خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

منابع: نزديک به ٥٨ درصد باشنده گان جوزجان زيرخط فقر قرار دارند

منابع: نزديک به ٥٨ درصد باشنده گان جوزجان زيرخط فقر قرار دارند

Oct 23, 2019 - 17:43

شهرشبرغان (پژواک، اول عقرب ٩٨): در جوزجان، از روز جهانى غذا درحالى تجليل به عمل آمد که نزديک به ٥٨ در صد باشنده گان اين ولايت، زير خط فقر قرار دارند.

محمد شفیع رئیس اقتصاد ولایت جوزجان، در مراسم تجليل از روز جهانى غذا که در شهر شبرغان برگزار شده بود، گفت که نزديک به ٥٨ درصد باشنده گان اين ولايت، زير خط فقر زندگى مى کنند.

وی خشکسالى، نا امنى، جنگ و بيکارى را از عوامل عمدۀ فقر در اين ولايت عنوان کرد.

به گفته او بیش از سه صد هزار باشندۀ جوزجان، مصروف کار اند که از جمله؛ هفتاد هزارتن آنها را زنان تشکیل مى دهند و بیش از ١٢٠هزار تن دیگر از افراد واجد شرايط کار، بیکاراند.

همچنان زویا زلال مسئول دیپارتمنت جندرمقام ولایت جوزجان، در اين مراسم گفت که فقرچنان در برخی از خانواده هاى جوزجانى  بیداد میکند که وضعیت نگران کننده را در اجتماع امروزی به وجود آورده است.

وی افزود که پایین بودن سطح آگاهی خانواده ها، باعث شده تا شمار زیادی از فامیل ها برای تنظیم امورمعیشتی، برنامه نداشته باشند.

او گفت که قسمت اعظم مردم جامعه، درمورد کیفیت و کمیت مواد غذایی فکر نمى کنند و دراین راستا توجه ندارند که کدام غذا چه مقدارکالوری دارد.

خانم زلال افزود که بهتراست تا دراین مورد برای مردم آگاهی داده شود، مصرف غذا درخانواده ها و چگونگی طبخ آن ، شامل نصاب درسی مکاتب شود؛ تا مردم پیرامون اهمیت مصرف مواد غذایی بدانند.

نامبرده به ادامه صحبت هایش گفت که اگر به این مسایل توجه لازمه صورت نگیرد، این مساله میتواند برای صحت، سلامت واقتصاد خانواده ها درآینده مشکلات زیادی را ايجاد کند.

محمد عالم عالمی ريیس اداره زراعت ولایت جوزجان گفت که در ولایت جوزجان، حداقل هفتاد فیصد مردم زراعت پیشه اند و تعداد کثیری از باشنده گان آن، امور معیشتی شانرا از کشت و زراعت تامین میکنند.

وی افزود که امور زراعتی در ولایت جوزجان، وابسته به ریزش برف و باران است و در سال ١٣٩٧ نسبت خشکسالی، هفتاد درصد زراعت دهاقين متضرر گرديده است.

موصوف گفت که عوامل خشکسالی، برزنده گی مردم این ولایت تاثیرات منفی مى گذارد و آنها را در مضیقه اقتصادی قرارمیدهد.

نامبرده علاوه نمود: "با آنکه نسبت ریزش برف و باران وافر در سالجاری، دهاقین تنها در بخش بذرگندم ١٢٠ هزارتُن حاصلات جمع آوری نمودند؛ اما بازهم نسبت تاثیرات خشکسالی سال گذشته به گندم وارداتی ضرورت داریم."

ريیس زراعت تصریح کرد: "ساحات زراعتی ولایت جوزجان، مساحت ٣٢٠ هزارهکتار زمین را احتوا میکند که حداقل دو صد هزارهکتار آن، آبی و ١٢٠ هزارهکتارآن للمی مى باشد."

موصوف خاطرنشان ساخت به دليل اینکه این ولایت منبع تامین کننده آب زراعتی ندارد، حدود سی هزارهکتار زمین های آبی آن کشت میشود و متباقی دست نخورده باقی میماند.

وی بهبود امور زنده گی مردم را منوط به توسعه امور زراعتی و تامین آب زراعتی دراین ولایت بیان کرده گفت از اینکه ولایت جوزجان در کتگوری ولایات درجه دوم قراردارد، توجه به رشد و توسعه امور زراعتی، از جانب مقامات صالحه کشور کمتراست.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement