نشست عینی و عملی نیست، بل گرد آورنده دیدگاه های گوناگون است.

داکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور انستیتيوت مطالعات استراتیژیک افغانستان در سخنرانی اش در این نشست از نحوه ی پیش برد روند صلح از سوی امریکا و مداخلات آشکار پاکستان در امور افغانستان انتقاد کرد.

اسپنتا جنگ کنونی افغانستان را یک جنگ کثیف و نیابتی خواند و تاکید کرد که این جنگ بخاطر منافع پاکستان است.

وى همچنان روند کنونی صلح را معامله بر سرنوشت مردم افغانستان میداند و افزود که روند صلح باید از سوی افغان ها پیش برده شود.

موصوف در ادامه صحبت هايش افزود، که هر نوع توافقی مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان، باید با حکومت افغانستان صورت گیرد.

اسپنتا همچنان بر صلح بین الافغانی تاکید کرد و گفت که شمار زیادی در ترکیب هیات مذاکره کننده نباید، سبب از بین رفتن مذاکرات شود.

رولاند کوبیا نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در سخنرانی اش در هشتمین دور گفتگوهای امنیتی هرات گفت که گفتگوهای کنونی میان هیات طالبان و ایالات متحده بخاطر فراهم نمودن زمینه مذاکرات بین الافِغانی است.

آقای کوبیا بر شفافیت در پیش برد روند گفتگوهای صلح تاکید کرد و گفت که اتحادیه اروپا از صلح پایدار بین الافغانی حمایت میکند.

او افزود که حکومت افغانستان باید یک جناح کامل در گفتگوهای صلح باشد و در این مذاکرات باید دیدگاه ها و خواسته های هر دو طرف شنیده شود.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا  دربخشى ازصحبت هايش گفت که آنان در این مذاکرات تلاش میکنند که زمینه آتش بس فراهم شود.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات نیز در سخنرانی اش در این نشست با بيان اينکه صلح باید ازسوی افغان ها مدیریت شود، از طرف های مذاکره کننده خواست که هرات میتواند از روند پیش برد مذاکرات میزبانی کند.

در همین حال شماری از آگاهان سیاسی در هرات با این باورند که نشست امنیتی هرات صرف یک پروژه بوده و در ۸ سال گذشته کوچکترین تغییری بر وضعیت امنیتی این ولایت نداشته است.

از سوی هم شهروندان هرات نیز به این نشست خوش بین نیستند و تاکید دارند که این نشست سبب بندش راه ها و ازدحام ترافیک می گردد.

هشتمین دور کنفرانس امنیتی هرات امروز در قلعه اختیارالدین یا ارگ هرات با اشتراک نماینده های ۱۵ کشور وسه سازمان بین المللی آغاز شد و قرار است فردا نیز ادامه داشته باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement