خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نورستانی: قفل دراوزه مرکز جمع بندی دیجیتالی شکستانده نشده است

نورستانی: قفل دراوزه مرکز جمع بندی دیجیتالی شکستانده نشده است

Oct 22, 2019 - 16:02

کابل (پژواک، ۳۰ میزان ۹۸): کمیسیون انتخابات خواست دروازۀ ساختمانی را باز کند قفل آن شکستانده شده بود، اما دستۀ ثبات و همگرایی مانع شده تاکید کرد که نخست باید کمیسیون نتایج تحقیق در پیوند به «شکستاندن قفل» را اعلام کند.

به اساس معلومات کمیسیون یادشده، در محوطه دفتر مرکزی این کمیسیون در کابل، ساختمانی است که در آن برعلاوه مرکز جمع بندی دیجتالی آرای انتخابات ششم میزان ریاست جمهوری، ریاست آموزش و بخش های اداری کمیسیون فعالیت دارد.

دیروز دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در یک نشست خبری در کابل مدعی شد که قفل درب مرکز جمع بندی دیجیتالی این کمیسیون بعد از رفتن ناظرین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از سوی قطعات خاص پولیس و کارمندان دارالانشای این کمیسیون شکستانده شده است. این دسته انتخاباتی خواهان بررسی این موضوع شد.

اورنگزیب عضو کمیسیون مستقل انتخابات امروز در یک نشست خبری مشترک با اعضای رهبری این کمیسیون در کابل گفت:«قفل دروازه تعمیر دیتا سنتر دیجتالی از سوی مشاور امنیتی دارالانشای کمیسیون به خاطر عاطفه انسانی که داشته شکسته شده تا دو سرباز سی آر یو(قطعات خاص پولیس) که برای تامین امنیت این تعمیر موظف شده بودند در داخل دهلیز شب را سپری کنند، این یک کار اشتباه بوده اما بررسی می شود.»

به گفته موصوف، پس از رویداد یادشده، دو روز می شود که این تعمیری که در آن برعلاوه مرکز جمع بندی دیجیتالی، ریاست آموزش و بخش های اداری کمیسیون نیز فعالیت دارد، مسدود می باشد.  

او می گوید که هیئتی به شمول خودش، مولانا محمد عبدالله عضو دیگر این کمیسیون، ناظرین دسته های انتخاباتی و ناظرین نهادهای ناظر انتخابات توظیف شده اند که این قضیه را به شکل جدی بررسی کنند.

اورنگزیب می گوید که رهبری کمیسیون پنهان کاری نمی کند، اما به کسانی که در پی سبوتاژ پروسه انتخابات می باشند نیز اجازه نمی دهد که این پروسه ملی را تخریب کنند.

وی گفت:« به نظر من بهتر است که قطعه سی آر یو پولیس ملی به خاطر رفع نگرانی های ستاد های انتخاباتی، در بیرون از محوطه کمیسیون توظیف شوند و امنیت کمیسیون را تامین کنند.»

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات در نشست امروز گفت که تنها قفل درب تعمیر عمومی شکستانده شده و قفل دراوزه مرکز جمع بندی دیجیتالی و قفل صندوق هایی که در آن دستگاه های بایومتریک می باشند، شکستانده نشده است.

او نیز می گوید که یک اشتباه صورت گرفته است و اگر کسانی قصدا این کار را کرده باشند مورد پیگیرد قرار خواهند گرفت.

وی ضمن تاکید بر تامین شفافیت در این پروسه گفت که یک حادثه صورت گرفته است اما با صداقت کامل بررسی می شود.

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی دیروز گفته بود که قفل یادشده به اساس هدایت حبیب الرحمان ننگ رییس دارالانشاِی کمیسیون انتخابات شکستانده شده است. 

اما حبیب الرحمان ننگ در نشست خبری امروز اتهامات وارد شده بر او را بی بنیاد خوانده  گفت که او و اعضای رهبری کمیسیون نزد مردم پاسخگو هستند و هر کسی که اسناد مستند برای ثبوت ادعای شان داشته باشد می تواند آنرا با ارگانهای عدلی و قضایی شریک سازند.

بعد از نشست خبری امروز، رهبری کمیسیون از خبرنگاران خواست تا آنها را حین باز کردن تعمیری که قفل آن باز شده بود، همراهی کنند تا این ساختمان در حضور خبرنگاران به روی کارمندان باز شود.

اما ناظرین دسته انتخابات ثبات و همگرایی مانع باز شدن این تعمیر شدند.

محمد یونس نواندیش ناظر دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی گفت که تا کنون تحقیقات هیئت موظف در مورد چگونگی شکستاندن قفل با این دسته انتخاباتی شریک نشده است و تا زمانی که نتایج تحقیقات با ناظرین دسته های انتخاباتی و مردم شریک نشود، اجازه نمی دهد که این ساختمان باز شود.

او می گوید که نگرانی های جدی از باز کردن قفل تعمیر یاد شده وجود دارد و باید برای رفع آن اقدام شود.

اما داوود سلطان زوی ناظر دسته انتخاباتی دولت ساز گفت که نباید یک دقیقه هم این مرکز مسدود باشد؛ زیرا به گفته او بسته ماندن سبب تاخیر در اعلام نتایج انتخابات می شود.

اورنگزیب کمیشنر کمیسیون انتخابات گفت:«اگر دیتا سنتر باز شود و انتقال مواد دستگاه های بایومتریک به این مرکز تا امروز ختم شود، کمپنی درملوک می تواند در ظرف سه تا چهار روز آرای انتقال شده به این مرکز را تصفیه و نتایج ابتدایی آماده اعلام شود.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement