خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئيس کميسيون حقوق بشر از افزايش تلفات غيرنظاميان در کشور هشدار داد

رئيس کميسيون حقوق بشر از افزايش تلفات غيرنظاميان در کشور هشدار داد

Oct 20, 2019 - 17:18

شهرهرات (پژواک، ٢٨ ميزان ٩٨): رئيس کمیسیون مستقل حقوق بشر مى گويد که میزان تلفات ملکی در کشور افزايش يافته و اين، یک فاجعه ميباشد.

شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، امروز در يک نشست خبری در هرات، از افزایش تلفات غیر نظامیان در کشور هشدار داد.

اکبر، آمار تلفات غیرنظامیان را ارایه نکرد؛ اما گفت که تمام رویدادهای تلفات غیرنظامیان، از سوی این کمیسیون مستند سازی شده است و تا آخر هفته جاری، گزارش کامل از شمار تلفات غیرنظامیان در شش ماه گذشته را همگانی می سازند.

موصوف افزود که در تلفات غیرنظامیان؛ طالبان، نیروهای امنیتی ونیروهای حامی حکومت نقش داشته اند.

او تلفات غیرنظامیان را نقض صریح قوانین بشردوستانه دانست و از طرف های درگیر درافغانستان خواست د که از جان افراد ملکی، محافظت کنند.

رییس کمیسیون حقوق بشر، کشتار افراد ملکی را جنایات جنگی دانست و گفت که عاملین آن مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

او گفت: "آماری که ما داریم تلفات افراد ملکی در افغانستان بالا رفته و این تلفات، یک فاجعه جاری است و بیشتر از سوی طالبان و نیروهای امنیتی و طرفدار دولت به جا گذاشته است."

نگرانی کمیسیون حقوق بشر، از تلفات افراد ملکی پس از آن است که روز جمعه گذشته، در پی دو انفجار پی هم در یک مسجد در ولسوالی "هسکه مینه" ولایت ننگرهار، دست کم ٧٥ تن کشته و شماری هم زخمی شده اند.

از سوی دیگر، رئیس کمیسیون حقوق بشر کشور، در مورد مذاکرات صلح گفت که روند مذاکرات صلح، هنگامی میتواند به صلح بینجامد که همه شمول باشد.

او از طرف های مذاکره کننده خواست که ترکیب هیات مذاکره کننده همه شمول باشد، زنان و جامعه مدنی نیز نقش داشته باشند.

رئیس کمیسيون حقوق بشر، درادامه صحبت هايش گفت که باید در تمام مراحل انجام مذاکرات صلح به ویژه زمان آتش بس، ادغام مجدد، غیرمسلح سازی افراد،  موازين حقوق بشر رعایت شود و نهادهای حقوق بشری، نقش واضح و روشنی بر نظارت و گزارش دهی داشته باشند.

خانم اکبر، همچنان از طرف های مذاکره کننده، خواستار تضمین برای حضور و توجه به خواسته های قربانیان جنگ در این مذاکرات شد.

شماری از شهروندان هرات نیز از تلفات افراد ملکی ابراز نگرانی می کنند و از طرف های درگیر جنگ میخواهند که به غیر نظامیان آسیب نرسانند.

غلام حضرت یکی از باشنده گان هرات به پژواک گفت: "متاسفانه مردم ملکی، هر روز جان خود را از دست میدهند و از طرف های درگير می خواهیم که محافظ جان مردم باشند."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement