خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای ۸۰۰ دهقان در سمنگان تخم هنگ و وسايل لازم کشت آن توزيع شد

زراعت

آرشيف

برای ۸۰۰ دهقان در سمنگان تخم هنگ و وسايل لازم کشت آن توزيع شد

Oct 30, 2019 - 14:38

ایبک(پژواک، ۸ عقرب ۹۸): برای ۸۰۰ دهقان در ولایت سمنگان، تخم هنگ (آنغوزه) و وسایل لازم برای کشت این گیاه که ارزش مجموعی آن به ۵.۵ میلیون افغانی می رسد، توزیع گردید.

محمد رحمن ارغندیوال رییس زراعت و مالداری سمنگان، ضمن بیان این مطلب گفت که هزینه این وسایل و تخم هنگ ، از بودجه وزارت زراعت پرداخت شده است.  

موصوف افزود که برای هر دهقان، یک و نیم کیلو گرام تخم هنگ و وسایل مخصوص کشت و جمع آوری هنگ توزیع شد.

او خاطر نشان کرد که این تخم و وسایل، امروز به شوراهای دهاقین قریه های رباتک، چغت، شلکتو، کیپنک ارچه، دره ژوندون و سرکنده مربوط ایبک مرکز این ولایت و شوراهای قریه تاتارچل ولسوالی خرم سارباغ  و قریه یکه توت ولسوالی حضرت سلطان، توزیع شد و از این طریق به ۸۰۰ دهقان داده می شود.

وی خاطر نشان کرد که به دهاقین در سه ماه گذشته، در مورد کشت هنگ و جمع آوری شیرۀ آن آموزش داده شده است و به زودی کشت این گیاه آغاز می شود.

به گفته او هر دهقان یادشده، می تواند با استفاده از تخمی که دریافت کرده است، در پنج هکتار زمین للمه هنگ کشت کند؛ اما او  افزود که این گیاه در سال پنجم حاصل می دهد.

 رییس زراعت افزود که از شیره هنگ، در ساخت انواع دواها استفاده می شود؛ در حال حاضر یک کیلو گرام آن در سمنگان، به صد دالر فروخته می شود.

سیف الله یک تن از دهاقین قریه دلخکی مرکز سمنگان، از به دست آوردن تخم هنگ و وسایل یادشده اظهار خرسندی کرده گفت که دهاقین، می توانند از هر جریب زمین بعد از پنج سال، حدود دو میلیون افغانی عاید به دست آورند.  

 عبداللطیف ابراهیمی والی سمنگان، حین توزیع مواد یادشده گفت که حدود چهار دهه پیش، گیاه هنگ در   کوه های مناطق مختلف افغانستان به خصوص سمنگان به گونۀ طبیعی وجود داشت؛ اما چون به  شکل غیرمسلکی شیره آن جمع آوری میشد، این گیاه با انقراض مواجه شد.

اما او افزود که اکنون وزارت زراعت، در نظر دارد دو باره این گیاه را در زمین های زراعتی و کوه ها احیا کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking