خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان در هرات: با از سرگیری مذاکرات، حقوق زنان به معامله گرفته نشود

زنان

آرشيف

زنان در هرات: با از سرگیری مذاکرات، حقوق زنان به معامله گرفته نشود

Oct 29, 2019 - 15:58

هرات (پژواک، ٧عقرب٩٨): شمارى از زنان در هرات، از آغاز دوبارۀ گفتگوهاى صلح خشنود بوده؛ اما ميگويند که با از سرگیری مذاکرات، حقوق زنان به معامله گرفته نشود.

درچند روز اخیر، با سفرهای مقام های ارشد جامعه جهانی به افغانستان، تلاش ها برای از سرگیری مذاکرات صلح میان طالبان، امریکا، و دولت افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر شدت گرفته است.

با این حال، شماری از زنان در هرات نگران اند که دستاوردها و حقوق آنان در میز مذاکره با طالبان به معامله گرفته شود.

شماری از مدافعان حقوق زنان در هرات تاکید دارند که اگر حقوق زنان، در گفتگوهای صلح به معامله گرفته شود، دوران سیاه طالبان یک بار دیگر در انتظار خانم ها خواهد بود.

عزیزه خیراندیش فعال حقوق زن درهرات، به آژانس خبری پژواک گفت: "این روزها بحث صلح داغ است، وضعیت حقوق بشری نگران کننده است، درکُل مردم افغانستان ومخصوصا زنان را به خطرمواجه  می بینیم وخیلی نگرانی داریم از این بابت. "

الهه ساحل یکی دیگرازفعالان حقوق زن در هرات گفت: "مردم می خواهند بفهمند که اگرتوافق صلح صورت بگیرد، در زندگی مردم تاثیری خواهد گذاشت ياخير، اینها همه دغه دغه هايی است که مردم را نگران کرده ونه دولت پاسخ درست دارد ونه هم کشور های حامی وحمایت کننده."

شماری از باشندگان هرات نیز می گویند  که زندگی در آرامش، حق شان است، باید طرف های درگیر   به حقوق زنان  احترام بگذارند.

آنان از جناح های دخیل در جنگ می خواهند که با حفظ حقوق زنان وجوانان، مشکلات شانرا  بر سر میز مذاکره حل نمایند.

تواب مبارز یک تن از باشنده های هرات به پژواک گفت: "ما خواهان حضور پررنگ ومشارکت قشر جوان و زنان به عنوان نیروی پویا و قربانی اصلی جنگ در متن مذاکرات صلح هستیم."

اين درحاليست که کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز بر حفظ حقوق و دستاوردهای زنان در میز مذاکره با طالبان تاکید دارند.

شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون حقوق بشر گفته است که نباید حقوق و دستاوردهای زنان در میز مذاکره با طالبان، به معامله گرفته شود.

موصوف زنان را از قربانیان اصلی جنگ در افغانستان دانسته گفت: "باید حقوق زنان و دستاوردهای ١٨ ساله، خط سرخ در روند مذاکرات صلح باشد. "

 ازسويى هم اسماعیل خان یکی از چهره هاى سياسى کشور، درگفتگوی اختصاصی با اژانس خبری پژواک گفت: (حکومتی که بعد از گفتگو های صلح به جود خواهد آمد، طالبان یک بخش از  آن حکومت خواهد بود.)

اسماعيل خا افزود: "طالبان یک بخشی از حکومت خواهد بود نه بخش قوی، لذا اداره به دست طالبانی است که ایدۀ خود را برمردم تحمیل کنند؛ به همین خاطر ما هرگز به دوره طالبان برنمی گردیم که مردم نگرانی هايی که از گذشته از طالبان داشتند، به او دورۀ برنمی گردیم. "

با این حال غلام داوود هاشمی معاون والی هرات، درصحبتى به آژانس خبىر پژواک گفت: "نقش جوانان وزنان نقش بزرگ ومهم است که قابل نادیده گرفتن نیست، زنان وجوانان ما به سطحى از آگاهی رسیده اند که در پروسه های سیاسی سهم بگیرند واز حق وحقوق شان دفاع نمایند. "

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking