خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ولسوالى لعل وسرجنگل غور، ده ها خانواده ازنور برق مستفيد شدند

در ولسوالى لعل وسرجنگل غور، ده ها خانواده ازنور برق مستفيد شدند

Oct 27, 2019 - 14:51

فيروزکوه(پژواک،٥عقرب ٩٨): با بهره بردارى از پروژه ١٢ کيلووات برق آفتابى در ولسوالى لعل و سرجنگل غور، ده ها خانواده از نور برق مستفيد شدند؛ اما هنوزهم صدها خانوادۀ ديگر دراين ولسوالى از انرژى برق بى بهره هستند.

ولسوالى لعل سرجنگل، در شرق ولايت غور واقع است و متشکل از ٨٠٠ روستا مى باشد. به اساس سروى هايى که در سال ١٣٩٢ از سوى احصاييه مرکزى انجام شده، نفوس آن به ٢٥٠ هزار تن تخمين شده بود. 

اين ولسوالى که يکى از امن ترين ولسوالى هاى ولايت غور به شمار مى رود؛ اما از لحاظ انکشافى در آن کمتر کار شده است.

براى اولين بار پروژه برق آفتابى در روستاى يخک اين ولسوالى، روز گذشته به بهره بردارى سپرده شد، که از اين پروژه ١٠١خانواده از انرژى برق مستفيد شدند.

اما برخى باشندگان اين ولسوالى که از اين پروژه مستفيد نشده اند، از حکومت مى خواهند که اين پروژه گسترش داده شود و براى تمام باشنده هاى اين ولسوالى برق توزيع گردد.

 حسین علی باشندۀ قریه دهن قولانی ولسوالی لعل سرجنگل، به آژانس خبرى پژواک گفت: «ولسوالى ما از امنيت خوب برخورداراست؛ اما براى پيشرفت ما هيچ کارى نشده است، تاحالا ما برق نداريم، ديروز براى يکصد خانه در روستاى يخک برق داده شد.»

وى به مشکلات ناشى از نبود برق اشاره کرد و افزود: «ما باشندگان ولسوالى لعل، از حکومت مى خواهیم که برنامه میثاق شهروندی و انکشاف دهات، تنها به قريه یخک مربوط نباشد، به همه لعل تطبیق گردد.»

همچنان عزیزالله مهدی مديرمکتب رهنورد نور و از باشنده گان مرکز ولسوالی لعل سرجنگل ولایت غور نیز از حکومت خواست که پروژه های بیشتر برق رسانی، برای تمام این ولسوالی تطبیق گردد.

وى درحاليکه مى گفت در حال حاضر، مرکز اين ولسوالى برق ندارد، افزود: «جای بسا خوشی است که حکومت اقدام به برق رسانی کرده؛ اما آرزوى ما اين است که اين برنامه گسترش داده شود.»

شمارى از باشندگان روستای یخک ولسوالی لعل و سرجنگل غور، درحاليکه از انرژى برق مستفيد شده اند؛ ازاين اقدام حکومت استقبال کرده اند.

نوراحمد کربلایی يک تن از باشنده گان یخک به پژواک گفت: «خوشحالیم که براى ما برق دادند، حالى خانه هاى ما روشنايى آمد، اطفال ما در روشنى درس مى خوانند، از برنامه ميثاق شهروندى  تشکر مى کنيم.»

موصوف از حکومت خواست که در ساير قريه هاى اين ولسوالى نيز برق توزيع گردد و اين پروژه گسترش داده شود.

اما مسئولان مى گويند که اين پروژه ادامه دارد و تلاش مى شود که تمام باشندگان اين ولسوالى، از انرژى برق مستفيد شوند. 

انجنیر عبدالجلیل مسئول میثاق شهروندی در ولسوالی لعل و سرجنگل غور، به پژواک گفت: «خیلی خوشحالم که امروز توانستیم این پروژۀ موثر را تطبیق کنیم؛ دراين ولسوالى که تاحال هيچ برق نداشتند.»

به گفته او با تطبیق این پروژه ١٢ کيلو وات برق خورشيدى که سه ميليون و ٩٠٠ هزار افغانى هزينه برداشته است، ١٠١ خانواده از نور برق مستفید شده اند.

وی افزود که ٣٦ پروژۀ دیگر برق خورشیدی، در ولسوالی لعل و سرجنگل، از سوى حکومت منظور شده است که يکى پيهم تطبيق خواهد شد.

به گفته او، در حال حاضر کار ١٦ پروژه توليد انرژى برق آفتابى، در ساير قريه هاى اين ولسوالى آغاز شده و در آيندۀ نزديک، تکميل خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement