خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بيجاشدگان دربدخشان خواهان کمک ها قبل از رسيدن فصل سرما مى باشند

مهاجرين

آرشيف

بيجاشدگان دربدخشان خواهان کمک ها قبل از رسيدن فصل سرما مى باشند

Oct 20, 2019 - 14:54

 

فیض­آباد (پژواک،٢٨میزان۹۸): براى ٤٠٠ خانوادۀ بيجاشده در بدخشان درحالى کمک نقدى توزيع شد که حدود ٧٠٠٠ خانوادۀ نيازمند کمک در اين ولايت از رسيدن فصل سرما، نگران بوده و خواهان کمک­ مى باشند.

به اساس معلومات رياست امور مهاجرين و عودت کنندگان بدخشان، در حال حاضر٦٦٠٠ خانواده، نسبت ناامنى ­از مناطق ناامن اين ولايت در شهر فيض آباد، زندگى مى کنند.

امروز٢٨ميزان براى هريک از ٤٠٠خانواده بيجا شده، ١٢هزار افغانى از بودجه کمیته حالت اضطرار ریاست اجرایی حکومت، از سوى رياست امور مهاجرين و عودت کنندگان ولايت بدخشان، توزيع شد.

عبدالواحد طیبی آمرعودت کنندگان اين رياست، به آژانس خبرى پژواک گفت: « فعلاً برای هرفامیل مبلغ ۱۲ هزار افغانی پول نقد توزیع مى گردد که چک آن به شخص اول خانواده داده میشود که از بانک اخذ نمایند؛ ما درحدود ۷ هزار مهاجر بیجا شده جنگ درسطح بدخشان داریم که درمرکز ولایت و ولسوالی های مختلف به شکل آواره زندگی مینمایند و مانگران وضعیت زندگی آنها هستیم.»

موصوف گفت که اين کمک به خانواده هایى صورت گرفته که سرپرست و نان آور ندارند.

کسانى که از اين کمک مستفيد شده اند، آن را کافى نمى دانند و خواهان کمک هاى بيشتر اند.

زیباگل يکى ازباشندۀ قریه دو آب ولسوالى شیوه اين ولايت و يک تن از کسانى که اين کمک را حاصل نموده، به پژواک گفت: «اين کمک براى ما کم است، زمستان در راه است، بايد زياد کمک شود هم مواد غذايى و هم مواد سوختى؛ چرا که به مشکلات زياد دچار هستيم.»

وى درحالیکه مى گفت شوهرش پوليس بود و درجنگ با طالبان کشته شد و درحال حاضر، در شهر فیض آباد با هشت تن اعضاى خانواده اش زندگى مى کند، افزود: «اطفالم کوچک اند ، یگانه سر پرست خانواده خودم هستم، در یک حویلی کرایی به سر میبرم، عایدی ندارم، نگران فصل سرما هستم که اطفالم مریض شوند چه کنم؟ نه غذایی برای خوردن داریم، ونه لباس گرم، و نه توان پرداخت کرایه حویلی را دارم، من از موسسات خیریه ودولت ميخواهم که بما کمک نمایند.»

همچنان چندين تن ديگر از کسانى که کمک را به دست آورده بودند، از رسيدن فصل سرما اظهارنگرانى کردند و اين کمک را ناکافى دانسته خواهان کمک هاى بيشتر مى باشند.

کسانى که ازاين کمک مستفيد نشده اند مى گويند که بايد  باهمه نيازمندان کمک صورت گيرد.

خانواده هایى اند که ازمشکلات اقتصادى و رسيدن فصل سرما نگران اند؛ اما ازاين کمک ها مستفيد نشده اند  مى گويند که بايد تمام بيجا شدگان شامل اين کمک ها شوند.

عزيزالله باشندۀ قريه « باشُند » ولسوالى وردوج اين ولايت گفت که نسبت نا امنى ها، از سه سال به اين طرف در شهر فيض آباد زندگى مى کنند و به مشکلات زيادى چون نداشتن کار، خانه و غيره مواجه هستند.

موصوف افزود که در ولسوالى وردوج مالدارى و زميندارى مى کرد، خانه از خودش بود و مشکلات اقتصادى نداشت؛ اما از وقتى که در شهر فيض آباد آمده اند، مشکلات اقتصادى شان بى اندازه زياد است؛ زيرا درحال حاضر او مزدورکارى مى کند.

وى گفت: «زمستان رسيدنى است، توان خريدارى مواد سوخت را نداريم، کاشکى ما هم در اين کمک شامل مى شديم.»

نعمت الله يک تن ديگر از باشندگان اين منطقه که در حال حاضر در شهر فيض آباد زندگى مى کند گفت: «حيران مانديم که چه رقم مواد سوخت خريدارى کنيم، براى ما کمک بسيار کم مى شود؛ درحاليکه ما هم خانه و کار خوده ترک کرده مهاجر هستيم.»

موصوف نيز از حکومت مى خواهد که در اين قسمت، توجه نمايد و براى ساير خانواده هايى که از اين کمک ها مستفيد نشده اند، کمک نقدى نمايد.

همچنان مولوی عبدالوهاب نجدی نمایندۀ بیجاشدگان ولسوالی وردوج اين ولايت، به پژواک گفت که اکثريت بيجاشدگان در وضعيت بد به سر مى برند؛ اگر قبل از رسيدن فصل سرما کمک هاى غذايى و غيرغذايى و مواد سوخت به آنان صورت نگيرد ممکن فاجعه صورت گيرد.

پاسخ مسئولان چيست؟

عبد الواحد طیبی آمرعودت مهاجرین ولایت بدخشان به پژواک گفت: «ما برای آواره گان جنگ شیوه ولسوالی ارغنج خواه، مواد غذایی وغیر غذایی از طریق موسسات خیریه و پول نقد توزیع نمودیم؛ اما کفایت کننده نیست و ما نگران وضعیت آواره های جنگ بخصوص اطفال شان هستیم و موضوع را با وزارت عودت مهاجرین نیز در میان گذاشته ایم.»

درعين حال اخترمحمد خیرزاده معاون والی بدخشان همچنان گفت که اين کمک ها به نيازمندان کفايت نمى کند و بايد پول بيشتر تخصيص داده شود.

وی افزود: «امیدوارم در سال جاری کمک بیشتری به بیجاشدگان جنگ صورت بگیرد؛ زیرا زمستان پیش روست ، این بیجاشدگان غذا وآب برای خوردن، کمپل والبسه گرم برای پوشیدن و سرپناه برای خوابیدن ندارند؛ درصورتى که کمک نشوند به مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. »

اما موصوف گفت  حکومت مرکزى وعده سپرده که هفته آينده مقدار ۴٤۰ تن گندم و ۴۰ تن نخود، جهت کمک به مهاجرين در اين ولايت ارسال و توزيع خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement