خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"به شش صد قضيه در څارنوالی باميان رسيده گى شده است"

"به شش صد قضيه در څارنوالی باميان رسيده گى شده است"

Oct 30, 2019 - 16:45

باميان (پژواک، ٨ عقرب ٩٨): برخى اشتراک کنندگان کنفرانس څارنوالان در باميان، از وجود فساد ادارى در سيستم قضايى اين ولايت ياد کرده و مى گويند که به ششصد قضيه، در څارنوالی باميان رسيده گى صورت گرفته است.

محمد جواد رحیمی آمر نظارت و تحقیق څارنوالی استیناف بامیان، در کنفرانس سالانه گزارش دهی څارنوالان که امروز در باميان برگزارش شده بود، به آژانس پژواک گفت هدف از برگزاری اين کنفرانس،   ایجاد شفافیت و حسابدهی بود که برای شهروندان جامعه مدنی و رسانه ها ارايه گردید.

وی افزود: «ممکن در څارنوالی باميان، در بعضی موارد کمی و کاستی وجود داشته باشد؛ اما شهروندان باید از طریق  شماره تيليفون ١٨٠ شکایت خود را ثبت نمایند تا همه باهم جلو فساد را بگیریم .»

وی درادامه گفت: «ما طبق توان، حدود ششصد قضیه ای را که داشته یم به آن رسیدگی کرده وتمام دوسیه ها یا به محکمه فرستاده شده و یا انصراف کرده اند، ولی از څارنوالی این دوسیه ها کار شده است.»

جمعه خان مهدوی که به نماینده گی از علما صحبت می کرد گفت: «من خود یکی از قربانی های څارنوالی بامیان بودم، شش سال قبل وقتى آمر رادیوتلویزیون بامیان بودم، به جرم اینکه برادر دریور رادیوتلویزیون، زنی را فرار داده، څارنوالی ٤٥ روز زندانى ام کردند.»

وی افزود زمانى که در زندان بوده واز زندانیها تحقیق کرده بود، متوجه شده که هشتاد درصد زندانیان بی گناه بوده و مانند خودش به جرم دیگران کسانی زندانی شده بودند.

مهدوی گفت: «من خودم یک شاگرد حقوق هستم که چه کسی و به چه جرمی در آن زمان زندانی شده بود. کسانی که جرم سنگین داشت، ولی واسطه داشت آزاد مى شد؛ اما کسانی که نه پول داشت و نه واسطه، څارنوالی آنان را با ماده های برابر کرده بود که آن ماده ها در قانون جزای افغانستان، تا هنوز نیامده است.»

مهدوی در ادامه افزود: «هنوز هم دکانهای دلالی در بازار بامیان وجود دارد که برای څارنوالان و بخش های قضايی دلالی میکنند، باید جلو فساد گرفته شود و څارنوالان متوجه وظیفه وجدانی و ایمانی خود باشند.»

همایون نوری یکی از وکلای مدافع بامیان نیز در مورد واسطه بازی و برخورد بد  څارنوالان اعتراض داشت.

وی گفت که څارنوالان، با مراجعین با تندی برخورد میکنند و حتی کسانی از څارنوالان هستند که در زمان کار رسمی، به دفترشان نیستند.

وی افزود که هدف از اعتراضش، بهبودی در روند کاری اداره څارنوالى است و او خصومت با څارنوالان بامیان ندارد .

ابراهیم تولا یکی از فعالین فرهنگی بامیان نیز څارنوالی بامیان را متهم به کم کاری در زمینه  دوسیه ها کرده گفت که از دوسال قبل، دوسیه ١٥ نفر زخمی و دو نفر کشته، توسط قوماندانی امنیه بامیان بر رسی نشده است.

وی افزود که این تنها مثال بود؛ درحالیکه صدها دعاوی و دوسیه در څارنوالى و محکمه وجود دارد، که از چندین سال بلا تکلیف است.

اما څارنوال هلال یکی از څارنوالان استیناف بامیان گفت که دوسیه ها به شمول دوسیه کشته شدن دو تن و زخمی شدن ١٥تن، در دو څارنوالی ملکی و نظامی در حال بررسی است.​

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement