خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برای پیشرفت و بازسازی نورستان پلان چهارساله را آماده کرده ام"

"برای پیشرفت و بازسازی نورستان پلان چهارساله را آماده کرده ام"

Nov 03, 2019 - 15:07

 

جلال اباد (پژواک، ۱۲ عقرب ۹۸): والی نورستان میگوید که به هدف پیشرفت، بازسازی، و توانمندی اقتصاد این ولایت، پلان چهار ساله ای را آماده ساخته ام که از سوی رئیس جمهور ۹۵ در صد منظور شده است.

وی میگوی که در این پلان چهار ساله، زمینه سازی برای آمدن سیاحان، بند های کوچک برق، سرک ها، تاسیسات دولتی، مکاتب و بازسازی بخش های دیگر نیز شامل میباشد.

حافظ عبدالقیوم، این مطلب را در یک مصاحبه اختصاصی، به تاریخ ۱۲ عقرب با آژانس خبری پژواک در شهر جلال آباد اظهار نمود.

موصوف گفت که در این پلان، مناظر طبیعی زیبا برای توریستان در این ولایت، کوه ها، جنگل ها، و بند های آب موجود است، که با ساخت سرک، محل بود و باش سیاحان و برابر ساختن دیگر سهولت ها، این ولایت، به یک ولایت سیاحتی مبدل خواهد شد.

به گفته موصوف، اکنون تلاش ها را آغاز نموده اند تا توجه سیاحان خارجی را به این ولایت جلب نمایند، که در قدم نخست، یک هوتل را در پارون مرکز این ولایت ساخته اند؛ کارهای دیگر نیز در جریان است، و در شماری از ولسوالی ها نیز به صورت خصوصی هوتل ها ساخته میشود.

وی افزود که در این پلان چهار ساله؛ بازسازی ولایت، پیشرفت، بهبود در کار های ادارات حکومتی، اعمار ساختمان ها برای مکاتب، ساخت سرک ها، وصل ولسوالی ها با مراکز و کار های مهم دیگر شامل میباشد.

به گفته عبدالقیوم، اکنون مردم ولسوالی های بخش های غربی این ولایت، ۴۰۰ کیلو متر راه را می پیمایند تا به مرکز میرسند؛ همچنان مردم ولسوالی های شرقی نیز ۳۵۰ کیلو متر راه را می پیمایند تا به مرکز ميرسند؛ اما اکنون کار دو سرک را آغاز کرده اند، که مردم غربی با ۶۰ کیلو متر، و مردم شرقی با ۷۰ کیلو متر راه پیمودن، به مرکز میرسند.

وی گفت در این پلان چهار ساله، این دو سرک که اکنون کار ایجاد کردن آن جریان دارد، به صورت پخته و اساسی ساخته خواهد شد.

موصوف از تلاش ها در عرصه برقراری امنیت نیز خبر داده افزود که در همین نزدیکی ها، در شماری از ولسوالی ها، يک تولی اردوی محلی را منظور کرده که بعد از آموزش ها آغاز به کار خواهند نمود.

همچنان والی نورستان، در مورد خدمات صحی گفت  که نسبت به گذشته ها تغیير مثبت ایجاد شده است.

وی افزود: "اکنون در نورستان، یک شفاخانه نداریم که یک مرض عادی تداوی شود؛ اما کار های شفاخانه ولایتی آغاز شده که به زودی تمام خواهد شد؛ همچنان سه شفاخانۀ مجهز در سه ولسوالی نیز ساخته شده، و ۴۸ قابله را در سه دوره آموزش داده ایم تا از مرگ و میر مادران و اطفال جلو گیری شود، که مرگ و میر نوزادان بسیار کم هم شده است."

حافظ عبدالقیوم در این مصاحبه، طرح و پلان های خویش را پیرامون مهار ساختن آب ها نیز شریک ساخت که به اساس گفته های وی، ساخت بند های کوچک را با شرکت برشنا و وزارت انرژی و آب نیز شریک ساخته است.

وی گفت نورستان به امتداد ۵۷۰ کیلو متر دریا ها را دارا میباشد که با ساخت سربند ها، نه تنها نورستان، بلکه به ولایات هم جوار مانند لغمان، کنر و حتی ننگرهار نیز برق خواهد داد.

موصوف افزود که نورستان، معادن سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نیز دارد، که قابل قرارداد های بزرگ نمیباشد؛ به همین منظور طرح قراردادهای کوچک را نیز با وزارت معادن شریک ساخته است.

والی گفت: "نورستان چنین معادنى ندارد که به قراردادهای بزرگ داده شود، و ما به مرکز طرح دادیم که قراردادهای کوچک، به مردم داده شود؛ این کار، سبب تامین امنیت، جلوگیری از قاچاق معدن و سبب کاریابی به مردم خواهد شد."

حافظ عبدالقیوم نیز به این باور است که قاچاقبران و افراد مسلح، در مناطقى که معادن وجود دارد، ناامنی ایجاد کرده اند.

وی گفت کار ساخت ساختمان های مکاتب را نیز سرعت بخشیده، که اکنون از طريق برنامه اقراء، کار چهل مکتب نیز در جریان است، و مکاتب باقی مانده نیز در دو سال آینده ساخته خواهد شد.

والی نورستان، از موسسه های جهانی گله نمود که به این ولایت توجه شان بسیار کم است، و به غیر از سازمان جهانی غذا یا AFP، دیگر هیچ موسسه یی در این ولایت کار نکرده است.

نورستان، یکی از ولایت های کوهستانى است که در شرق کشور موقعیت داشته، ۷ ولسوالی دارد؛ بخش زیادی را کوه ها پوشانده است و مردم این ولایت، از اثر بارش زیاد برف، بیشتر اوقات با مشکلات گسترده دست و پنجه نرم میکنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement