خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جنگ یکى از عوامل بیماری پولیو در افغانستان است

جنگ یکى از عوامل بیماری پولیو در افغانستان است

Oct 24, 2019 - 19:21

کابل (پژواک، ۲ عقرب ۹۸): در جریان سال جاری در افغانستان، ۱۹ واقعۀ مثبت بیماری پولیو ثبت شده و مقامات مسئول؛ جنگ، رفت و آمد مردم به پاکستان و کاهش سطح آگاهی عامه را عوامل موجودیت بیماری پولیو در کشور میخوانند.

داکتر ماموسی زیور معاون وزارت صحت عامه، امروز در تجلیل از روز جهانی جلوگیری از بیماری پولیو در اطفال، در کابل گفت که در سال ۲۰۱۹ میلادی، در کشور ۱۹ واقعۀ مثبت پولیو ثبت شده که هشت واقعه در ارزگان، پنج واقعه در هلمند، سه واقعه در کندهار، و یک _ یک واقعه در ولایات پکتیکا، کنر و ننگرهار ثبت شده است.

ماموسی زیور گفت: "جنگ جاری در افغانستان، رفت و آمد به کشور پاکستان و آگاهی کمتر در خصوص واکسین پولیو، باعث گردیده است که اکنون نیز در کشور واقعات مثبت پولیو ثبت شود."

وی افزود که اکنون به سطح جهان، تنها در کشور های افغانستان و پاکستان بیماری پولیو موجود است.

بر اساس معلومات وی، در جریان سال جاری در پاکستان ۷۷ واقعۀ مثبت پولیو ثبت شده، که ۵۵ واقعۀ آن در مناطق خیبر پشتونخواه است.

به گفتۀ معاون وزارت عامه، به تمام افرادى که از راه تورخم، سپین بولدک و مناطق مرزی دیگر پاکستان رفت و آمد میکنند، واکسین پولیو تطبیق میشود.

وی گفت کسانی که از پاکستان به افغانستان می آیند، وزارت صحت عامه افغانستان و کسانی که از افغانستان وارد پاکستان میشوند، از سوی پاکستان واکسین میشوند.

زیور افزود که به زودی تطبیق واکسین در سپین بولدک کندهار نیز به اطفالى آغاز خواهد شد، که از طریق این بندر رفت و آمد میکنند.

داکتر هدایت الله ستانکزی رئیس ریاست جلوگیری از بیماری پولیو و مشاور وزارت صحت عامه، به آژانس خبری پژواک گفت که اگر مشکلات امنیتی نباشد و مخالفان مسلح مشکلات خلق نکنند، در مدت یک سال میتوان بیماری پولیو را در افغانستان از بین برد.

داکتر ودود زبیر مفتی رئیس سازمان جهانی صحت، طی سخنانی به این نشست، از مردم خواست که به اطفال خود واکسین تطبیق نمایند.

وی افزود که سازمان جهانی صحت (WHO)، تا از بین بردن کامل این بیماری کشنده در افغانستان، با این کشور به همکاری های خویش ادامه خواهد داد.

خانم لورانس رئیس صندوق حمایت از اطفال سازمان ملل متحد(یونیسف) در بخش جلوگیری از بیماری پولیو در افغانستان، در این نشست گفت که هدف از تجلیل روز مبارزه با پولیو این است که در بخش جلوگیری این بیماری در افغانستان، تا چه اندازه کار شده و به چه اندازه کار دیگر نیاز است.

لورانس افزود که یونیسف، در افغانستان برای از بین بردن پولیو همکاری میکند.

وی افزود که در سال ۱۹۸۸، در ۱۲۵ کشور جهان، ۳۵۰ هراز تن به بیماری پولیو مبتلا بودند؛ اما در حال حاضر، ۸۰ در صد این بیماری در پاکستان و ۲۰ در صد در افغانستان باقی مانده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement